Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
SOS > Chaty na spotřebitelská témata

Chaty SOS na spotřebitelská témata

Logo SOS

Téma:

Kosmetické výrobky

Datum:

11. května 2005

Náš host:

MUDr. Dagmar Jírová, Státní zdravotní ústav

System  (13:42):  SOS právě vstoupil(a) do chatu
SOS  (13:44):  Dobrý den, dovolte, abych uvítal všechny účastníky dnešního chatu k nejrůznějším otázkám souvisejícím s kosmetickými výrobky. Hostem našeho chatu bude MUDr. Dagmar Jírová ze Státního zdravotního ústavu.
System  (13:46):  Host SOS právě vstoupil(a) do chatu
System  (13:48):  Mirek V. právě vstoupil(a) do chatu
SOS  (13:49):  Prosím, připravujte si své otázky. Chat bude zahájen přesně ve dvě hodiny.
System  (13:54):  Ivana právě vstoupil(a) do chatu
System  (13:59):  Petra právě vstoupil(a) do chatu
SOS  (14:00):  Paní doktorka Jírová je již mezi námi, tak můžete začít klást své dotazy.
Ivana  (14:00):  Zajímalo by mne, jak je to s osvěžovači vzduchu. Je pravda, že obsahují řadu zdraví škodlivých látek?
Mirek V.  (14:01):  Dobrý den, zajímalo by mne, co si počít, když mám poměrně dost vysušené ruce (dlaně jsou v pohodě, ale hřbet - hlavně klouby - zlobí. Teď je to trochu lepší, ale ještě před měsícem mne to dost trápilo. Co byste mi doporučila?
Petra  (14:02):  Greenpeace upozorňovalo na rizika obsahu nějaké látky (snad MDn, ale nevím přesně) v kosmetických přípravcích. Co si o tom myslíte? Je tam nějaké riziko, nebo ekologové opět přehání?
System  (14:02):  Vlado právě vstoupil(a) do chatu
System  (14:02):  Zdeněk právě vstoupil(a) do chatu
Zdeněk  (14:04):  Občas své přítelkyni udělám radost a koupím jí nějakou kosmetiku. Nedávno jsem narazil na internetu na nabídku jedné žižkovské firmy o tom, že do své pleťové vody přidávají vodu 3000 let starou a že prý má stejné účinky jako mrtvá voda. Zdá se mi to jako šarlatánství. Cop vy na to?
System  (14:05):  Emilka právě vstoupil(a) do chatu
Host SOS  (14:06):  Pro Ivanu : Osvěžovače vzduchu nejsou kosmetické prostředky. Všechny výrobky obsahují látky, které ve vyšší koncentraci nebo při nevhodném použití mohou u určřitých osob navodit nežádoucí účinky jako podráždění kůže nebo i alergii. Obsah aromatických látek představuje určité riziko u vnímavých osob.
Host SOS  (14:07):  Pro Mirka : používejte mastné krémy s obsahem lanolinu, vužívejte ochranné barierové krémy, aplikujte vždy po umytí rukou, ale i průběžně několikrát denně..
Emilka  (14:09):  Na nehtech se mi dělají po směru růstu jako hrbolky, mám je celé takové nehezké, ale zase to není na všech prstech. Prý to mohou být játra, ale jaterní testy mám dokonalé. Neporadila byste mi?
Host SOS  (14:10):  Pro Petru : V případě MDG zase tolik nepřehánějí, je zaznamenán nárůst kontaktní alergie. Ale zdrojem nemusí být vůbec kosmetické prostředk, ale spíš např. mycí prostředky pro domácnost, kde neexistuje vůbec regulace obsahu MDG a může být jako konzervant přítomen v daleko vyšší koncentraci než v kosmetických prostředcích a tam je pak ten zdroj navození alwergie, která se projeví pak náhodně při použití kosmetiky. Greenpeace by se měli věnovat jiným, než kosmetickým výrobkům, kde je velmi přísná regulace, řada jiných výrobků nemá regulaci žádnou.
Mirek V.  (14:11):  Já to občas něčím mažu, ale štve mě, jak jsem pak ulepenej. Zkusím se s tím srovnat :-(. O přípravcích s lanolinem jsem už slyšel, ale co jsou ty bariérové krémy?
Host SOS  (14:13):  Pro Zdeňka : To bude podvod, možná jde o nějakou minerální vodu z hlubokých vrtů, zjistěte, co mají uvedeno ve složení na obalu, případně dejte podnět hygieně, oddělení výživy a PBU, kteří Vám na požádání prověří dokumentaci k výrobku, která je uložena v sídle firmy a musí zahrnovat specifikaci surovin.
Vlado  (14:14):  Prý jsme při vstupu do EU museli zmírnit řadu našich norem, a to i na kvalitu kosmetických výrobků. Je to pravda?
Host SOS  (14:14):  Pro Emilku : Použijte doplňky stravy, vypadá to na nedostatek některých aminokyselin , např. methionin, cystein, + zinek. Nejlépe navštivte lékaře dermatologa, ten vám poradí.
Host SOS  (14:16):  Pro Mirka : V lékárně chtějte ochranné krémy - podobnmé se používají pro pacienty s proleženinami, bvyrábí je např. firma Mendalind (Hartman Rico), Herbacos,Dermaguard
Petra  (14:17):  Emilka mne inspirovala, ale nevím, jestli to sem patří. Trápí mne zarůstání nehtů na palcích u nohou a strhnutí to nevyřešilo. Není proti tomu nějaký přípravek?
Host SOS  (14:18):  Pro Vlada : Nedá se to tak říci, máme více zakázaných látek, vice regulovaných, ale např. nemáme kriteria závazná pro míkrobiologickou čistotu, ale hlavně jsme ukončili povinné schvalování před uvedením na trh, takže jsme ztratili přehled o řadě firem a jejich výrobcích, co jsou na trhu - hlavně u dovozu, tuzemské firmy jsou pod kontrolou.
Mirek V.  (14:20):  Děkuji za konkrétní rady. Čím je to vlastně způsobeno, že dlaně bývají obvykle v pohodě a zlobí hřbet? Přitom bych si myslel, že právě prsty a dlaně jsou vystaveny otěru, který je zbavuje mastnoty mnohem intenzivněji.
Host SOS  (14:20):  Pro Petru : Zvolte charakter úpravy nehtů, dermatolog zná, jak upravovat hrany, aby rostly rovně. Nepomůže-li to, ještě je možná chirurgická úprava tkáně v okolí, která vypodloží okraje nehtu, aby nezarůstaly.
System  (14:21):  Milena právě vstoupil(a) do chatu
Vlado  (14:22):  Rozumím tomu správně, že pořád panují rozdíly nebo je už bylo všechno sjednoceno?
System  (14:22):  Petra právě opustil(a) chat
Host SOS  (14:22):  Pro Mirka : Záleží i na povolání a charakteru pracovního prostředí - např. ve stavebnictví a při práci s cementem a pod, trpí hřbety rukou, na dlaních se kůže potí a tak je průběžně zvlhčována a je pružnější.
Mirek V.  (14:23):  Jsem kancelářská krysa, o cementu jsem slyšel jen z vyprávění :-)
Host SOS  (14:24):  Pro Vlada : Celá EU má jednotné předpisy, liší se pouze dobou, kdy je jednotlivé země zvládly zapracovat do národních předpisů a také se může projevit ojediněle drobné změny jako důsledek vlivu některých zájmových skupin na poslance v jednotlivých zemích při schvalování národních úprav.
Vlado  (14:25):  Můžeme tedy časem i v ČR očekávat i tu mikrobiologickou čistotu, kterou zmiňujete?
Host SOS  (14:26):  Pro Mirka : Máte klimatizaci ? Nemyjete si moc často ruce ? Rozhodně není nutno se intenzivně mydlit, neboť při vašem povolání se těžko ušpiníte.
Zdeněk  (14:26):  Děkuji za odpověď a mám ještě jeden dotaz. Moje matka používá léta jednu kosmetickou řadu, která deklaruje, že je přírodní. Vždycky s ní byla spokojená, ale najednou jí po očním krému začala otékat víčka. Myslíte, že se člověk může stát třeba alergikem, nebo v tom může být jiný problém?
Host SOS  (14:26):  Pro Vlada : Asi těžko, musíme vystačit s oborovými normami, které udávají jakýsi standard obvyklý pro určitý druh výrobků.
Host SOS  (14:29):  Pro Zdeňka : Přírodní neznamená bez přítomnosti alergenů. Každý člověk si za určitých okolností může vypěstovat alergii na cokoliv. Právě suroviny z rostlinné či živočišné říše jsou obvyklými alergeny - viz. např. heřmánek, propolis, aromatické látky, silice, pyly,
Emilka  (14:29):  Dík, zkusím. Ještě jsem se chtěla zeptat na jednu věc. Moje přítelkyně si přivezla z Ameriky úžasný krém, omládla po něm alespoň o patnáct let, vyhlazená, no prostě sen. Dají se koupit i u nás a čím to je, že jsou tak účinné?
Mirek V.  (14:30):  No skoro bych řekl dvakrát ne - klimatizace není a ruce si myju tak běžně po návštěvě záchoda, ani s mýdlem to nepřeháním.
Milena  (14:31):  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká značka mýdla je nejvhodnější pro intimní hygienu?
System  (14:31):  Jirka právě vstoupil(a) do chatu
Jirka  (14:33):  Četl jsem vyjádření odborníků přes výživu, že spotřebováváme moc soli, a pak používáme různé antiperspiranty, takže jí ani moc nevypotíme, což lidem škodí. Jsou tam opravdu takovéto souvislosti?
Zdeněk  (14:33):  Inspirovaly mě dotazy na nehty. Je pravda, že když se na nehtu objeví nějaká bílá skvrna, signalizuje to nemoc? Nebo je to pověra?
Host SOS  (14:35):  Pro Emilku: Otázka je, kterou aktivní látku výrobek obsahujelo jít o obsah tzv.AHA kyselin, a to kyseliny glykolové, což je čistá chemie a na principu peelingu chemickou cestou došlo k odstranění rohové vrsty a projasnění pleti. Má to ovšem i stinné stránky, kůže byla zbavena ochranné vrstvy a vaše přítelkyně by se měla chránit před sluníčkem, jinak dojde k nestejnoměrné pigmentaci a zflekatění kůže. Má sice kůži projasněnou , ale ztenčenou a náchylnou i k drobným defektům, nevím, sama nejsem těmto razantím zákrokům nakloněna. U nás jsou rovněž dostupné, především v rámci péče v salonech, nicméně brzy bude provedena regulace obsahu aktivních látek právě pro možné nebezpečné vlastnosti. Všechno něco stojí, je třeba vážit přínost a cenu
Host SOS  (14:38):  Pro Milenu : Volte nejlépe nezávadnou vodu, mýdla co nejméně, dobré jsou lehce kyselé přípravky s obsahem kyseliny mléčné - tekuté, nebo šetrná dětská mýdla.
Milena  (14:39):  Měla byste doporučení na nějakou konkrétní značku přípravku, který tohle všechno splňuje?
Host SOS  (14:40):  Pro Jirku: Sůl se vylučuje hlavně močí, naopak při pocení se ztrácí nadměrně a tak v létě by soli naopak mohlo být nedostatek. Aplikace antiperspirantu na tak malou plochu v podpaždí celkový metabolismus soli výrazně není schopno ovlivnit.
Host SOS  (14:40):  Pro Zdeňka : malá skvrna žádná skvrna, více skvrn signalizuje poruchy ve výživě, nebo psychogenní faktory, navštivte dermatologa.
Jirka  (14:41):  Antiperspiranty tedy považujete za bezproblémové?
Host SOS  (14:43):  Pro Milenu: Existují výrobky, co mají v názvu cosi od kyseliyn mléčné - tedy Lactacid nebo Femina Lactogyn mycí gely, přesně si to nepamatuji, navštivte lékárnu, fi SmithKline ...
Host SOS  (14:43):  Pro Jirku : naprosto bezproblémové
Milena  (14:46):  Děkuji za vyjasnění. Využila bych ještě příležitost a zeptala se, zda je velký rozdíl mezi kvalitou např. sprchových gelů nabízených pod jménem supermarketu a značkovými jako Fa, Nivea, Dove apod.?
System  (14:47):  EK právě vstoupil(a) do chatu
EK  (14:48):  Je pravda, že Státní zdravotní ústav je zapojen v systému varování před nebezpečnými výrobky RAPEX? Byl z tohoto zapojení nějaký konkrétní výstup?
Emilka  (14:48):  Díky za vyjasnění. A ještě před koncem bych se chtěla rychle zeptal. Mám hrozně suchou kůži na nohou (ne na chodidlech), doporučila byste mi něco. Jinak mám normální pokožku, naopak spíše s tendencí k mastné pleti, ale tohle nepůsobí esteticky, dělají se šupinky. Díky a hodně úspěchů v práci.
SOS  (14:49):  Vážení účastníci dnešního chatu, začíná běžet jeho posledních deset minut. Prosím vkládejte své poslední dotazy, aby byl čas pro jejich zodpovězení.
Host SOS  (14:50):  Pro Milenu: No, zase jste na to kápla, může být dost podstatný. Supermarkety někdy - ne vždy, abych se nedostala do problému - tlačí ceny tak dolů, že výrobci jsou nuceni, aby se do ní vešli, upravovat recepturu a ne vždy je obsah aktivních látek shodný ve výrobcích , které se prodávají v různých typech prodejen. Je třeba pečlivě sledovat složení na obale.
Host SOS  (14:50):  Pro Milenu ještě : Pro značky, které jste uvedla to ale neplatí, značkové výrobky by měly být shodné.
Milena  (14:52):  Luštit ta mikroskopická písmenka bych snad ještě zvládla, protože oči mi dobře slouží. Ale nedokážu posoudit, co bych tam měla hledat, a co by mně mělo varovat. Nemáte nějaký tip?
Host SOS  (14:52):  Pro EK : Systém RAPEX je určen pro informaci orgánů dozoru k zahájení cíleného dozoru. Hlášení probíhají a dozor se koná, zatím žádný z hlášených výrobků nebyl na našem trhu zjištěn.
System  (14:52):  Mirek V. právě opustil(a) chat
Host SOS  (14:53):  Pro Emiku : máte jen suchou kůži, používejte tělové mléko nebo krémy, není to žádná choroba.
EK  (14:53):  A co naopak hlásil SZÚ již něco do Bruselu?
Host SOS  (14:55):  Pro Milenu : porovnejte ve složení, zda tam jsou uvedeny u téhož výrobku stejné složky a ve stejném pořadí. Složky se řadí v pořadí dle klesající koncentrace. podle pořadí hned poznáte, čeho je tam nejvíc - první bude voda - tedy Aqua,
Milena  (14:57):  Je něco, co by tam opravdu být nemělo?
Host SOS  (14:57):  Pro EK : Za tím na našem území nebyl zjištěn výrobek, který by představoval vážné riziko pro zdraví osob - tedy žádný nebyl hlášen do systému Rapex ze strany kontrolních orgánů ČR. SZU není orgánem dozoru, pouze zprostředkovává přenos informací od orgánů dozoru na MPO a to pak hlásí výrobky do centrály EK. Orgánem dozoru nad kosmetikou v ČR je hygienická služba - nově se jmenuje orgán ochrany veřejného zdraví.
EK  (14:59):  Děkuji za vysvětlení.
System  (14:59):  EK právě opustil(a) chat
Host SOS  (14:59):  Pro Milenu : nebojte, každý výrobce má povinnost vyhodnotit bezpečnost výrobku před uvedením na trh, většina jich to plní, rozhodně tuzemští výrobci jsou pod drobnohledem tuzemských orgánů dozoru - mají to těžké, všechno se jim kontrpoluje - složení, výroba, značení na obale, tvrzení o účincích.
SOS  (15:00):  Děkujeme MUDr. Jírové za její velice zajímavé odpovědi a také všem účastníkům chatu za podnětné otázky. Těšíme se na setkání s vámi všemi u některého z našich příštích chatů.
System  (15:00):  Emilka právě opustil(a) chat
Milena  (15:00):  Díky moc za cenné informace a na shledanou.
System  (15:00):  právě opustil(a) chat
System  (15:01):  Milena právě opustil(a) chat
System  (15:01):  Jirka právě opustil(a) chat
System  (15:01):  Ivana právě opustil chat
System  (15:05):  SOS právě opustil(a) chat
System  (15:05):  právě opustil(a) chat
System  (15:05):  právě opustil(a) chat
Spotřebitelské chaty

Již realizované chaty

(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist