Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
vaše práva
SOS > vaše práva > SOS se zapojilo do boje proti diskriminaci

SOS se zapojilo do boje proti diskriminaci

-diskriminace-
Od února tohoto roku společně s nevládní organizací Iuridicum Remedium spolupracujeme na projektu Co je a není diskriminace, jehož hlavním cílem je podpora implementace antidiskriminačního zákona a zvýšení povědomí veřejnosti o diskriminaci.

Důvodem vzniku tohoto projektu je nedostatečná právní úprava problematiky diskriminace v ČR, neboť otázka diskriminace je roztroušena do několika právních předpisů (např. Listina základních práv a svobod, občanský zákoník, zákoník práce atd.), v nichž se běžní občané snadno ztrácejí. Tato problematika by si jistě zasloužila samostatnou právní úpravu, kterou snad v brzké době bude představovat zmiňovaný antidiskriminační zákon.

 

Projekt si klade za cíl nejen podpořit implementaci tohoto zákona, který by v naší právní úpravě komplexně zastřešoval problematiku diskriminace a jasně definoval základní pojmy, co je a co není diskriminace, diskriminační důvody, zakázané oblasti, ale také způsob, jak se diskriminačnímu jednání bránit. Rovněž v projektu budeme usilovat o zvýšení povědomí veřejnosti o této problematice, tzn. nejen u spotřebitelů, ale i u podnikatelů nebo zaměstnanců veřejné správy, mající s otázkou diskriminace rovněž co do činění. Co je v projektu velmi důležité je monitorování a informování veřejnosti o jevech, které zatím nejsou vnímány jako diskriminační nebo zůstávají stranou zájmu z toho důvodu, že nejsou na první pohled tak patrné. Ale rozhodně by neměly být opomíjeny.

 

Prostředků k dosažení těchto cílů je celá řada. Jde zejména o monitorování současné situace, zřízení non-stop „horké linky“ pro zaznamenávání zkušeností s diskriminací, poskytování právního poradenství spotřebitelům, medializace vybraných případů nebo různé vzdělávací aktivity, jako jsou semináře pro jednotlivé určité skupiny nebo e-learnigové programy dostupné na našich internetových stránkách. SOS během tohoto roku plánuje otevřít celkem tři typy těchto e-learningových kurzů zaměřené podle cílových skupin na širokou veřejnost, podnikatele a pracovníky státní správy a regionální samosprávy. Semináře budou zaměřeny na podnikatele, kteří budou mít možnost přistoupit k tzv. kodexu nediskriminujícího podnikatele, a získat tak samolepku podnikatele, který nejedná diskriminačně.

 

V rámci telefonické záznamové linky SOS (222 762 222) bude v průběhu června zprovozněna tzv. diskriminační linka, kde budou moci potenciální poškození sdělit své zkušenosti s diskriminačním jednáním a kde se dozví způsoby obrany. Pokud se tedy domníváte, že vy nebo někdo z vašeho okolí byl diskriminován (např. účtování dvojích cen, vedení na černé listině spotřebitelů, kteří uplatnili právo z odpovědnosti za vady, diskriminace zdravotně postižených při poskytování zboží a služeb apod.), neváhejte se ozvat a sdělit detailní informace. Vaše podněty budeme nadále zpracovávat a poskytovat poradenství. V odůvodněných případech, kdy skutečně dojde k diskriminaci, navrhneme optimální právní postup k dosažení nápravy, a to včetně zprostředkování mediace. O termínu zřízení horké linky vás budeme informovat na našich internetových stránkách. (Přejete-li si dostávat pravidelné informace o novinkách z našeho webu, zaregistrujte se.)

 

Co je diskriminace?

 

Diskriminace představuje zásah do osobnostních práv. Diskriminací je jednání, kdy se s různými subjekty, které se nacházejí ve stejné nebo srovnatelné situaci zachází rozdílným způsobem, aniž by existovaly objektivní a rozumné důvody pro rozdílný přístup, a pokud se tímto jednáním nesleduje legitimní cíl, nebo pokud nejsou použité prostředky sledovanému cíli přiměřené. Tolik rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (1 As 14/2006-68). Návrh antidiskriminačního zákona, který naše země měla přijmout už při vstupu do Evropské unie, tedy před třemi lety, má nyní konečnou podobu. Legislativní rada vlády počátkem května rozhodla, že nad touto problematikou by měl mít dohled veřejný ochránce práv. Pokud bude s navrženou normou souhlasit Poslanecká sněmovna i Senát, současnému ombudsmanovi Otakaru Motejlovi se k jeho značné nelibosti významně rozšíří pole působnosti. Zákon, kvůli jehož neexistenci hrozí Česku pokuta od EU, by měl začít platit od počátku příštího roku, přesto jeho projednávání zatím zůstalo odloženo. Podle České ženské lobby, která sdružuje 21 neziskových organizací, antidiskriminační zákon v navrhované podobě nezajistí účinnou obranu před případným nerovným zacházením. Podle její předsedkyně Lenky Bennerové je zde obava z toho, že půjde jen o prázdné gesto, aby se splnily požadavky EU, ale zákon nebude funkční. Podle lobby předloha neřeší vztah k osobě blízké, dostatečná není ochrana před pronásledováním a v normě podle nich schází i zmínka o pozitivní diskriminaci.

 

Ze zkušeností z našich poraden je zřejmé, že se spotřebitelé s diskriminačním jednáním setkávají a nejsou to případy ojedinělé. Mezi nejčastější formy takového nepřijatelného chování patří účtování vyšších cen cizincům, účtování dvojích cen pro ženy a muže, odmítání podnikatelů poskytovat některé zboží a služby určitým skupinám obyvatelstva nebo např. odmítání pouštět rodiče do obchodu s kočárkem. A jaké mohou být diskriminační důvody? Mezi hlavní důvody požívající přísnější právní ochranu v EU patří rasa a etnický původ, pohlaví, věk, zdravotní stav, sexuální orientace a náboženství, víra nebo skutečnost, že je osoba bez vyznání.

 

Druhy diskriminace:

Diskriminace přímá

Diskriminace nepřímá

Přímou diskriminací může být případ, kdy je s jednou osobou zacházeno méně příznivým způsobem, než s jiným člověkem ve srovnatelné situaci. Je ovšem nutné prokázat diskriminační úmysl.

 

Př. Čtyřicetiletá žena se uchází o zaměstnání. Potenciální zaměstnavatel ji však oznámí, že hledá pouze dvacetileté ženy „bez závazků“. Je-li odmítnuta žena-uchazečka o práci nabídnuté obratem méně kvalifikovanému muži. Odmítne-li firma žádost o pronájem automobilu v případě Roma, který je držitelem řidičského průkazu pět let aniž by způsobil dopravní nehodu nebo se dopustil dopravního přestupku, ale vyhoví příslušníku majority, který ještě neřídí ani rok.  

Pokud je v důsledku zdánlivě neutrálního ustanovení, kritéria nebo zvyklosti osoba z určitého diskriminačního důvodu v porovnání s jinými osobami znevýhodněna. Zde se nezkoumá diskriminační úmysl, ale diskriminační dopad. Bývá často skrytá, nevyslovená; nepřímá diskriminace ve vztahu k určitým činnostem je často považována za zcela normální jev, byť má nepříznivý vliv na jednotlivce i celé skupiny osob.

 

Př. Požadavek na uchazeče o pracovní místo, aby skládali zkoušky z určitého jazyka, i když takový jazyk není pro výkon práce nezbytný. Test by mohl vyloučit více lidí s odlišným mateřským jazykem.

 

Kromě právně stanovených oblastí mají soukromé osoby právo chovat se, jak chtějí. Samozřejmě s výjimkou přestupků či trestných činů.

 

Co není diskriminace (příklady):

Spotřebitel se může rozhodnout, u koho bude nakupovat (např. se může svobodně rozhodnout, že nebude jíst v čínských restauracích nebo bude nakupovat pouze u českého obchodníka).

 

Pokud není vazba na státní prostředky, může se podnikatel rozhodnout, kterého dodavatele zvolí.

 

Kluby pro volný čas (pokud nejsou výdělečnou činností) mohou vyloučit příslušníky některých skupin.

 

Pokud je osoba znevýhodněna na základě svého chování (provozovatel diskotéky či restaurace nevpustí hosta, který naposled tropil výtržnosti, banka odmítne klientovi dát úvěr, protože je v prodlení se splácením dluhu atp.).

Obecně: diskriminací není nerovné zacházení v případě, že je odůvodnitelné legitimním cílem a zvolené prostředky k jeho dosažení jsou přiměřené a nezbytné, přičemž obě kritéria musí být splněna současně. Př. Pro povolání novináře nebo učitele je požadavek jazykové zkoušky přiměřený, neboť znalost mateřského jazyka je předpokladem pro výkon práce.

 

Jak se bránit diskriminaci?

 

Možností, jak se bránit diskriminačnímu chování podnikatelů či zaměstnavatelů je několik. Od mimosoudního vyjednávání, kdy můžeme oslovit protistranu s návrhem, jak situaci řešit, přes tzv. mediaci, tedy intervenci třetí neutrální strany – mediátora, který se snaží najít řešení výhodné pro obě strany, až po stížnost příslušným orgánům nebo krajní řešení sporu soudní cestou. Dříve než se pustíte do některého způsobu obrany, podělte se o svou zkušenost na naší horké lince, která bude určena právě těmto účelům. Naši poradci budou připraveni odpovídat na vaše dotazy a hledat s vámi vhodné způsoby řešení.

 

 

 

EUTento dokument byl vytvořen z programu EU Transition Facility - Co je a není diskriminace, spravovaném Nadací rozvoje občanské společnosti. Děkujeme za podporu.

 

 


04.06. 2007 | Petra Vaňková | Tisk článku
Poslat e-mailem na adresu:    

Líbil se Vám tento příspěvek? Pošlete vzkaz či poděkování autorovi SMS s textem SOS WEB + Váš text na číslo 900 0906 (tato SMS je Vám zpoplatněna částkou 6 Kč, technicky zajišťuje Marketing Evolution s.r.o.).



Diskutujte s námi i mezi sebou:

Dotazy vložené do diskuze nebudou zodpovězeny. Prosíme, vložte svůj dotaz do on-line poradny.
4.6.07
kocarky  (vojta)
20.6.07
kocarky  (SOS)



(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist