Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
vaše práva
SOS > vaše práva > Poslanci budou jednat o antidiskriminačním zákoně

Poslanci budou jednat o antidiskriminačním zákoně

-diskriminace-
Jednání o návrhu antidiskriminačního zákona bylo zařazeno na program schůze Poslanecké sněmovny, která začne 25. září 2007. Jde o vládní návrh, který byl předán Poslanecké sněmovně a na jehož přijetí velmi tlačí nejen mnoho institucí zejména z neziskového sektoru, ale hlavně Evropská unie, jejíž směrnice již dávno měly být začleněny do českého právního řádu. Pokud bude antidiskriminační zákon přijat, půjde o normu komplexně upravující problematiku diskriminace.

Poslanci se budou v prvním čtení zabývat vládním návrhem zákona o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací (antidiskriminační zákon), který jim byl před dvěma měsíci předán vládou k projednání. Zákon by měl uceleně upravovat problematiku diskriminace, zejména právně vymezit pojem diskriminace, výjimky z diskriminačního jednání a obranu proti němu. Diskriminace z vymezených diskriminačních důvodů by měla být zakázána nejenom v oblasti pracovněprávních, ale i spotřebitelských vztahů, tedy v přístupu ke zboží a při poskytování služeb. Za současného právního stavu se spotřebitel může soudně bránit proti takovému jednání pouze žalobou na ochranu osobnosti podle občanského zákoníku. ČR je pod tlakem, neboť se dnem vstupu do EU zavázala implementovat do svého právního řádu všechny požadované směrnice upravující diskriminační jednání a bohužel  těmto povinnostem do dnešního dne nedostála. 

Nad podobou návrhu zmíněného zákona již od jeho vzniku probíhá rozsáhlá diskuze, která bude zcela jistě pokračovat i po projednávání v Poslanecké sněmovně. Dle stanoviska nevládních organizací - Ekologického právního servisu, Ligy lidských práv a Poradny pro občanství, občanská a lidská práva, k němuž se SOS také připojilo, je hlavním nedostatkem předkládaného znění zákona zejména nemožnost právnických osob zabývajících se diskriminací podat žalobu ve veřejném zájmu. Jelikož jde často o spory značně složité, je jen málo těch, kteří se odhodlají bránit se diskriminaci individuálně soudní cestou a riskovat úhradu nákladů řízení v případě prohry sporu.

SOS je dále toho názoru, že by zákon měl více pamatovat na institut mediace, představující často efektivnější, rychlejší a méně formální způsob řešení sporů než klasické soudní řízení. Určitá úloha na poli mediace má být zákonem svěřena do působnosti Veřejného ochránce práv. Avšak také organizace z nevládního sektoru by rády přispěly k realizaci samotné mediace svými kvalifikovanými odborníky.

SOS se zapojilo do projektu Co je a není diskriminace, jehož cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o této problematice, současně i podpora přijetí  antidiskriminačního zákona a poskytování poradenství. Za tímto účelem byla zřízena Antidiskriminační linka s číslem 222 762 222, na kterou se mohou obracet spotřebitelé, kteří se setkali s diskriminací při poskytování zboží a služeb. Linka funguje jako záznamník a je dostupná non-stop za cenu běžného tarifu. Volající se může dozvědět konkrétní způsoby obrany proti diskriminačnímu jednání a zanechat vzkaz, v němž vylíčí potřebné údaje. Podněty jsou zpětně vyhodnocovány a obětem diskriminace je nabídnuta konkrétní pomoc.

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky
tel.: 224 239 940, fax: 224 239 941 | www.spotrebitele.info, e-mail

EUTento dokument byl vytvořen z programu EU Transition Facility - Co je a není diskriminace, spravovaném Nadací rozvoje občanské společnosti. Děkujeme za podporu.
Archiv tiskových zpráv naleznete na našich internetových stránkách.

25.09. 2007 | Jana Pospíšilová | Tisk článku
Poslat e-mailem na adresu:    

Líbil se Vám tento příspěvek? Pošlete vzkaz či poděkování autorovi SMS s textem SOS WEB + Váš text na číslo 900 0906 (tato SMS je Vám zpoplatněna částkou 6 Kč, technicky zajišťuje Marketing Evolution s.r.o.).



Diskutujte s námi i mezi sebou:

Dotazy vložené do diskuze nebudou zodpovězeny. Prosíme, vložte svůj dotaz do on-line poradny.



(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist