Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
SOS > Chaty na spotřebitelská témata

Chaty SOS na spotřebitelská témata

Logo SOS

Téma:

Jak chemikálie vstupují do našich domovů?

Datum:

6. prosince 2004

Náš host:

MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotnických rizik

System  (15:48):  SOS právě vstoupil(a) do chatu
SOS  (15:48):  Dobrý den, vítejte v našem dnešním chatu k otázkám chemikálií v našich domovech. Naším milým hostem bude MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik. Dotazy bude možné klást v netradičním čase od 16:00 do 17:00.
System  (15:50):  Petr K. právě vstoupil(a) do chatu
System  (15:53):  Veronika Z. právě vstoupil(a) do chatu
System  (15:55):  Host SOS právě vstoupil(a) do chatu
SOS  (15:59):  Pan doktor Šuta, je on-line a je připraven odpovídat. Nezapomeňte, že před zadáním dotazu se musíte přihlásit.
Petr K.  (16:00):  Které chemikálie v domácnostech považujete za nejvíce škodlivé?
System  (16:00):  zdenek právě vstoupil(a) do chatu
Veronika Z.  (16:00):  Máme doma vodu, která způsobuje velké množství vodního komene. A na jednom záchodě, který není příliš používán je to opravdu problém. Nemáte nějaké doporučení, jak to vyčistit?
zdenek  (16:01):  Chtěl bych vědět, kterých prostředků na našem trhu se zpráva o nebezpečnosti některých osvěžovačů vzduchu, gelových svíček atd. týká. Nikde v médiích jsem nic konkrétního nenašel.,
zdenek  (16:01):  obecném nebezpečí pro alergiky především.
Host SOS  (16:02):  Pro Petra K.: takto obecne to lze tezko rici, zejmena jde o karcinogeny, mutageny nebo latky narusujici reprodukci (napr. benzen, formladehyd, ftalaty atd.)
Petr K.  (16:02):  A v čem se tyto látky nejčastěji vyskytují?
zdenek  (16:03):  V sobotu jsem na návštěvě zjistil, že vonná svíčka, kterou hostitelka zapálila, mi způsobila slzení. Myslíte, že to je opravdu tím, že jsou v ní látky, které vyvolaly najednou nějakou reakci,. Nikdy jsem nebyl alergik a hostitelka mě nebrala vážně. V jiné místnosti, kam jsem přešel, to přestalo.
zdenek  (16:06):  Dcera našich známých pro ulhečení úklidu používá co nejvíce různých sprejů z reklamy, Její matka si stěžuje, že v bytě se pak nedá dýchat. Myslíte si, že v takové koncetraci mohou být tyhle kuchyňské a koupelnové chemikálie nebezpečné? Vždyť na trhu mají být snad jen zdraví neohrožující, tedy bezpečné výrobky.
Host SOS  (16:06):  Pro Veroniku Z.: Existuje rada cisticich prostredku 100% biologicky rozlozitelnych. Nerad bych doporucoval nejakou konkretni firmu. Existuje jakesi hodnoceni, „znamkovani“ spotrebitelskych produktu, které provadi napríklad evropska spotrebitelska roganizace (BEUC) nebo ekologicka organizace Greenpeace a které jsou dostupne zdarma také na internetu.
Host SOS  (16:10):  Pro Zdenka: Bohuzel pruzkum organizovany BEUC se tykal vyrobku na belgickem trhu. Hlavni hygienik CR MUDr. Vit prislibil, ze proveri, zda se tyto vyrobky prodavaji tez na ceskem trhu. Ja osobne davam prednost kratkemu intenzivnimu vyvetrani před chemickym „osvezovanim“ vzduchu.
Host SOS  (16:11):  Pro Petr K: Znamy je vyskyt v kosmetice, mekcenych plastech, elektronice atd.
Petr K.  (16:13):  Takze treba pocitac je nebezpecny z hlediska chemickych latek?
Veronika Z.  (16:13):  Děkuji za odpověď. Já se ptala, protože na to ani žádné chemikálie nezabírají... Je pak šance, že pomůže nějkaý ekologicky šetrný produkt. Jsou však některé z těchto produktů dostupné i na českém trhu?
Host SOS  (16:15):  Pro Zdenek: Takto obecnou otazku tezko zodpovedet. BEUC však zjistilo, ze koncentrace skodlivin v bytech, které se uvolnenily z nekterych osvezovacu muze byt vyssi nez zamoreni vzduchu na frekventovanych ulicich velkych mest.
System  (16:15):  Miroslav právě vstoupil(a) do chatu
Miroslav  (16:16):  Slyšel jsem o evropské směrnici REACH. Platí už i u nás?
Host SOS  (16:16):  Pro Petra K: Ano, pocitace obsahuji tezke kovy, bromovane zpomalovace horeni a jine skodliviny.
Petr K.  (16:18):  A ty latky, ktere zminujete se z pocitace bezne uvolnuji? Do vzduchu nebo spise oterem napr. o klavesnici?
Host SOS  (16:21):  Pro Veroniku: Existuji vyrobky ocenene oficilni znackou „ekologicky setrny vyrobek“, jejiz seznam Vam rad poskytny Cesky ekologicky ustav (http://www.ceu.cz). Prodava se ale i rada dalsich setrnych vyrobku, které tuto znacku nemaji. Ekologicky setrnost rozhodne nutne neznamena nizsi uciinnost. Mnohdy jsou nebezpecne latky uzivany, pro zlepseni vune nebo jsou proste jen o chlup levnejsi nez bezpecne nahrady.
Host SOS  (16:27):  Pro Miroslava: Směrnice REACH existuje zatím v návrhu Evropské komise z října 2003. V nejbližších dvou letech tento návrh projedná Evropsky parlament a Evropská komise, která vychází ze stanovisek ministru životního prostředí a hospodářství jednotlivých členských státu EU. V platnost by mohla vstoupit v roce 2006. Jejím cílem je do 11 let prozkoumat vlastnosti desítek tisíc chemických látek, které jsou bohužel používány, aniž bychom znali jejich účinek na životní prostředí a zdraví člověka.
System  (16:28):  Karel Pavlík právě vstoupil(a) do chatu
Karel Pavlík  (16:29):  Vidíte jako reálné, že REACH bude schválen? Náklady na jeho zavedení by byly, jak jsem slyšel, neskutečně vysoké.
Veronika Z.  (16:30):  Jak se díváte na WC gely, které mají mnohdy prezentují, že pomáhat i proti vodnímu kameni?
Host SOS  (16:32):  Pro Petra K.: To je u různých látek různé. Část jich může unikat přímo - PC se zahřívá a chladící vzduch je může unášet do naší kanceláře nebo domova. Jiné látky se uvolňují až při likvidaci PC, mobilního telefonu atd.
Petr K.  (16:35):  Je možné si někde o těchto "počítačových" chemikáliích přečíst více? Počítač využívám, jak v praci, tak doma, takze jsem tomu vystaven v maximálním rozsahu.
Miroslav  (16:36):  A co se týče stávajících směrnic, ty už ČR dodržuje?
System  (16:38):  Jitka právě vstoupil(a) do chatu
Host SOS  (16:40):  Pro Karla Pavlíka: Ano, vidím přijetí REACH jako potřebné a jeho přijetí z reálné. Přímé náklady na zavedení REACH jsou odhadovány na cca 2,1- 3,6 miliardy euro během 11 let. Nepřímé náklady jsou dohadovány na 0,6 – 5 násobek přímých nákladů. Přínosy v úsporách na zdravotnických výdajích, na prevenci nemocí z povolaní a na zvýšené produktivitě práce jsou experty kalkulovány na 50 – 280 miliard euro do roku 2020. Přímé náklady činí méně než pouhou tisícinu obratu chemického průmyslu, v přepočtu a obyvatele asi 15-30 korun ročně. To mi připadá jako velice mírná cena za vyšší chemickou bezpečnost :-)
Jitka  (16:41):  Nejhorší je ta záplava někdy protichůdných informací. Je možné doporučit nějaký zdroj objektivních informací?
Host SOS  (16:41):  Pro Veroniku: WC gely považuji za zbytečné.
System  (16:42):  Jan právě vstoupil(a) do chatu
Host SOS  (16:43):  Pro Petra K: Např. o bromovancýh zpomalovačích hoření existuje rozsáhlá literatura, ale to se sem nevejde, lepe bude mi napsat na [email protected]
Karel Pavlík  (16:46):  Vaše argumenty jsou velmi přesvědčivé. Zabývají se podobnými úvahami i mimo EU?
Jan  (16:46):  Jak je možné, že test osvěžovačů vzduchu, dopadl hned v několika zemích EU tak špatně? Vzhledem k tomu, co se hlásá o kvalitě a o sledování bezpečnosti i zdravotní nezávadnosti, to zní naprosto neuvěřitelně. Zdálo by se, že celý systém sledování chemické bezpečnosti je chybný?
Host SOS  (16:47):  Pro Miroslav: Jak ktere, napr. bezpecnostni zprava Spolchemie v Usti n. L. ignoruje synergicka a kumulativni rizika, cim podle nazoru rady pravniku (i meho) porusuje smernici o prevenci zavaznych prumyslovych havarii. Mistni obcanske sdruzeni proto podalo soudni zalobu na ministerstvo zivotniho prostredi, které bezpecnosti zpravu schvalilo.
zdenek  (16:49):  Je možné doporučit alespoň něco chemicky bezpečného do lamp se svíčkou pro vytvoření té správné atmosféry? Éterické oleje či něco podobného? Kde to nejlépe nakupovat?
Host SOS  (16:50):  Pro Jitku: Jaké informace máte na mysli? Co se účinků chemických látek týče, mohu doporučit na internetu bezplatně dostupný informační systém IRIS americké agentury pro životní prostředí. Českou ekotoxikologickou databázi zpracovanou Pavlem Piskač z nepochopitelného důvodu Český ekologických ústav odstranit ze svého Webu.
SOS  (16:51):  Hodina vyhrazená v čase MUDr. Šuty pro dnešní chat již takřka uběhla. Máte posledních deset minut na Vaše dotazy. Ještě v průběhu dneška na stránkách www.spotrebitele.info/chat zveřejníme přepis dnešního chatu.
Host SOS  (16:55):  Pro Karla Pavlíka: Ano o systém podobný REACH usilují lidé v řadě zemí světa. Mam dopis asi 40 významných amerických organizací, které žádají prezidenta Bushe o zavedení podobného systému v USA. Před krátkou dobou podobná iniciativa za systému podobný REACH vznikla také v Japonsku. Pokud EU REACH zavede, očekávám, že bude mít nepochybně globální dopad. EU je totiž největší výrobce chemikálií a je také největším trhem s chemickými látkami na světě. USA, Japonsko, Čína ani další země jejich nebudou moci ignorovat.
Jitka  (16:56):  Děkuji. Nestálo by za to zjistit, proč Český ekologický ústav informace na webu omezil? Za nejhorší považuju kvalitu vzduchu, který dýcháme. Při výběru jídla a nápojů máme vělší možnost volby, když si otevřu okno, nikdy nevím, co "získám". Doporučil byste pořídit si do bytu pračku vzduchu?
System  (16:56):  Veronika Z. právě opustil(a) chat
System  (16:59):  Josef právě vstoupil(a) do chatu
Host SOS  (16:59):  Pro Jana: V EU je registrováno asi 100 tisíc chemických látek, které se začaly prodávat před rokem 1981 a jen u hrstky z nich známe jejich účinky na lidské zdraví a životní prostředí. EU si uvědomuje neudržitelnost stávající nedostatečné regulace chemikálii, a proto se připravuje nový systém REACH, o kterém jsem se již zmiňoval. Ten by měl chránit spotřebitele, ale i pracovníky v průmyslu, životní prostředí atd.
SOS  (17:01):  Čas pro vkládání nových otázek již vypršel. Prosím, dejte již MUDr. Šutovi už jen prostor k zodpovězení již položených otázek.
Petr K.  (17:02):  Omlouvám se, ale nedá mi to: Proč se kdo brání tomu novému systému, vždyť by přece měl pomáhat lidem k bezpečnějšímu životu!
Josef  (17:03):  Rozumím tomu správně, že technické normy neřeší chemickou bezpečnost a zdravotní nezávadnost?
Host SOS  (17:04):  Pro Zdenka: Obecně každé spalovaní v uzavřené místnosti je problematické, protože zplodiny hoření si v prostoru hromadí. Existují plynové lampy, které produkují relativně málo emisí. Ale pokud si svíčku zapálíte výjimečně, např. o vánocích, tak se patrně poškození zdraví bát nemusíte :-)
Jan  (17:05):  Děkuji za odpověď. Rozumné věci se bohužel těžko prosazují...
System  (17:07):  zdenek právě opustil(a) chat
System  (17:07):  Jan právě opustil(a) chat
Host SOS  (17:10):  Jitka: Nevím, kde bydlíte, takže těžko říci, zda si mate pračku vzduchu pořídit. Lidé mají často ve vnitřním prostředí více škodlivin než kolik jich je za oknem. Důležité je zbytečně nekontaminovat byt např. kouřením, osvěžovači vzduchu atd. Pravidelné, krátké a intenzivní větraní je mnohdy jednodušší, levnější a efektivnější řešení. Pokud bydlíte třeba v silně znečištěné částí Prahy, může být dobra pračka vzduchu vhodná. Musíte se ale o ni dobře starat, aby se nestal např. místem pomnožení bakterií atd.
Host SOS  (17:11):  Jitka: Pan Piskač byl z ČEU vyhozen, zajímal se příliš o zadávání zakázek na MŽP ĆR :-(
Petr K.  (17:14):  Díky a nashledanou.
SOS  (17:14):  Mnohokrát děkujeme MUDr. Šutovi za čas investovaný do přípravy zajímavých odpovědí i všem účastníkům za podnětné otázky. Těšíme se někdy příště na shledanou.
Host SOS  (17:15):  Petr K.: Chemický průmysl EU má roční obrat přes 500 miliard euro a hlavně on se brání zavedení REACH. Výrobci nebezpečných látek na svém podnikání vydělávaní ohromné peníze a pochopitelně by je vydělávali rádi dál. Třeba výroba nebezpečných ftalátů nebo bromovaných zpomalovačů hoření je velký kšeft. Dobrovolně se o něj samozřejmě nikdo nechce nechat připravit.
SOS  (17:17):  S našimi čtenáři se těšíme na shledanou již ve středu na příštím chatu, který bude zaměřen na otázky související s masnými výrobky.
Host SOS  (17:18):  Josef: Bohužel stanovit zdravotní nezávadnost je obtížné, když u desetitisíců chemikálií neznáme jejich účinky na zdraví. Navíc jsou přijaté normy a limity obvykle politickým kompromisem mezi zájmy průmyslu a čistě odborným pohledem zdravotníka.
Spotřebitelské chaty

Již realizované chaty

(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist