SOS > Chaty na spotřebitelská témata
Chaty SOS na spotřebitelská témata
Téma:
Kosmetika
Datum:
19. 2. 2003
Náš host:
MUDr. Dagmar Jírová ze Státního zdravotního ústavu v Praze
Petra Malá: Dobrý den, já s dovolením se začnu ptát: Některé deodoranty zanechávají po použití bílý povlak, který pak špiní oblečení. Jak poznám, který deodorant tohle nedělá?
MUDr. Jírová: Tyto problémy způsobují některé aktivní přísady , a to zejména nikoliv v deodorantech, ale v antiperspirantech. Je třeba shlédnout složení výrobku, které je uvedeno na obale a obsahuje-li výrobek talek nebo soli hliníku, lze předpokládat, že se skvrny mohou objevit. Neznamená to, že výrobek není bezpečný ! Tyto výrobky nejsou určeny k aplikaci na oděvy, ale na tělo, aby se mohl jejich specifický - tedy antiperspirační účinek uplatnit.
Petra Malá: Děkuji za odpověď. Ještě bych se zeptala, které mýdlo je zdravější - tekuté nebo pevné?
MUDr. Jírová: Obě mýdla jsou bezpečná při správném použití. Pravdou je , že složky tekutého mýdla pevněji a déle ulpívají na kůži a pokud se dostatečně neopláchnou, způsobují vysušování povrchu a dlouhodobě mohou narušit ochranný film. Tekutá nutno pořádně a dlouho splachovat vodou. Pevná mýdla se dobře oplachují, dobře odstraňují nečistoty a dle mého názoru někdy i méně škodí z dlouhodobého pohledu.
Petra Malá: A ještě k mýdlu. Kdesi jsem četla, že pro pokožku je nejzdravější jádrové mýdlo. Je to tak? Prý se s ním naše babičky myly a žádné alergie neexistovaly.
MUDr. Jírová: Pojem jádrové mýdlo se dnes již nepoužívá a tedy těžko se vyjádřit k jeho složení. Dříve to vlastně představovalo klasické mýdlo na praní, tedy obyčejné více méně surové mýdlo. Tento typ mýdla většinou obsahuje tzv.žíravé alkálie, tedy zbytky iontů OH po chemické reakce probíhající při zmýdelnění, ke které se používal louh sodný nebo draselný. Tyto žíravé alkálie nejsou kůži příznivé, mohou ji výrazně dráždit a tento typ mýdla kůži vysušuje a poškozuje kožní povrch. Tedy jádrové mýdlo pro běžné použití raději ne.
Vláďa Petrásek: Po holení mám často podrážděnou pokožku a vodu po holení ho raději vůbec nepoužívám. Existuje nějaký prostředek, který bych mohl používat?
MUDr. Jírová: Nepoužívejte prostředky s obsahem etanolu. Použijte balzámy po holení, zejména ty, které jsou ozačeny - pro citlivou pokožku (sensitive), tyto osahují specielní přísady jako výtažky z mořských řas nebo aloe vera nebo panthenol a pod.
Vláďa Petrásek: Má voda po holení také nějaký praktický přínos (pomůže zklidnění pokožky) nebo jde jen o vůni?
MUDr. Jírová: Samozřejmě, že má přínos. Vody s obsahem alkoholu působí hlavně antibakteriálně na pokožku poraněnou holením. Balzámy nejen že zklidňují pokožku, ale obnovují porušený povrch, chrání a pečují. Čast obsahují i přírodní antibakteriální přísady. Máte-li citlivou pokožku, spíše suchou, rozhodně jsou pro vás vhodné balzámy.
Vláďa Petrásek: Je nějaká speciální kosmetika po holení podle jeho způsobu - strojkem nebo tradičně?
MUDr. Jírová: Používáte-li pěnivé prostředky k holení, nezapomeňte kůži poté opláchnout vodou - jinak vám tam zůstanou tenzidy, které dráždí! Holením na sucho elektrickým strojkem není kůže pochopitelně tolik zbavena svého ochranného filmu.
Vláďa Petrásek: Rozumím tomu správně, že z kosmetického hlediska lze doporučit spíše holení strojkem?
MUDr. Jírová: Záleží na typu vousů, pokud se snáší holení elektrickým strojkem a kůže není při jeho použití traumatizována, je to vhodné. Ale i po použití strojku je dobré kůži ošetřit balzámem a tak zacelit případná mikrotraumata okem neviditelná.
Martina T.: Po návštěvě kadeřníka se mi vždycky tvoří lupy, ale kadeřnice tvrdí, že používá běžný šampon. Mohu nějak ovlivnit používání prostředků, nebo mám změnit kadeřnici, či si nosit vlastní šampon? A co když je to způsobeno něčím jiným než šamponem?
MUDr. Jírová: Noste si vlastní šampon, také to může způsobovat použitý balzám nebo jiné prostředky, které zůstávají na kůži - zábaly a pod. je třeba to vyzkoušet, použít jeden vlastní šampon a postupně přidávat případně další prostředky, aby se zjistil ten, který to dělá.
Ivana Vojtíková: Pokládáte za důležité přizpůsobit hygienické potřeby a kosmetické přípravky individuálním vlastnostem pokožky? Jak můžu postupovat, abych svou pokožku správně zařadila mezi existující typy?
MUDr. Jírová: Výběr kosmetických prostředků se přímo musí řídit typem pokožky, který máte ( mastná, suchá smíšená, citlivá ..) Poradí vám nejlépe dermatolog nebo kosmetička s řádnou praxí.
Ivana Vojtíková: Neexistuje nějaká indikační metoda, jak bych to mohla určit sama?
MUDr. Jírová: Většinou máte již sama vlastní zkušenost se svou pletí nebo vlasy. Snad na pomoc vám mohu uvést jen velmi základní kriteria pro určení pleti cilivé . Je to např. nesnášenlivost klasického mýdla, světlá plet se snadnou tvorbou pih, projevy zarudnutí či uzardění, tvorby pavoučkových žilek, cilivost na sluneční záření. Ovšem cilivá může být i kůže spíše mastná s výskytem seboroické dermatitidy. Nejlépe poradit se s dermatologem.
Ivana Vojtíková: Výrobci šamponů například nabízejí výrobky pro normální, mastné a suché vlasy. Existuje nějaké přesnější rozlišení individuálních rozdílů?
MUDr. Jírová: Sama poznáte, jak rychle se vám vlasy mastí. Je-li nutné mýt si je častěji než 2x týdně, lze říci, že jsou spíše mastné. Vlasy křehké, polétavé, roztřepené lze označit velmi na hrubo jako suché.
Pepa: Existuje nějaký zásadní rozdíl mezi přípravky pro muže a ženy; anebo to má shodný základ a liší se jen vůní?
MUDr. Jírová: Přípravky jsou analogické, rozhodující je zamýšlený účel použití. Samozřejmě spektrum pro ženy je širší, což je dáno hlavně jejich nároky jako spotřebitelů. Ale dnes již i muži žádají prostředky proti vráskám, což souvisí s potřebou prezentace dobrého vzhledu jako součást úspěšnosti. Složení je ale analogické a vskutku se až na detaily příliš neliší.
Pepa: Vzpomínám si na "kosmetickou kauzu", o které se kdysi psalo. Podle tehdejších zpráv používaly anglické ženy s oblibou proti vráskám mast na hemeroidy. Co si o "lidové tvořivosti" v oblasti péče o pleť myslíte? Mohou si tím spotřebitelé způsobit trvalé poškození pokožky?
MUDr. Jírová: Použití masti na hemeroidy na pleť obličeje nemusí vést nutně k poškození pleti. Oblast kůže pro kterou je určena bývá velmi cilivá a podrážděná problémem této oblasti. Přípravky jsou tedy formulovány tak, aby tuto podrážděnou oblast zklidnily a působily i do určité míry antibakteriálně. Některému typu pleti obličeje může klidně tento typ přípravku vyhovovat. Pochopitelně není ale prostředek k tomuto účelu určen a proto toto použití nedoporučuji. Antibakteriálních přípravků např. na aknózní mastnou pleť obličeje je na trhu dostatek. Trvalé poškození si asi spotřebitel nezpůsobí, při obvyklé inteligenci sám nevyhovující prostředek vysadí dříve. Rozhodně ale lidovou tvořivost nedoporučuji.
Vlaďka: Čeho by si měli spotřebitelé na obalech kosmetických výrobků především všímat?
MUDr. Jírová: Všeho - doporučeného způsobu a místa aplikace, neexperimentovat nad rámec textu pro spotřebitele, složení - musí být uvedeny všechny ingredience, takže alergici si mohou zkontrolovat, zda mezi nimi není složka, na kterou jsou přecitlivělí. Dále datum minimální trvanlivosti - po uplynutí této doby nemusí být nutně výrobek závadný - ale pozor, nemusí být ani funkční, což je neméně bolestné při ceně, který za něj zaplatíme. Uplynutím data minimální trvanlivosti ztrácíte také nárok na záruku. Také je důležité, zda je uvedena firma odpovědná za výrobek na trhu v ČR - pro případ problému, který se může objevit při jeho použití nebo chybném použití (třeba dítětem). Nekupujte si řádně neoznačené výrobky a čtěte texty , jak výrobek má být správně aplikován.
Vlaďka: Je na obalech kosmetických přípravků vždy uvedeno vše důležité?
MUDr. Jírová: Podle platných předpisů by na obale všech kosmetických prostředků včetně reklamních vzorků mělo být: sídlo výrobce v ČR nebo dovozce, nominální obsah, č. výrobní šarže, účel a způsob použití výrobku, nezbytná případná varování předepsaná u některých výrobků obsahujících rizikové složky, minimální trvanlivost je-li kratší než 30 měsíců od data výroby, složení- obsah všech ingrediencí v pořadí dle klesající koncentrace a v obvyklé mezinárodní nomenklatuře umožňující jejich identifikaci(je to tzv. nomenklatura dle INCI). Dozorovým orgánem v případě kosmetických prostředků je hygienická služba. Máte-li s nějakým výrobkem problém a způsobí-li vám poškození, obracejte se se svými stžnostmi na tento orgán, který je kompetentní vaši stížnost prošetřit.