Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
SOS > Spotřebitelský audit obchodních podmínek (SAOP)

Spotřebitelský audit obchodních podmínek (SAOP)

Logo spotřebitelského auditu

Program SAOP byl vytvořen Sdružením obrany spotřebitelů ČR (SOS) za účelem zvýšení obecného povědomí o spotřebitelských právech mezi podnikateli, ale i širší spotřebitelské veřejnosti. Právě proto, že podnikatelé jsou těmi, kteří spotřebitelská práva uvádějí v život prostřednictvím svých obchodních podmínek, je nutné tyto obchodní podmínky mít v souladu s příslušnými právními předpisy.

Obvyklou praxí podnikatelů, zejména provozujících internetové obchody, je kopírování obchodních podmínek, v čehož důsledku dochází k lavinovému efektu šíření nelegálních ujednání obchodních podmínek a vytváření jistých zvyklostí, které ovšem nemají oporu v právním řádu a které poškozují spotřebitele, ale i vlastní podnikatele.

SOS se proto rozhodlo vyjít podnikatelům vstříc a nabízí provedení spotřebitelského auditu jejich obchodních podmínek, který spočívá zejména v konzultaci, opravě a doporučení konkrétních obchodních podmínek. Pakliže podnikatel na základě příslušné smlouvy o SAOP splní požadavky příslušných právních předpisů, obdrží jedinečné logo SAOP a osvědčení o provedení spotřebitelského auditu.
Podnikatel pak má možnost logo SAOP prezentovat souběžně s jeho auditem prověřenými obchodními podmínkami. Toto logo prokazuje spotřebiteli, že obchodní podmínky na něj aplikované podnikatelem nejsou v rozporu se zákonem a jejich důsledným uplatňováním se domůže svého práva. Podnikatel provedením SAOP dává najevo, že ctí příslušné právní předpisy a SAOP tak zvyšuje jeho dobré jméno.

Od 1. června 2007 je podnikatelům propůjčováno zcela nové logo Spotřebitelského auditu obchodních podmínek. Původní logo SAOP ve tvaru kulatého razítka, které bylo udělováno do konce května tohoto roku, zůstává v platnosti. I nadále jej tedy budou používat podnikatelé, kterým byl spotřebitelský audit obchodních podmínek proveden do konce května 2007. V rámci prodloužení platnosti jejich SAOP, po uplynutí lhůty jednoho roku, jim bude automaticky udělováno logo nové s původním registračním číslem. Tiskovou zprávu naleznete zde.

SOS Garantuje správnost obchodních podmínek podnikatelů, kterým udělí logo SAOP. Není možné kontrolovat chování podnikatele. Certifikát tedy není zárukou, že např. spotřebitel nebude mít problémy s reklamací. Zaručuje mu však, že se může vždy odkazovat na obchodní podmínky, které podnikatel používá a požadovat práva v nich uvedená.
Pokud se vyskytne více stížností na držitele SAOP, můžeme odebrat logo SAOP nebo jej po uplynutí jednoho roku neprodloužíme. Případné stížnosti na držitele SAOP můžete zasílat zde.

Informování držitelů loga SAOP

Držitele loga SAOP, kterých se to týká, jsme v průběhu července informovali o některých skutečnostech vyplývajících ze zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.

Velká část podnikatelů je totiž dle tohoto zákona správcem osobních údajů (neboť tím je dle § 4 písm. j „každý subjekt, který určuje účel a prostředky zpracování osobních údajů, provádí zpracování a odpovídá za něj“). Přitom zpracováním osobních údajů se rozumí zejména shromažďování, ukládání na nosiče informací, úprava nebo pozměňování, vyhledávání, používání, předávání, šíření, uchovávání, likvidace atd.
Pro správce osobních údajů pak vyplývá z § 16 uvedeného zákona oznamovací povinnost. Takový podnikatel je tedy povinen registrovat se u Úřadu pro ochranu osobních údajů (www.uoou.cz). Pokud se na podnikatele oznamovací povinnost vztahuje a nesplňuje ji, vystavuje se dle zmíněného zákona riziku pokuty až do výše 5 milionů korun.

Úplné znění zákona o ochraně osobních údajů naleznete zde:
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701?number1=101%2F2000&number2=&name=&text=

Program SAOP je sice zaměřen primárně na obchodní podmínky, nicméně je naším cílem v rámci této certifikace obchodů dosáhnout také dalších záruk pro spotřebitele, jako je mimo jiné plnění uvedené zákonné oznamovací povinnosti u ÚOOÚ či uvádění úplných cen výrobků a služeb. Držitelé SAOP tak budou spotřebitelům opět o kousek blíž.

Stáhněte si letáky v pdf, se základními informacemi pro podnikatele a spotřebitele.

Celý program SAOP je nastaven jako produkt neziskové organizace a s ním související platby pouze pokrývají nutné náklady na provedení spotřebitelského auditu.

SAOP Program SAOP vznikl v rámci projektu Posílení ochrany práv spotřebitelů vytvořením právních kapacit spotřebitelských organizací a byl do 11.7.2007 spolufinancován z programu Evropské unie Transition Facility spravovaném Nadací rozvoje občanské společnosti.

(c) SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s., Novákových 8, 180 00 Praha 8, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Služby založené na principu SMS technicky zabezpečuje MobilBonus s.r.o., infolinka: 777 717 535 (po-pá 9.00-17.00), [email protected], www.mobilbonus.cz.
Sdružení obrany spotřebitelů ČR využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2006) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Přetiskování autorských materiálů pouze se souhlasem redakce.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
TOPlist