Zájemce z řad podnikatelů o provedení SAOP se může kdykoli na naše SOS - Sdružení obrany spotřebitelů obrátit se žádostí o provedení spotřebitelského auditu obchodních podmínek. Po podepsání příslušné smlouvy o provedení SAOP naše sdružení provede odbornou konzultaci podnikatelem předložených obchodních podmínek a po schválení nového znění obchodních podmínek bude uděleno jedinečné logo SAOP chráněné ochrannou známkou souběžně s příslušným osvědčením o provedení SAOP.
Logo SAOP podnikatel může zveřejnit současně s konzultovanými obchodními podmínkami a zároveň toto logo slouží jako odkaz na webové stránky www.spotrebitele.info, kde dojde k zobrazení konkrétního osvědčení příslušného podnikatele. Tím je zajištěno zneužití loga mimo jeho právní ochranu plynoucí z registrované ochranné známky.
* poplatek za zpracování OP a udělení loga SAOP | Cena se běžně pohybuje v rozmezí 7.000 – 10.000,- Kč (dle rozsahu a časové náročnosti úprav) |
* prodloužení platnosti SAOP (zahrnuje opětovného posouzení souladu se zákonem v návaznosti na změny legislativy, případně další úpravy, vydání nového certifikátu a loga) | 2.000,- Kč |
* komplexní přepracování OP po platnosti SAOP, tvorba nových OP (týká se i kompletního přepracování OP při prodloužení platnosti SAOP) | individuálně stanovená cena |
Platnost od 1. ledna 2008
Audit zahrnuje konzultaci vašich stávajících OP, jejich opravu, doplnění. Po této úpravě obdržíte příslušné logo SAOP s jedinečným číslem a zpětnou vazbou na naše webové stránky www.spotrebitele.info. Tato zpětná vazba funguje tak, že po kliknutí na logo SAOP, které si umístíte ve vašem (internetovém) obchodě, se spotřebiteli zobrazí na našich www stránkách vaše osvědčení o provedení SAOP. Dále získáváte certifikát.
Cena za provedení SAOP se běžně pohybuje v rozmezí od 7 do 10 tisíc Kč. SAOP má platnost 1 rok a lze ho po revizi OP opět o rok prodloužit. Toto prodloužení (revize) je zpoplatněno administrativním poplatkem 2000,- Kč.
SAOP přináší podnikateli jistotu, že jeho OP jsou v souladu s právem, všechny provedené změny jsou náležitě právně zdůvodněny (důvodová zpráva).
SAOP se opírá pouze o platné právní předpisy, v žádném případě nestraní spotřebiteli ani podnikateli. Samozřejmě pokud má podnikatel zájem na některých nadstandardních přístupech ke svému zákazníkovi, lze toto do OP zakomponovat. Pro spotřebitele je internetový obchod s logem SAOP jistě atraktivnější než obchod bez tohoto loga. Zvyšuje se tak spotřebitelova důvěra v auditovaný internetový obchod a tím i šance, že si ho vybere k nákupu. Spotřebitel má možnost v případě pochybení ze strany auditovaného obchodu kontaktovat naše sdružení a efektivně vzniklý problém vyřešit ku prospěchu obou stran.
Vyplňte prosím níže uvedený formulář a zašlete nám text Vašich obchodních podmínek. Po předběžném auditu Vašich OP Vám bude stanovena cena auditu. Poté bychom Vám zaslali cenový návrh a po Vašem odsouhlasení bychom sepsali smlouvu. Poté Vám zašleme k podpisu smlouvu a po jejím podpisu z vaší strany vám do 45 dnů zašleme hotový audit SAOP.
Pro prodejce elektrozařízení máme stanovenu podmínku týkající se konečných cen.
Přestože je program Spotřebitelský audit obchodních podmínek (SAOP) zaměřen primárně na obchodní podmínky, jeho cílem je garantovat také některé další principy ve vztazích podnikatelů a spotřebitelů. Mezi taková základní pravidla, která SOS prosazuje patří mimo jiné uvádění cen výrobků a služeb takovým způsobem, aby byl spotřebitel vždy seznámen s cenou úplnou, tedy takovou, za kterou opravdu výrobek či službu pořídí. Jedná se jak o uvádění cen včetně DPH, tak o zahrnování různých poplatků a příplatků do cen výrobků či služeb, a to jak při nákupu, tak v reklamě. Naše snaha v této věci se odráží právě i v programu SAOP. Je tedy jednou z podmínek jeho získání, aby zájemci takovouto praxi používali a poskytovali spotřebitelům vždy informace o cenách takovým způsobem, aby spotřebitel za výrobek či službu zaplatil opravdu pouze částku, která je mu sdělována.
Konkrétním případem, kterým se SOS již delší dobu zabývá je uvádění poplatku za likvidaci historického elektrozařízení (dále PHE).
Zákon o ochraně spotřebitele klade na prodávajícího v § 12 požadavek, aby informoval spotřebitele o ceně v souladu s cenovými předpisy, informace o ceně pak nesmí zejména vzbuzovat zdání, že cena je nižší než jaká je ve skutečnosti. Uvádění PHE zcela odděleně od ceny může být rozporné s tímto ustanovením.
Zákon o odpadech stanoví, že u elektrozařízení, která byla na trh uvedena před datem 13. 8. 2005 existuje přechodná lhůta 8 resp. 10 let, ve které mohou prodejci uvádět PHE odděleně. Ovšem tuto povinnost lze splnit i tak, že prodávající uvede cenu konečnou (tedy úplnou – včetně PHE) s informací o tom, že cena již zahrnuje tento poplatek ve výši XY (např. 7990,- Kč – cena zahrnuje 300,- Kč PHE). Takováto praxe je z naší strany jednoznačně preferována.
Z hlediska zmíněného § 12 zákona o ochraně spotřebitele se ovšem jeví jako dostačující i druhý možný způsob informování o ceně, a to, že vedle základní ceny (samozřejmě včetně DPH) bude uvedena výše PHE, kterou spotřebitel musí vedle základní ceny zaplatit (např. 7690,- Kč + 300,- Kč PHE). Tato informace o výši PHE ale musí být uvedena dostatečně výrazně, nejlépe stejným způsobem jako základní cena a musí být konkrétní (tedy přesná částka), nestačí pouhý odkaz, že k ceně je nutné připočítat PHE a jeho výši neuvést a odkázat např. na jiný zdroj.
Z hlediska certifikace SAOP obchodů, které prodávají elektroniku je druhá varianta dostačující, ovšem pouze v případě, že tato přesná informace o výši PHE bude uvedena u veškerého zboží jak při nabízení výrobků (v reklamě), tak ve všech fázích nákupu (tedy již od úvodní strany e-shopu).
Pokud již Vaše obchodní praxe ctí tuto zásadu a uvádíte ceny úplné (včetně PHE, ve všech fázích nákupu, jakož i v reklamě), velice si vážíme Vašeho postoje, jdete tak dobrým příkladem.
Informování o ceně a PHE jedním z výše uvedených způsobů bude nadále podmínkou pro udělení či prodloužení certifikátu SAOP.
Výše uvedené způsoby informování spotřebitele o ceně podporuje i Česká obchodní inspekce.
Zájemci o SAOP nás také mohou kontaktovat zde.
Program SAOP vznikl v rámci projektu Posílení ochrany práv spotřebitelů vytvořením právních kapacit spotřebitelských organizací a byl do 11.7.2007 spolufinancován z programu Evropské unie Transition Facility spravovaném Nadací rozvoje občanské společnosti. |
(c) SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s., Novákových 8, 180 00 Praha 8, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Služby založené na principu SMS technicky zabezpečuje MobilBonus s.r.o., infolinka: 777 717 535 (po-pá 9.00-17.00), [email protected], www.mobilbonus.cz.
Sdružení obrany spotřebitelů ČR využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2006) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném
Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.
Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.