English Deutsch
Vyhledávání v článcích:  
Nápověda  

    
PORADNA PRO
SPOTŘEBITELE
DATABÁZE
SPOTŘ. ZKUŠENOSTÍ
KNIHOVNA
SPOTŘ. INFORMACÍ
 KARTOTÉKA
SPOTŘ. TÉMAT
 ČLENSTVÍ
V SOS
 Z domova  Ze zahraničí  Evropská unie  Rady  Potraviny  Legislativa  SOS
 
Úvodní stránka
Přidat k oblíbeným položkám

Poradna
"SOS po telefonu" - 900 969 091 operativní konzultace s dotovanou cenou jen 6 Kč/min.

 Vložit nový dotaz
 Zobrazit všechny dotazy
Vyhledat v dotazech
 Smluvní podmínky



 Naši partneři


 
Spotřebitelská poradna
Sdružení obrany spotřebitelů ČR
Přehled dotazů.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-14
Dotaz Mám tento problém:
Jsem živnostník a prodávám počítačové díly a sestavy.
Jeden zákazník si u mě koupil zboží, po necelém roce mi přišel zboží vyreklamovat. Samozřejmně jsem zboží do reklamace přijal a ještě tentýž den ho odvezl do reklamačního oddělení velkoobchodu. Podle zákonu č. 634/1992 Sb. má být reklamace vyřízena nejpozději do 30 dní. V tomto případě se jedná o vztah mezi firmou (mnou) a zákazníkem. Když už se blížil poslední možný den k vyřízení reklamace, informoval jsem o tom velkoobchod. Ten mi ovšem řekl, že ho 30 dnů nezajímá, jelikož nejsem spotřebitel, nýbž prodejce.Tudíž se jedná o vztah mezi firmou(mnou) a firmou (velkoobchodem), která se řídí obchodním zákoníkem. Ten údajně neobsahuje délku trvání reklamačního řízení, proto může toto trvání být časově neomezené. Zboží mi tedy zatím nevyreklamovali a já musel svému zákazníkovi vrátit peníze. Ten byl určitě spokojen, ale já na tom jen tratil - během doby užívá zboží, se výrobek přestal vyrábět a z původní ceny 5700Kč klesla jeho cena na necelé 2000Kč a navíc je v podstatě zastaralý.
Osobně si myslím, že pokud Obchodní zákoník toto neřeší, řeší to Občanský zákoník. A proto by reklamační řízení mělo trvat také nejdéle 30 dní. Prosím poraďte, jak to doopravdy je,abych vědel jak dál, při podobných reklamacích. Předem Děkuji
OdpověďDobrý den,
váš vztah s dodavatelem se opravdu řídí obchodním zákoníkem. Ten neurčuje lhůtu k vyřízení reklamace a dává velký prostor smluvním ujednáním mezi podnikateli. Váš vztah se spotřebitelem se oproti tomu řídí občanským zákoníkem a také zákonem na ochranu spotřebitele, který v § 19 určuje, že reklamace musí být vyřízena nejpozději do 30 dnů, jinak se vada považuje za vadu neodstranitelnou (t.j. spotřebitel má právo na vrácení peněz nebo na výměnu za nové zboží).
Doporučujeme Vám proto upravit si délku vyřizování případné reklamace dodavatelem ve smlouvě, kterou s ním uzavíráte (případně můžete sepsat dodatek k již existující smlouvě). Ve smlouvě také zakotvěte sankci pro případ, že dodavatel smluvenou lhůtu překročí.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-14
Dotaz Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně nákupu bezfosfátových pracích prášků. Existují nějaké na našem trhu, popřípadě které značky jsou nejšetrnější k životnímu prostředí (je-li to možné uvést). Děkuji.
OdpověďNa tuto problematiku se specializuje ROSA o.p.s., kterou doporučujeme kontaktovat na adrese [email protected].
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-14
Dotaz Dobrý den, chtěl bychV ás poprosit o radu týkající se účtování telekomunikačních poplatků u mobilního operátora.

V tomto případě se jedná o mobilního operátora Český mobil, a.s. (Oskar). Jsem majitelem měsíčního paušálu Slyším Vás, který nabízí výhodné telefonování na Slovensko v době "mimo špičky" (dle materiálů Oskara v čase od 18,00 hod do 8,00 Hod. Dne 18.12.2002 jsem uskutečnil hovor na Slovensko, který začal v 17:58:56 hod. a trval 53:13 min (dle podrobného vyúčtování).
Za tento hovor, který z převážné části proběhl již v době "mimo špičky" mi byla naúčtována cena, jako kdyby celý proběhl v období "špičky". Dle informací pracovníků na Infolince operátora je každý hovor účtován sazbou podle doby, ve které byl započatý. Tuto informaci jsem ale v žádných písemným materiálech (všeobecné podmínky, cenníky, apod.) nenašel. I pracovnící infolinky mi na mou žádost tuto písemnou informaci nenašli.
Rozhodl jsem se proto o podání reklamace, kterou jsem učinil dne 13.1.2003 tedy asi týden po obdržení vyúčtování za dané období. Dne 4.2. mi byla doručena zamítavá odpověď s tím, že cituji "Při účtování hovorů zasahujícího do jiného režimu se řídíme příslušným ustanovením zákona číslo 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele v platném znění. Pokud hovor zasahuje do více časových režimů, cena za minutu volání se nemění a zůstává účtována stejnou sazbou jako pro období, ve kterém byl hovor započat".

Při prohledávání všech zmíněných zákonných předpisů jsem ale na žádnou takovou informaci nenarazil.

Mohl bych Vás poprosit zda má Český mobil, a.s. pravdu, a pokud ano, kde bych tyto informace nalezl ? Případně, jak bych měl v dané situaci dále jednat ?

Děkuji za brzskou odpověď.

S pozdravem,

Aleš Macháček
OdpověďDoporučujeme využít Vaše právo a odvolat se k Českému telekomunikačnímu úřadu, protože se jedná o spor týkající se cen.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-13
Dotaz Objednala jsem si baterii do mobilu Siemens C10
u zásilkové služby ELNET-MOBIL, s.r.o., Mládí 10,
Havířov-Šumbark.
Baterie mi po vložení do telefonu vůbec nešla nabíjet. Přitom mám telefon ještě funkční na původní baterii, takže je v pořádku i jak telefon tak nabíječka.
Odeslala jsem baterii na reklamaci, přišla mi nabitá s textem, že neuznávají reklamaci. Opět nereaguje navíc se okamžitě zahřívá a s ní i telefon. Mám šanci nějak dostat z firmy peníze nebo jinou baterii? Napsali, že předpokládají chybu v telefonu nebo nabíječce.
Děkuji za pomocnou radu.
Zíková Markéta
OdpověďPokud prodávající nevyřídil reklamaci kladně a označil výrobek za bezvadný, je možno se dohodnout na vytvoření nezávislého znaleckého posudku na baterii, který by rozhodl, kde je vada a jehož výrokem byste se řídili. V případě, že by prodejce uznal vadu výrobku, záležela by Vaše práva na tom, zda jde o vadu odstranitelnou či neodstranitelnou. U odstranitelné vady máte nárok na její bezplatné odstranění do 30 dnů, u neodstranitelné si můžete vybrat mezi výměnou výrobku a vrácením peněz.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-13
Dotaz Vazeni pratele,rada bych se zeptala,jak mam postupovat v pripade, ze firma zabyvajici se cistenim odevu mi znicila kabat - po vycisteni jej nelze dale nosit. Cena kabatu byla 4,500 Kč.Firma mi zda se nechce uhradit nic a omlouva to tim, ze na listecku "jak odev cistit" byla znacka jim dobre znama a bezne uzivana. Evidentne tedy nevyzkouseli kvalitu zbozi a rovnou prali.
Jake mam tedy moznosti a prava si na tuto firmu stezovat nebo je jakymkoliv zpusobem donutit k uhrazeni plne castky plne ceny kabatu.
Dekuji za odpoved.
S pozdravem Lucie Sepsova
OdpověďV takovémto případě máte nárok na náhradu vzniklé škody, kterou je Vám povinna čistírna uhradit podle § 421a občanského zákoníku. Doporučuji zaslat dotyčné firmě doporučený dopis, kde je upozornite na jejich nezákonný postup v případě, že Vám do určitého data vzniklou škodu neuhradí a na možnost řešení věci soudní cestou.
V každém případě je Vaším partnerem v tomto sporu daná čistírna a nemůže Vás ani odkazovat na výrobce kabátu, že uvedl špatné značení.
Dozor nad poctivostí poskytování služeb (jejich poskytování v předepsané nebo obvyklé jakosti) provádí Česká obchodní inspekce, které můžete dát podnět. Jedná se však o instituci působící pouze v oblasti veřejného práva, a proto může pouze zkontrolovat situacu a případně udělit pokutu za porušování výše uvedených povinností, ale nemůže autoritativně rozhodnout ve Vašem soukromoprávním sporu s čistírnout a donutit ji k výplatě předmětné částky. To může pouze soud.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-13
Dotaz Zakoupil jsem mobilní telefon Motorola u prodejce PhoneLand. Doma mne pak nemile překvapilo, že telefon poté, co dojde k zmeškaní hovoru, nezobrazí detaily hovoru (kdo a kdy volal). Abych se tyto charakteristiky dozvěděl je nutné se prokusat volbami v menu. Toto zjištění mne rozladilo proto, že na podobný "komfort" jsem byl zvyklý i u mnohonásobně levnějších mobilů, ale hlavně proto, že návod dodaný k telefonu drze hlásá, že telefon zobrazí detaily zmeškaného hovoru stiskem jediného tlačítka - bohužel, není tomu tak.
Obrátil jsem se proto na prodejce s reklamací. Po několika dnech mi prodejce telefon vrátil s odůvodněním, že návod sice opravdu lže, ale "takhle to dělají všechny telefony této značky a typu", a proto o závadu nejde. Mobil jsem převzal zpět, ale zároveň prodejci předložil dopis s prohlášením, že nadále požaduji mobil s funkcemi uvedými v návodu nebo vrácení peněz. Od té doby již uběhla mnou stanovená měsíční lhůta a stále "ticho".
Mám nějakou šanci?
Děkuji
Michael Issa
OdpověďPodle zákona o ochraně spotřebitele je prodávající povinen prodávat výrobky v jím uváděné jakosti a dále nesmí klamat spotřebitele uváděním nepravdivých, nepřesných údajů či zamlčovat pravé. Pokud tedy telefon nesplňuje podmínky uvedené v návodu a nebyl jste na tuto skutečnost upozorněn, máte nárok na vrácení peněz, výměnu či slevu z ceny Na danou situaci můžete upozornit Českou obchodní inspekci, která má pravomoc situaci zkontrolovat a případně udělit opatření nebo pokutu. Jedná se však o instituci působící pouze ve sféře veřejného práva, a proto nemůže vstoupit do Vašeho konkrétního sporu s prodávajícím. Pokud nedojde k dohodě, může situaci autoritativně vyřešit pouze soud. Na tuto možnost (a též na možnost podnětu České obchodní inspekci a medializaci celého problému) prodejce upozorněte doporučeným dopisem (tzv. poslední pokus o smír).
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-13
Dotaz Přeji pěkný den.
V jedné elektroprodejně jsem si zakoupil rozdvojku interního napájení do PC (ilustační foto např na: http://www.hama.cz/obr/41735.jpg).
Po montáži této rozdvojky do PC, na
kterou jsem připojil CDRW mechaniku, mi tato mechanika "vyhořela" a není
již dále použitelná. Po bližším prozkoumání rozdvojky jsem zjistil, že na
jedné koncovce jsou zaměněné napěťové vodiče (tzn., že tam, kam má být
přivedeno 5V, bylo 12V a naopak). Tato vada tedy určitě způsobila zničení
mechaniky. Mohu se u firmy, kde jsem rozdvojku koupil, domáhat náhrady za
zničené zařízení ( doklad o koupi mám, cena asi 2000 Kč) ?
OdpověďMáte nárok na náhradu škody způsobené vadou výrobku, v tomto případě podle obecných ustanovení o náhradě škody v občanském zákoníku, § 420.(Vzhledem k výši škody se na Vás nevztahuje z. 59/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou vadou výrobku.)Pokud ústní jednání nebude úspěšné, zašlete prodávajícímu doporučený dopis, kde ho upozorníte na protiprávní jednání a pohrozíte i možností soudní cesty.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-13
Dotaz Dobrý den, 30.1.2003 jsem v Praze zakoupil mob. telefon a do zaručního listu mi byla napsána záruka 6 měsíců s argumentem, že telefon je vyroben v roce 2002. Telefon má ale v sobě uloženo od výrobce, že je vyroben v lednu 2003, mám právo na prodloužení zár. doby???Dále byl k telefonu přiložen pouze ang. návod a okopírovaný český návod, ale k jinému tel. přístroji.Na klavesnici jsou také hebrejské znaky. Mám pocit, že tento telefon není určen pro český trh a tudíž nemám nárok na záruční servis u autorizovaného servisu.Prodávající mě o této skutečnosti (že není určen pro trh v ČR) neinformoval. Mám právo na vrácení peněz??? Předem děkuji za pomoc.
OdpověďU výrobků vyrobených před 1.1.2003 zůstává pro rok 2003 šestiměsíční záruční lhůta, pokud na to prodávající upozorní. Pro ostatní platí dvouletá. Obecně jsou pro Vás relevantní informace od prodejce, on je Vaším partnerem, nikoliv výrobce. Pokud se však na základě zjištěných údajů domníváte, že prodejce úmyslně klame zákazníky, upozorněte na tuto skutečnost Českou obchodní inspekci, která má právo ukládat opatření a sankce. Pokud byl výrobek opravdu vyroben v letošním roce, máte ze zákona samozřejmě dvouletou záruční lhůtu. Prodejce nemůže zákonnou záruční lhůtu zkrátit.
Prodejce je povinen Vám doložit, že telefon je použitelný v ČR. Pokud tak neučinil, máte právo na výměnu věci nebo, pokud to nelze, na vrácení peněz. Povinnost čekého návodu k danému výrobku ukládá § 11 v návaznosti na § 10 odst. 2 zákona o ochraně spotřebitele. I na tuto skutečnost můžete ČOI upozornit. Ovšem jedná se o instituci s působností v oblasti veřejného práva, která nemůže autoritativně vstupovat do Vašeho případného sporu s prodávajícím. Pokud by se nedošlo s prodejcem k dohodě ani po případném znaleckém posudku na výrobek a zaslání dopisů s upozorněním na protiprávní jednání, jedinou institucí oprávněnou spor autoritativně řešit by zůstal soud.
protiprávní jednání
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-13
Dotaz Dobrý den
Zakoupil jsem si zakladni desku do PC
bylo mi sděleno že je 1giga procesor)
doma jsem desku namontoval do pc a rychlost byla
700mhz deska mela obal od jineho Typu.
pri reklamaci me bylo zdeleno že deska se v obalu
nedodává a že ji dal do jineho aby se neposkodila
a rychlost procesoru je prý normalni
Takže jsem koupil za 3600kč vec která ma hodnotu 1000kč man nárok na výmenu aby parametry byli 1giga dekuji
OdpověďV tomto případě se jedná o klamání spotřebitele podle § 8 zákona o ochraně spotřebitele.Máte právo na vrácení peněz, případně se můžete s prodejcem domluvit na nápravě situace jinou formou, výměnou výrobku.
Pokud Vám prodejce nebude chtít vrátit peníze, kontaktujte ho znovu doporučeným dopisem, kde ho upozorníte na nezákonnost jeho jednání a na možnost vymáhání peněz soudní cestou a na dání podnětu příslušným orgánům (živnostenský úřad, Česká obchodní inspekce), které mohou ukládat opatření a sankce.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-13
Dotaz Zakoupil jsem boty ve firmě EXIM PROTEC Česko.s.r.o. a napsali mě do faktůry,boty ve výprodeji bez nároků na reklamaci".Jsou to nové boty a argumentovali výrobcem který skrachoval.
Děkuji za odpověď
OdpověďNové spotřební zboží má ze zákona záruční lhůtu. (24 měsíců, pokud bylo vyrobeno po 1.1.2003 nebo 6 měsíců pokud bylo koupeno či vyrobeno před tímto datem.) Tuto dobu nemůže prodávající zkrátit a tedy ani zcela vyloučit možnost reklamace. Reklamaci může pouze omezit, pokud prodává zboží kvůli vadě se slevou, musí ale uvést, na jakou závadu se záruka nevztahuje. V žádném případě nemůže argumentovat krachem prodejce.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-13
Dotaz Koupili jsme dceři k Vánocům nové boty na vyšším podpatku. Nosit je začala až do školy po Novém roce, ale již za čtrnáct dní byla gumová podrážka podpatků, ale částečně i samotný podpatek z umělé hmoty zničen a obroušen. Na pravé botě se vysoký podpatek dokonce částečně odlomil od svršku boty.
Protože jsme se domnívali, že taková závada není u boty možná a že nějak souvisí se špatnou kvalitou použitých materiálů při výrobě, nebo jejím špatným anatomickým návrhem, rozhodli jsme se boty vrátit prodejci – firmě RENO. Prodavačka nám jen nabídla, že boty převezme do opravy. Protože však takovému výrobku již nevěříme a nedovedeme si představit opravu ošoupaných podpatků takovým způsobem, aby výrobek byl opět ve stejném stavu, v jakém jsme jej vybírali a kupovali, s tímto navrhnutým řešením jsme nesouhlasili.
Můžeme se nějak bránit proti rozhodnutí prodavačky firmy RENO ?
Předem děkuji za odpověď.
OdpověďPosouzení vady a vyřízení reklamace záleží na prodejci. Pokud vadu uzná za odstranitelnou, musí ji do 30 dnů řádně odstranit. Pokud to nelze, má kupující právo si zvolit, zda odstoupí od smlouvy nebo bude žádat výměnu výrobku. Spotřebitelem požadovaný způsob vyřešení reklamace, je třeba uvést již při uplatnění reklamace, ovšem záleží na prodejci, jak vadu posoudí. Proti výroku prodávajícího o odstranitelné vadě by bylo možno se bránit např. nezávislým posudkem obuvi.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-13
Dotaz Kdo nese náklady na reklamaci? Prodávající? Jde mi o dopravu reklamovaného výrobku do místa opravy. Popis: Jsem v Brně, zakoupil jsem přes internet zvlhčovač. Servis je v Liberci. Pokud prodávající nebude ochoten vyzvednout přístroj u mne, dopravím ho do Liberce sám. Je nějaký způsob dopravy preferován, nebo záleží na mně? Děkuji předem.
OdpověďSpotřebitel má nárok na úhradu nezbytných nákladů spojených s reklamací, tedy i na cestovní výdaje. Jedná se o výdaje nezbytně nutné k uplatnění práva reklamovat, tedy o ty nejnižší možné. Prodejce bude hradit nejlevnější variantu dopravy.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-11
Dotaz Dobrý den !
Řešíme tento problém: objednali jsme si sedací soupravu v prodejně nábytku a zaplatili zálohu.Po příslušné době nás z prodejny vyrozumněli, že mají sedačku na skladě a domluvi li se s námi na termínu dodání. Příslušný den přijeli zaměstnanci firmy a složili nábytek.Ihned bylo zjištěno že pohovka nemá očalouněná záda a chybí dva polštáře oproti naší objednávce.Spojili jsme se s majitelem firma a reklamovali zjištěnou závadu.Ujistil nás telefonicky,že není problém chybu napravit, a my jsme v dobré víře zakázku převzali a doplatili celkovou cenu výrobku.Po odjezdu skladníků jsme po vybalení křesla zjistili ještě další závadu na područce, kde nesedí spoj látka-dřevo.Odjeli jsme na prodejnu, kde jsme nahlásili závadu na křesle, a zároveň jsme řekli, že nechceme sedací soupravu opravovat( dodatečně čalounit záda), ale vyměnit u výrobce za novou dle původní objednávky, jinak odstoupíme od smlouvy a chceme vrátit peníze.O všem je proveden písemný zápis.Následující den ,ale najednou dohoda, nedohoda je vše jinak.Výrobní firma sídlí na Slovensku, má problémy se zpětným převozem a prodejce odmítá sedačku vzít zpět,protože se bojí, že ji neprodá.Vadu na křesle zcela pomíjí a stále nám nabízí dočalounění na místě.Domníváme se,že tato práce, dělaná dodatečně, nebude odvedena v takové kvalitě, jako kdyby to bylo provedeno přímo při výrobě.Prosíme poradˇte, jak máme postupovat.Velice děkuji za Vámi doporučený postup řešení našeho problému.
OdpověďSmluvním partnerem je pro Vás prodávající. Doporučujeme dát mu šanci, aby závady odstranil, ale hned avizovat, že požadujete bezvadné vyřešení problémů, jinak svá práva budete neprodleně prosazovat.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-11
Dotaz Vážení,
můj dotaz bude stručný. Za přehrávání hudebních skladeb se musí platit jednotlivým organizacím. A mě zajímá, proč já mám dělat reklamu zadarmo jednotlivým obchodům, když jsem nucena si zakoupit "umělou" tašku na nákup s logem obchodu kde ji kupuji. Taška stojí 5,- Kč až 7,- Kč. Kdyby ji dávali zdarma, tak mi to nevadí, ale platit a ještě jim dělat reklamu. Můžete mi to vysvětlit. Múžete říct, že ji nemusím kupovat. Snažím se kupovat neutrální tašku bez loga, ale někdy to z nějakého důvodu nejde. Vím je to maličkost. ale mě to vadí.
Děkuji
Daniela Konečná
OdpověďJe na spotřebiteli, aby svou volbou usměrňoval prodejce. Doporučujeme preferovat obchody, které zboží, jaké požadujete nabízí, nebo jsou připraveni zohlednit Váš požadavek, pokud ho sdělíte vedoucímu provozovny.
Z hlediska trvale trvale udržitelného rozvoje lze doporučit spíše textilní tašky k opakovanému použití a ty pak nosit u sebe. Prvotní investice do jejich pořízení je sice vyšší, ale naopak máte volnější ruku při výběru.
Lepší doporučení bohužel nemůžeme poskytnout.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-11
Dotaz šunka: Za minulého režimu se začal pod názvem šunka prodávat produkt získaný rozemletím masa, přidáním dalších ingrediencí a následným ztužením želatinou. Doufal jsem, že po návratu ke svobodě a demokracii si budu moci dopřát i pravou šunku krájenou z kýty. Nestalo se tak. Považuji ale prodej současné "šunky" za falšování potravin. Mám pravdu? Dojde k nápravě?
OdpověďPříspěvek k diskuzi o této problematice jsme zveřejnili na www.spotrebitele.cz v podobě rozhovoru s renomovaným odborníkem.
Dotazy na legálnost a bezpečnost některých druhů potravin doporučujeme směřovat Státní zemědělské a potravinářské inspekci (www.szpi.gov.cz).
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-11
Dotaz Dobry den,
chtel bych zakoupit bile zbozi v internetovem obchode. Dle jejich rekl. radu se zde pravi, ze ja jakozto kupujici jsem povinen reklamovane zbozi predat do reklamace v puvodnim neposkozenem obalu vcetne vsech nalepek a vysacek. Dale musim prilozit veskere brozury navody a manualy ke zbozi dodanemu. Zajimalo by mne zda ma prodavajici narok na toto narok (predevsim pak zminka o neposkozenem obalu) a zda tak prip. neporurusuje nejaky zakon. Opravdu musim shromazdovat prepravni obaly od zbozi?
OdpověďPodle práva vyplývajícího z Občanského zákoníku máte možnost výrobek reklamovat a prodávající není oprávněn svým prohlášením (typicky v záručním listě) toto právo spotřebitele v rámci zákonné záruční lhůty omezit. To však neplatí v rámci delší než zákonné záruční lhůty, kde si prodávající může podmínky upravit poměrně volně.
Při reklamaci takovéhoto výrobku by však ho bylo nutno využít alternativní obal, který by výrobek dostatečným způsobem chránil od rizika poškození během transportu.
Trochu jinou záležitostí je možnost odstoupení od smlouvy do 14 dnů, kterou ze zákona máte při nákupu přes internet. Zde by prodávající mohl požadovat vrácení výrobku včetně všech vysaček, protože v rámci jeho vyzkoušení je není nutné odstraňovat.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-11
Dotaz Dobrý den. Před vánocemi jsem si koupila bezdrátový telefon Philips Xalio 200. Po pár týdnech začala baterie docházet rychleji než deklaruje výrobce. Ten mi teď odmítá uznat reklamaci s tím, že jsem poškodila baterie s výrobním číslem. Informace o tom, že poničením výrobního čísla zaniká nárok na reklamaci je sice v záručním listě, ale na štítku na baterii (novou jsem si nechala ukázat v prodejně Telepoint) je velmi špatně patrné a ani v návodu není žádné upozornění, že obal se nesmí poškodit. Očekávala bych více informací ze strany výrobce a koneckonců i distributora, kterým je v tomto případě Český Telecom. Můžu se teď nějak bránit?
Dekuji za odpověď, Magdalena Bendová
OdpověďDoporučujeme se odvolat na práva vyplývající z Občanského zákoníku, který spotřebiteli dává možnost výrobek reklamovat a prodávající není oprávněn svým prohlášením (typicky v záručním listě) toto právo spotřebitele v rámci zákonné záruční lhůty omezit.
V tomto konkrétním případě však hrozí, že prodávající bude trvat na svém s odůvodněním, že si není jist, že zboží bylo zakoupeno u něj. V tomto případě by nebylo zcela jednoduché tuto skutečnost dokazovat a doporučujeme se obrátit na právníka, který by průkaznost mohl posoudit.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-10
Dotaz Koupil jsem Vanocni Oskartu (cena 1000Kc, z toho je kredit 100Kc, 900Kc je pry "sluzba"). Na balicku je napsano, ze rozbalenim souhlasim s podminkami pouziti. Balicek jsem vubec NEROZBALIL, protoze jsem zmenil nazor a rozhodl se kartu vratit. V prodejne Ceskeho Mobilu mi ale odmitly vratit plnou cenu, tedy 1000Kc, s tim, ze mi mohou pri vraceni do mesice vratit jen 900Kc.

Zajimalo by me, jestli nejednaji protipravne - ja nemohu vyuzit volaci kredit 100Kc pokud nerozbalim krabici, a krabici nemohu rozbalit kdyz nesouhlasim s podminkami?

Navic se mi to zda jako nefer jednani, kdyz obal je naprosto neposkozen a bylo by mozne to znovu zase prodat.
OdpověďProdejce je ze zákona povinen akceptovat odstoupení od smlouvy spotřebitelem a vrátit kupní cenu tehdy, pokud má výrobek neodstranitelnou vadu. Jinak záleží na přístupu a obchodní politice prodejce, zda přijímá zpět i bezvadné zboží. Pokud se však k tomu zaváže v kupní smlouvě v záručním listě, je povinen to dodržet, ovšem zde záleží na jeho vlastních podmínkách, jaké si pro to stanoví.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-10
Dotaz Dobry den. asi pred rokem jsem si koupil HDD na kterem se objevili tri spatne sektory. chtel bych se zeptat
a)zda-li se mohu sam rozhodnout pro vymenu HDD nebo vraceni penez. tato chyba je opravitelna ale oprava by byla pravdepodobne financne stejne narocna jako koupe noveho HDD.
b) pokud by trvali na oprave HDD a nechteli me vratit penize, platil by opravu prodejce nebo ja
dekuji
OdpověďV prvé řadě je důležité, zda ještě běží záruční doba. Ta je pro výrobky zakoupené (vyrobené)před 1.1.2003 ze zákona 6 měsíců. Prodejce ji však může prohlášením v záručním listě prodloužit. U vad v záruční době má spotřebitel nárok u odstranitelné vady na její bezplatnou opravu do 30 dnů.Nemůže se tedy sám rozhodnout pro výměnu či odstoupit od smlouvy. Tuto možnost výběru má spotřebitel u neodstranitelné vady, případně u vady, která nebyla odtraněna do 30 dnů.
Pokud již záruční doba uběhla, jednalo by se o pozáruční placenou opravu.
Dotaz zodpovězený dne 2003-02-10
Dotaz Přes internetový obchod jsme koupili mobilní telefon (cca. 9500,-Kč).Po pěti měsících se u telefonu projevila závada – telefon nenalezl žádnou síť tzn. že s telefonem nešlo telefonovat,odesílat sms a nefungovala ani datová komunikace.
Každý pochopí, že takový mobilní telefon je k ničemu.A tak jsme ho okamžitě poslali k reklamaci v originálním obalu a s příslušenstvím prodejci od kterého jsme mobilní telefon koupili.Ten nám reklamaci potvrdil.Poté jsme ho bombardovali telefonáty každý týden.Po cca 50 dnech došel balíček, jenž podle zpáteční adresy jevil dojem,že je dlouho očekávaným reklamovaným mobilním telefonem.Ale ten šok, když jsme v originálním obalu s odpovídajícím příslušenstvím objevili jiný typ mobilního telefonu.Nebudu se rozepisovat kolik nás pak stály telefonáty s prodejcem a s organizací, jenž opravu zajišťovala.
Protože došlo k překročení termínu 30 dnů na vyřízení reklamace, nebyla námi odsouhlasena náhrada a nebyl přiložen doklad o nabytí nového typu mob.telefonu (omezeno právo na další reklamace).Nelze také dodatečně prokázat legální nabytí nabytí náhradního mobilního telefonu. Ani od prodejce a ani od organizace nás nebyli schopni zkontaktovat a dotázat se zda-li s výměnou souhlasíme.Mimo jiné nám nebyl dodán odpovídající český návod a ostatní příslušenství .Proto jsme písemně odstoupili od kupní smlouvy a požadovali navrácení peněz (doručenka byla převzata). Pak následoval dopis (Pokus o smír) , který byl rovněž převzat(doručenka byla také převzata). Po marném čekání na jakoukoliv odpověď jsme podali podnět k šetření ČOI, jenž nám následnou kontrolou u prodejce písemně potvrdila že reklamace ve stanovené lhůtě nebyla dle zákona č.634/9256 vyřízena.Za za zjištěný nedostatek bylo dle dopisu uloženo opatření v rámci pravomoci ČOI.
A můj dotaz tedy zní: Jak dále pokračovat abychom dosáhli spravedlnosti? Domníváme se totiž, že někteří provozovatelé tzv. ,,internetových obchodů“ si myslí, že na rozdíl od ,,kamenných obchodů“ pro ně zákony neplatí

Za odpověď předem děkuji


S pozdravem
Lukáš Ryba

Kontakt:[email protected]
OdpověďJediným orgánem, který může prodejce, který s Vámi odmítá komunikovat, donutit k plnění povinností, je soud. Posledním pokusem o smír jste na to prodejce správně upozornili. Pokud tedy na toto upozornění nereagoval a nepomohlo ani opatření ČOI ( ta může obecně ukládat opatření a sankce, pokud prodejce neplní své povinnosto ohledně reklamací, ale jedná se o instituci působící v oblasti veřejného práva, a proto nemůže autoritativně řešit konkrétní spor), je podání žaloby jediným a právně spolehlivým krokem, jak se domoci navrácení peněz.Formální náležitosti a obsah žaloby doporučuji konzultovat s právníkem. Náklady s tím spojené by následně hradila neúspěšná strana sporu.
Další stránka


Vložit nový dotaz

(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627
Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál.
SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací.
S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera.
Naši činnost podporují nebo významně podpořili:
Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
Delegace Komise Evropské unie
Nadace rozvoje občanské společnosti v rámci programu PHARE
Nadace VIA

Děkujeme!


Počet návštěvníků od 12. 9. 2000: