Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
SOS > Chaty na spotřebitelská témata

Chaty SOS na spotřebitelská témata

Logo SOS

Téma:

O problematice PVC

Datum:

10. prosince 2003

Náš host:

Lenka Mašková - sdružení Arnika

System  (16:57):  SOS právě vstoupil(a) do chatu
SOS  (16:57):  Dobrý den, vítejte v našem chatu k problematice PVC, naším dnešním hostem je Lenka Mašková, vedoucí kampaně Zdravotnictví bez PVC ze sdružení Arnika. Chat se uskuteční od 17:00 do 18:00 hodin.
System  (16:59):  jiga právě vstoupil(a) do chatu
System  (16:59):  Host SOS právě vstoupil(a) do chatu
SOS  (17:00):  Dovolte abych přivítal našeho hosta paní Lenku Maškovou, vedoucí kampaně Zdravotnictví bez PVC ze sdružení Arnika a nyní již můžete klást své dotazy.
jiga  (17:01):  Je PVC opravdu hodně škodlivé? Máme ho doma prakticky všude?
System  (17:03):  Petra právě vstoupil(a) do chatu
System  (17:03):  PVC je jedním z plastů, není právě vstoupil(a) do chatu
PVC je jedním z plastů, není  (17:04):  PVC je jedním z plastů, není tedy pravda, že bychom ho měli všude
System  (17:04):  PVC je jedním z plastů, není právě opustil(a) chat
Host SOS  (17:05):  PVC je jedním z plastů, není tedy pravda, že bychom ho měli všude.
Host SOS  (17:05):  PVC poznáme podle značky 3 nebo zkratky PVC. Jinými druhy plastů jsou např. PE (polyetylen), PS (polystyren) či PP (polypropylen).
jiga  (17:06):  Aha, je ale součástí klasického lina?
Host SOS  (17:07):  U podlahové krytiny jsou dva druhy "lina": 1) linoleum, což není PVC a 2) PVC podlahová krytina, které se občas hovorově říká lino, ale je to PVC
Petra  (17:07):  Zdravím, chtěla bych se zeptat jak dlouho Vaše sdružení působí?
Host SOS  (17:07):  takže při výběru podlahové krytiny je potřeba se ptát na složení.
jiga  (17:08):  Používají se tedy dnes už i nějaké náhražky za PVC?
Host SOS  (17:08):  odpověď na Petru: Arnika vznikla v roce 2001, více na www.arnika.org. Máme činnost ve 3 programech: 1) Ochrana přírody, 2) Toxické látky a odpady, 3) Veřejnost a životní prostředí
System  (17:10):  Lukas právě vstoupil(a) do chatu
Host SOS  (17:10):  Odpověď pro Jigu: za PVC jsou možné náhrady buď jiné plasty nebo jiné materiály (např. sklo, přírodní látky, papír atd.). Záleží na tom, co je z PVC a co chcete nahradit - specifikujte.
Petra  (17:11):  Ráda bych se zeptala kde se u nás nejvíce využívalo PVC?
Host SOS  (17:12):  ještě k podlahovým krytinám: alternativou k PVC je buď linoleum (z přírodního kaučuku) nebo parkety nebo třeba koberec (ty bývají např. z PE) nebo třeba dlaždice nebo korek nebo třeba dřevo. Jak vidíte, možností k náhradě PVC je hodně.
jiga  (17:15):  Chtěla bych se zeptat kolik PVC je v klasickém linu? V %? A jaké jsou jeho škodlivé účinky?
Host SOS  (17:16):  PVC se nejvíce používá ve stavebnictví a pro obaly. Dalšími možnostmi použití je zdravotnictví, hračky pro děti, kancelářské potřeby atd.
Lukas  (17:17):  V cem je skodlive? Slysim to poprve?
Lukas  (17:18):  Ze by se z neho neco uvolnovalo? Radioaktivita atd....?
Host SOS  (17:19):  Vlivy PVC na životní prostředí a zdraví je potřeba posuzovat v celém jeho životním cyklu. Ten je od výroby po spotřebu až k likvidaci spojen s řadou toxických látek. Ve výrobě se používá chlór, což je dráždivý plyn, který leptá sliznice. Do PVC se přidává při výrobním procesu řada dalších látek, které určují vlastnoti PVC.
System  (17:19):  Pavel právě vstoupil(a) do chatu
Host SOS  (17:20):  Jsou to např. změkčovadla (nejčastěji na bázi ftalátů) nebo stabilizátory (těžké kovy). Během používání PVC (měkčeného) se ftaláty z PVC vylučují - jednak při styku s tekutinou, která obsahuje tuky (ftaláty jsou lipofilní), jednak se mohou vypařovat (což je případ např. PVC podlahových krytin).
Lukas  (17:21):  Je tedy hlavne skodlivy proces pri vyrobe a odpady z vyroby?
Host SOS  (17:22):  Další problematická část životního cyklu PVC je jeho likvidace. Ta je nejčastěji spalováním, kdy PVC přispívá výraznou měrou ke vzniku dioxinů.
jiga  (17:22):  Bylo v některé zemi PVC zakázáno?
Host SOS  (17:23):  Pro podrobnosti k ftalátům doporučuji studii na http://pvc.arnika.org/studie.shtml. Arnika vydala letáček k PVC (který stručně hovoří o celém životním cyklu a možnostech alternativ), pokud byste ho chtěli, ráda Vám ho zašlu. )
Petra  (17:24):  Díky za informaci, od kdy se u nás začalo PVC používat?
SOS  (17:25):  Zdá se podle počítadla přístupů, že chatu se zájmem přihlíží řada lidí. Chcete-li se také zeptat, co Vás zajímá, tak se nejprve přihlaste.
Pavel  (17:28):  Nevím, zda jste už náhodou na to neodpovídala, ale kde u nás ve zdravotnictví je použito PVC?
Host SOS  (17:28):  V řadě zemí jsou dobrovolné závazky (např. měst nebo jednotlivých výrobců) nepoužívat PVC. Mohu zmínit např. město Vídeň, které pro své veřejné zakázky má jako jednu z podmínek nepoužívání PVC. Z firem, které se dobrovolně zavázaly vyhnout se PVC, je to např. Daimler Benz, Opel, Mercedes Benz, Mitsubishi Motors, General Motors, OBI, IKEA, NIKE, SONY, Marks & Spencer a mnoho dalších.
Host SOS  (17:29):  Rakouské a německé sítě supermarketů přestaly počátkem 90. let prodávat výrobky balené v PVC. V České republice legislativní zákaz PVC není, ale jsou omezení např. pro použití ftalátů - a to konkrétně ftaláty jsou zakázány pro použití v potravinářských obalech nebo pro hračky pro děti do 3 let.
Host SOS  (17:31):  Pro Pavla: PVC ve zdravotnictví se používá např. pro různé vaky (na výživu, krev, moč, infuzi), pro vyšetřovací rukavice, při hemodialýze (pro pacienty s nemocnou ledvinou), pro kyslíkové masky atd.
Lukas  (17:31):  Opravdu zajimave, o prohlaseni firem jsem neslysel. Jak se k tomu stavi nase urady pri vyberovych rizenich?
Host SOS  (17:31):  Pro Pavla: na http://pvc.arnika.org/studie.shtml je ke stažení studie "Vystavení novorozenců DEHP (di-2-ethylhexylftalátu)a možnosti prevence v Evropě (formát PDF)".
Host SOS  (17:33):  pro Lukáše: pokud je mi známo, české úřady podobně jako Vídeň zatím nereagují. Snad se to změní - např. zástupce Magistrátu hl. m. Prahy zasedá v komisi Ministerstva životního prostředí, která v současné době diskutuje používání PVC. Arnika je členem komise také.
Pavel  (17:33):  Diky za odpoved. Co se ale konkretne muze uvolnovat z rukavic takto vyrobenych? Jake to ma nasledky?
Petra  (17:35):  Jaký je Váš hlavní cíl na příští rok?
Host SOS  (17:36):  Pro Pavla: z rukavic se přímo při použití mohou uvolňovat ftaláty (přes kůži do organismu), ale mnohem výraznější vliv na zdraví a životní prostředí je spojen pak s likvidací rukavic (spalování - vznik dioxinů - viz předešlá diskuze). Pro PVC rukavice jsou alternativou buď latexové rukavice (ale určitá část zdravotníků může mít na latex alergii) nebo silikon, který je zcela bezproblémový (při použití a v životním cyklu je lepší než PVC).
Pavel  (17:40):  Rozumím.
Host SOS  (17:42):  pro Petru: naším dlouhodobým cílem v oblasti ochrany přírody je prosadit změny v koncepci i praxi protipovodňové ochrany v ČR, přispět k plné implementaci nejvýznamnějších evropských směrnic (především Natura 2000 a Rámcová směrnice o vodách). V oblasti toxických látek a odpadů se chceme nadále věnovat především těm nejvíce zákeřným toxickým látkám - a to tzv. POPs (persistentní organické látky). V roce 2004 chceme dokončit práce na intergrovaném registru znečištění, který umožní veřejnosti vědět o toxických látkách z jednotlivých podniků (to je naše dlouhodobá aktivita).
Pavel  (17:43):  Jsou nějaké jednoznačné směrnice jak ničit PVC?
Host SOS  (17:44):  pro Petru: V oblasti zapojování veřejnosti do ochrany životního prostředí je naším cílem vytvořit neformální koalici lokálních občanských sdružení v ČR, která by mohla formulovat společné požadavky v konkrétních oblastech a prosazovat legislativní změny.
System  (17:45):  Stana právě vstoupil(a) do chatu
Host SOS  (17:46):  Pro Pavla: PVC není specifikováno jako zvláštní druh plastu, proto končí ve směsném odpadu. PVC se nesmí dávat do tříděného plastu (žluté kontejnery na plasty - v Praze). Jsou směrnice, které ukládají, kolik PVC se může spalovat ve směsném plastu - právě kvůli nadměrnému vzniku dioxinů a možným technickým problémům (výhřevnost atd.)
Stana  (17:46):  Prave jsem narazila na Vas chat o PVC a chtela bych se zeptat jak mohou obcane podborit nepouzivani PVC?
Host SOS  (17:49):  Pro Stáňu: dobrá otázka. První věc, co každý z nás může udělat, je NEKUPOVAT PVC. Další možností je nekupovat výrobky na bázi chlóru (to jsou např. i některé prostředky k čištění atd.). Můžete nám pomoci informovat další lidi o PVC, můžete podepsat petici "Stop nebezpečí ze Spolany Neratovice" (Spolana je náš jediný přímý výrobce PVC).
Petra  (17:49):  Přeju Vám mnoho úsoěch ve Vašich aktivitách. Ty podniky by pak mohli viset někde věřejně na Internetu.
SOS  (17:50):  Máte posledních 10 minut na Vaše otázky, pokud se nestihne na všechny odpovědět nyní, budou dodatečně zodpovězeny a odpovědi uveřejněny.
Host SOS  (17:50):  ještě pro všechny: pokud budete chtít poslat nějaké materiály poštou nebo se přihlásit na e-mailový list Arniky (kde informujeme o našich aktivitách), můžete navštívit www.arnika.org nebo napsat na e-mail [email protected]
Host SOS  (17:51):  pro Petru: informace o PVC dáváme na http://pvc.arnika.org - informace o firmách tam doplním.
Petra  (17:52):  Diky za kontakt.
Pavel  (17:55):  Je možné se stát Vaším členem?
Host SOS  (17:56):  pokud byste měli zájem se zapojit do našich aktivit jako dobrovolníci, dejte mi vědět. Např. teď tady v kanceláři připravujeme s dobrovolníky balíčky v projektu Sovy do škol (více na www.sovy.cz). Pokud máte třeba dnes čas, můžeme pokračovat v chatu LIVE.
Pavel  (17:57):  Kde sídlíte?
Host SOS  (17:57):  pro Pavla: jako člen se můžete přihlásit na http://www.arnika.org/clen.shtml. Budu velice ráda - pro organizaci jako je Arnika je podpora každého jednotlivce velice důležitá.
SOS  (17:58):  Zdá se, že dotazy účastníků našeho dnešního chatu se vyčerpaly. Věříme však, že nevyčerpaly, Lenku Maškovou, vedoucí kampaně Zdravotnictví bez PVC ze sdružení Arnika, které tímto mnohokrát děkujeme za dnešní účast. Průběh celého chatu bude zveřejněn do 1 hodiny. A těšíme se zase někdy na shledanou.
Host SOS  (17:58):  pro Pavla: Chlumova 17, Praha 3 - Žižkov. nebo můžete zavolat na 222 781 4 71 a popíšu Vám cestu. Dnes jsme v kanceláři asi do 21. hodin.
System  (17:58):  jiga právě opustil(a) chat
System  (17:59):  Stana právě opustil(a) chat
Pavel  (17:59):  Diky, uvidim jak to stihnu.
System  (18:00):  Pavel právě opustil(a) chat
System  (18:00):  Petra právě opustil(a) chat
System  (18:01):  Lukas právě opustil chat
System  (18:02):  Host SOS právě opustil(a) chat
System  (18:02):  SOS právě opustil(a) chat
Spotřebitelské chaty

Již realizované chaty

(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist