Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
SOS > Mimosoudní řešení spotřebitelských sporů > Kontaktní místa systému mimosoudního řešení spotřebitelských sporů

Kontaktní místa systému mimosoudního řešení spotřebitelských sporů

Projekt MPO je založen na třech pilířích – kontaktu znesvářených stran prostřednictvím kontaktních míst, mediaci a rozhodčím řízení. Úkolem kontaktního místa je především navázání kontaktu mezi spornými stranami, poskytnutí kvalifikované informace ohledně práv, povinností stran a možných řešení nastalé situace. Zároveň jsou strany poučeny o dalších alternativách řešení sporu, mediaci a rozhodčím řízení, jejich pravidlech, výhodách, nevýhodách, nákladech a vztahu k soudnímu řízení.

Velká část sporů vzniká z nedostatku informací, z neporozumění a z neschopnosti stran spolu komunikovat. To je právě úkolem kontaktních míst – měla působit jako účinný filtr, který zachytí většinu těchto nedorozumění již na počátku a přejde tak dalším zbytečným soudním sporům.

V jakých případech lze využít systém mimosoudního řešení sporů?

Využít výše popsaného systému MPO je možné ve všech spotřebitelských sporech, tj. ve sporech vyplývající ze smluv (např. kupní smlouva, smlouva o dílo, pojistná smlouva atd.) kde na jedné straně stojí kupující - spotřebitel. Spotřebitelské smlouvy (dle § 52 a následující občanského zákoníku) upravují určité odchylky, v zájmu ochrany spotřebitele. Promítá se v nich snaha vyrovnávat existující faktickou nerovnost mezi smluvními stranami. Prodávající je profesionál znalý nabízených výrobků či poskytovaných služeb, zkušeného v oblasti využívání trhu a mající nesporně lepší znalost při uplatňování právních předpisů. Spotřebitel je naopak nezkušený a proto je ho třeba chránit.

Řízení nemůže být zahájeno, pokud byl v této věci již dříve podán podnět, žaloba nebo jiný zákonný prostředek k uplatnění práv ve věci anebo je podnět zjevně neoprávněný. Rovněž je třeba, aby strana zamýšlející podat podnět kontaktnímu místu, se nejdříve pokusila svá práva uplatnit u protistrany.

Kdo se může systému účastnit?

Využít mimosoudního systému řešení sporů může kterákoliv strana spotřebitelského sporu – tedy spotřebitel i podnikatel. Podnikatel je osoba, která při uzavírání a plnění smlouvy jedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti. Podnikatel, prodávající či poskytovatel služby, přímo nebo prostřednictvím jiných podnikatelů dodává kupujícímu výrobky nebo poskytuje služby. Spotřebitel je naopak osoba, která při uzavírání a plnění smlouvy nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti. Je to fyzická či právnická osoba, která nakupuje výrobky nebo užívá služby za jiným účelem než pro podnikání s těmito výrobky nebo službami (pro osobní potřebu).

Je řízení u kontaktního místa zpoplatněno?

Řízení u kontaktního místa je zcela zdarma. Rovněž i další fáze – mediační řízení, pokud k němu dojde, je zcela zdarma. Zpoplatněn je pouze poslední stupeň – speciální rozhodčí řízení.

Je možné podat podnět u libovolného kontaktního místa, nebo zde existuje jako v soudním řízení stanovená příslušnost?

Strana podávající podnět si může vybrat, ke kterému kontaktnímu místu podnět podá. Vybrat si může místo v kterémkoliv regionu, rovněž může volit mezi kontaktními místy spotřebitelských organizací či informačních míst Hospodářské komory ČR. Postup všech kontaktních míst je totožný. Se všemi podněty je zacházeno na všech kontaktních místech stejně.

Kdy se lze na kontaktní místo obrátit?

Na kontaktní místa je možné se obrátit až poté, co se strana pokusila urovnat spor nejdříve sama. Kontaktní místa nemůžou suplovat jednání stran. Je vždy třeba, aby strana nejdříve např. uplatnila reklamaci a až následně, pokud jí protistrana nevyhoví, se obrátila na kontaktní místo. Pokud by tomu tak nebylo, nedošlo by k zahájení řízení.

Jak řízení zahájit? Kde sehnat formulář?

Řízení u kontaktního místa je zahájeno dnem, kdy kontaktní místo obdrží podnět jedné ze stran. Podnět může být podán poštou, osobně do protokolu, telefonicky nebo elektronicky. Formulář pro podání (v elektronické podobě i ke stažení) je k dispozici na webových stránkách všech kontaktních míst, tedy na těchto stránkách, dále webu Hospodářské komory ČR, Sdružení českých spotřebitelů, na Ekoporadně. Vedle uvedených stránek je formulář rovněž na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva financí ČR, a Ministerstva spravedlnosti ČR.

Jaký je postup po podání podnětu?

Po obdržení podnětu a ověření splněných podmínek řízení kontaktuje (telefonicky nebo jiným vhodným způsobem) pracovník kontaktního místa protistranu a vyzve jí k vyjádření. Nevyjádří – li se protistrana do 15 dnů od výzvy k vyjádření, platí domněnka, že se řízení nechce účastnit a řízení u kontaktního místa končí. Pokud protistrana spolupracuje, předloží kontaktní místo stranám nezávazné předběžné doporučení, jakým způsobem lze nejlépe vzniklý spor řešit. Zároveň je informuje o dalších alternativách řešení sporu, mediaci a rozhodčím řízení.

Co když protistrana odmítá spolupracovat?

Pokud není spor v této fázi urovnán (například proto, že se protistrana do 15 dnů k věci vůbec nevyjádří nebo proto, že strany nerespektují doporučení kontaktního místa), informuje pracovník kontaktního místa strany o mediaci a rozhodčím řízení, zároveň jim nabídne seznam mediátorů, ze kterého si strany vyberou osobu, která jim bude nejlépe vyhovovat, a seznam rozhodců.

Kontaktní místa SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s.

Místo / Kontaktní osobaAdresa / Konzultační hodinyTel. / E-mail
PRAHA
SIC Praha
Mgr. Jana Teplá
Novákových 8, Praha 8, 180 00
Rytířská 10, Praha 1, 110 00

pondělí: 14,00 - 18,00 hod.
středa: 9,00 - 13,00 hod.
tel.: 224 211 948
fax.: 224 211 948
e-mail
BRNO
SIC Brno
Gerta Mazalová
Mečová č.5, Brno 602 00

pondělí až čtvrtek: 15,00 - 18,00 hod.
tel.: 543 255 371
fax.: 543 255 371
e-mail
OSTRAVA
SIC Ostrava
Marcela Reichelová
Střelniční 8, Ostrava 702 00

pondělí: 14,00 - 18,00 hod.
úterý: 14,00 - 17,00
čtvrtek: 9,00 - 12,00 hod.
tel.: 596 111 152
fax.: 596 111 252
e-mail
OLOMOUC
SIC Olomouc
Mgr. Eva Urbánková
tř. Svornosti 57, Olomouc, 779 00

pondělí: 14,00 - 17,00 hod.
středa: 14,00 - 17,00 hod.
tel.: 585 750 704
fax.: 585 750 704
e-mail
ČESKÉ BUDĚJOVICE
SIC České Budějovice
Oulehlová Libuše
Senovážné náměstí 13, České Budějovice, 370 01

pondělí: 10,00 - 14,00 hod.
středa: 14,00 - 18,00 hod.
čtvrtek: 10,00 - 14,00
tel.: 386 353 542
fax.: 386 353 542
e-mail

(c) SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s., Novákových 8, 180 00 Praha 8, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Služby založené na principu SMS technicky zabezpečuje MobilBonus s.r.o., infolinka: 777 717 535 (po-pá 9.00-17.00), [email protected], www.mobilbonus.cz.
Sdružení obrany spotřebitelů ČR využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2006) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
TOPlist