Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
společnost
SOS > společnost > Proč SOS přistupuje k soudním sporům

Proč SOS přistupuje k soudním sporům

-spravedlnost-
Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) bylo založeno k ochraně zájmů spotřebitelů. Přestože SOS preferuje spory s podnikateli řešit mimosoudně, v některých případech, tak jako například u poslední podané žaloby na cestovní kancelář Exim Tours, nejsou mimosoudní jednání úspěšná, a proto nechává sdružení spor k rozhodnutí soudu. Tato praxe je poměrně častá i v jiných evropských státech.

SOS jako občanské sdružení je na základě § 25 zákona o ochraně spotřebitele a § 54 obchodního zákoníku oprávněno ve věcech ochrany práv spotřebitelů žalovat na zdržení se protiprávního jednání. K tomuto kroku přistupuje nejčastěji v případech, kdy jsou mimosoudní jednání s podnikatelem neúspěšná a nevedou k nápravě. V České republice dochází často k rozdílnému výkladu právních norem a ve spotřebitelské oblasti chybí dostatečná judikatura, která by právní výklady sjednotila.

Základní kritéria, podle kterých se SOS rozhoduje, zda a vůči komu podá žalobu, jsou následující: 

  • závažnost protiprávního jednání
  • velikost podnikatele, jeho postavení na trhu, renomé a vliv na konkurenci
  • závažnost porušení zákona podle počtu postižených spotřebitelů
  • opakovanost porušování zákona

SOS oproti tomu kupříkladu nesmí žalovat podnikatele ve prospěch konkrétních spotřebitelů vzhledem k tomu, že není oprávněno požadovat plnění (např. dosáhnout úspěšné reklamace zboží, pakliže ji obchodník zamítl, vymoci dlužnou částku apod.). Tak tomu bylo i v případu velkých bankovních institucí ČSOB a České spořitelny, kdy SOS ve spolupráci s advokátní kanceláří pouze koordinovalo celý postup poškozených klientů bank. Stejně tak sdružení nemůže poškozené spotřebitele u soudu zastupovat. Spor s těmito bankovními institucemi se týkal účtování poplatků za vedení účtu a za zrušení účtu (více v kauze ČSOB a v kauze ČS). Právníci SOS jsou přesvědčeni, že tyto poplatky byly klientům účtovány neoprávněně, a proto po marném úsilí o mimosoudní urovnání sporu s bankou klienty vyzvalo k podání žaloby.

Od vzniku založení sdružení v roce 1993 iniciovalo dohromady deset soudních sporů, přičemž se jednalo o dva živnostníky a osm obchodních společností. V roce 2004 SOS vedlo spor se společností ASKO Nábytek a Stanislavem Tocksteinem. Oba spory byly již ukončeny, obdobně jako spor z roku 2005 s firmou Alzasoft. Dosud probíhá spor s Janem Matějkou a společností Eurocomm Group (provozovatelem internetového obchodu kasa.cz), který je nyní v dovolacím řízení u Nejvyššího soudu ČR. Rok 2006 se nesl ve znamení žaloby na České aerolinie, Santander Consumer Finance (dříve CCB Finance) a leteckou společnost SkyEurope Airlines. Tyto spory nebyly dosud ukončeny. Stejně tak doposud probíhají spory, které sdružení iniciovalo v tomto roce, a to s výše zmíněnou cestovní kanceláří Exim Tours a společností Finpomoc.cz.

Z deseti soudních sporů iniciovaných SOS tedy zatím byly ukončeny celkem tři. V případu živnostníka Stanislava Tocksteina, provozovatele internetového obchodu, který svým zákazníkům účtoval smluvní pokutu při odstoupení od smlouvy, se podařilo v průběhu řízení spor narovnat a podnikatel upravil své obchodní podmínky. Se společností ASKO Nábytek, kde byla shledána řada pochybení jako např. chybná informace o možnosti uplatnění rozporu s kupní smlouvou, kdy zákazník byl povinen reklamovat zboží do pěti dnů (v opačném případě potvrzuje, že zboží bylo při převzetí bezvadné), se po několika jednáních podařilo dosáhnout dohody o narovnání a žaloba byla sdružením stažena. Také ve třetím případu (společnost Alzasoft) bylo SOS úspěšné. Tento provozovatel internetového obchodu ve svých obchodních podmínkách např. znemožňoval zákazníkům odstoupit od smlouvy podle § 53 OZ, pokud si zboží odeberou osobně. Provozovatel také odmítal vyřizovat reklamace v případě, že zboží nebylo reklamováno nejpozději do 24 hodin po převzetí. Rovněž znemožňoval vrácení peněz, pokud zboží nebude vráceno v originálním nepoškozeném obalu a informace na internetových stránkách měli pouze ilustrační charakter. SOS žalobu stáhlo poté, co se podařilo podepsat dohodu o narovnání sporu. Podrobnosti o dalších kauzách řešených SOS naleznete na našich internetových stránkách v rubrice Kauzy.

Výhledově se na evropské úrovni uvažuje o zavedení tzv. kolektivních žalob, které by měly zefektivnit vymáhání spotřebitelských práv a zároveň vychovávat podnikatele ke společensky odpovědnému chování. Také evropské spotřebitelské organizace by do tohoto procesu měly být zapojeny. Obdobně kolektivní žaloby fungují např. v Rakousku, Nizozemí, Portugalsku, Německu a Francii.


24.08. 2007 | Petra Vaňková | Tisk článku
Poslat e-mailem na adresu:    

Líbil se Vám tento příspěvek? Pošlete vzkaz či poděkování autorovi SMS s textem SOS WEB + Váš text na číslo 900 0906 (tato SMS je Vám zpoplatněna částkou 6 Kč, technicky zajišťuje Marketing Evolution s.r.o.).


Související články:


Diskutujte s námi i mezi sebou:

Dotazy vložené do diskuze nebudou zodpovězeny. Prosíme, vložte svůj dotaz do on-line poradny.



(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist