Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
finance
SOS > finance > Kolik může klienty stát spor s ČSOB

Kolik může klienty stát spor s ČSOB

Tisková zpráva SOS: Sdružení obrany spotřebitelů ČR pokračuje ve vysvětlování očekávaných přínosů vyhraného soudního řízení s ČSOB, ale i možných rizik vedení soudního sporu s bankou. V reakci na odrazující mediální aktivity ČSOB zveřejňuje i jednoduché příklady výpočtu možných nákladů Při výpočtu výše nákladů záleží zejména na počtu klientů, kteří proti bance pozvednou svůj hlas.

Na Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) se obracejí klienti ČSOB, kteří se obávají připojit k podání žaloby v důsledku informací z médií o vysokých nákladech v případě prohraného sporu. „SOS informuje již od počátku klienty rovněž o možných rizicích, a to zejména ve své veřejné výzvě, která je dostupná např. na www.spotrebitele.info,“ říká Ivana Picková z SOS a dodává: „Podle názoru některých spotřebitelů má současné mediální vystupování ČSOB jediný cíl - klienty zastrašit. Setkáváme se však i s opačným efektem. Někteří spotřebitelé mají zájem se zapojit právě v důsledku tohoto chování ČSOB, které považují za arogantní a mocenské.“

Z důvodu vzniklých dohadů však SOS ještě detailněji vysvětluje náklady související s vedením soudního sporu s ČSOB. Soudní řízení v prvním stupni je zpoplatněno soudním poplatkem ve výši 600 Kč, který bude na základě soudního rozhodnutí v případě výhry vrácen v plné výši.

SOS ani žádný seriozní právní zástupce nemůže nikdy garantovat výsledek sporu; bylo by to nepřípustné předjímání právního posouzení nezávislým soudem. Proto opakovaně upozorňujeme, že v případě prohry by pravděpodobně vznikla povinnost uhradit protistraně náklady řízení. SOS je však přesvědčeno o právním a morálním základu žaloby a proto vyzvalo spotřebitele, aby se domohli svých práv soudní cestou. O korektním přístupu ke spotřebitelům svědčí také to, že v případě prohry nebude ze strany SOS ani zastupující advokátní kanceláře vznesen žádný požadavek na uhrazení odměny za zastupování či organizačních nákladů akce, “ říká Mgr. Klára Přikrylová, která v SOS řeší právní otázky.

K nákladům řízení patří kromě soudního poplatku i ostatní hotové výdaje účastníků, ušlý výdělek účastníků, náklady důkazů a odměna za zastupování. Pokud klient spor v plném rozsahu prohraje, může soud přiznat k úhradě, kromě ostatních nákladů soudního řízení, odměnu za zastupování protistrany. To však pouze v případě, že banka bude zastoupena advokátem - nikoliv právníkem banky (pak by nárok na odměnu za zastupování nevznikl). „Tyto druhy sporů se obvykle řeší interními právníky, ale ze stávajících mediálních výstupů ČSOB se zdá, že vedení sporu naopak chtějí přenechat externím advokátům,“ vysvětluje JUDr. Petr Holec ze zastupující advokátní kanceláře.

Výše odměny za právní zastoupení je určena vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 484/2000 Sb. a odvíjí se od celkové hodnoty sporu v rámci jednoho řízení. SOS předpokládá, že většina žalob bude v souladu s § 112 občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.) v zájmu hospodárnosti řízení a s ohledem na skutkovou souvislost  spojena do společného řízení. Vyčlenění některých žalob k samostatnému řízení však nelze vyloučit.

Za předpokladu společného řízení a průměrného plnění 1.700 Kč na účastníka a účasti např. 100 účastníků by činila hodnota sporu 170 000 Kč (součet všech plnění). Podle vyhlášky (viz níže) by pak odměna protistrany činila 30 000 Kč (6 000 Kč + 15 % ze 160 000 Kč). Děleno počtem účastníků řízení tedy 300 Kč na osobu. Pro srovnání při 50 účastnících částka je 345 Kč a při 425 žalujících již padá pod 100 Kč. Pro možnost vlastního výpočtu připojujeme výňatky z výše zmíněné vyhlášky a zákona.

„Výše hrozících nákladů tak záleží hlavně na samotných spotřebitelích. Pokud jich najde odvahu se ozvat proti silnému protihráči velké množství, mohou být i v případě nečekané prohry jejich ztráty jen minimální. Věříme, že spotřebitelé budou připraveni aktivně prosazovat svá práva a nejen na poplatky nadávat,“ uzavírá Ivana Picková z SOS.

Výňatek z Občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb.)

§ 112

(1) V zájmu hospodárnosti řízení může soud spojit ke společnému řízení věci, které byly u něho zahájeny a skutkově spolu souvisí nebo se týkají týchž účastníků.

(2) Jsou-li v návrhu na zahájení řízení uvedeny věci, které se ke spojení nehodí, nebo odpadnou-li důvody, pro které byly věci soudem spojeny, může soud některou věc vyloučit k samostatnému řízení.

Výňatky z vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 484/2000 Sb.

Sazby odměn v řízení prováděném podle části třetí občanského soudního řádu

§ 3

(1)  Není-li stanoveno jinak, ve  věcech, v nichž je předmětem řízení zaplacení peněžité částky, činí sazba odměny

1. do 500 Kč                                                 1 500 Kč,

2. přes 500 do 1 000 Kč                               3 000 Kč,

3. přes 1 000 do 5 000 Kč                            4 500 Kč,

4. přes 5 000 do 10 000 Kč                          6 000 Kč,

5. přes 10 000 do 200 000 Kč                      6 000 Kč a 15 % z částky přesahující10 000 Kč,

6. přes 200 000 Kč                                     34 500 Kč a 1,5 % z částky přesahující 200 000 Kč,

7. přes 10 000 000 Kč                              181 500 Kč a 0,015 % z částky přesahující 10 000 000 Kč.

§ 17

(1)  Bylo-li  ke společnému řízení spojeno  více věcí, určí se sazba odměn

a)   stanovených procentem z předmětu řízení ze součtu předmětu řízení všech spojených věcí,

b)   stanovených pevnou částkou podle druhu projednávané věci nebo procentem z předmětu řízení a pevnou částkou podle druhu projednávané věci součtem jednotlivých sazeb.

(2)  Zastupuje-li advokát nebo notář v řízení ve stejné věci společně více osob, zvyšuje se sazba odměny o 20 %.

Plná znění obou předpisů lze najít na www.portal.gov.cz

Kontakt:

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky

tel.: 224 239 940, fax: 224 239 941

www.spotrebitele.cz

[email protected]

Ivana Picková, public relations

[email protected], 604 956 114

Klára Přikrylová, [email protected]

721623410

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, založené v roce 1993, je nezávislé a neziskové občanské sdružení hájící zájmy spotřebitelů. Provozuje svá Spotřebitelská informační centra v osmi krajích ČR, vydává  elektronický časopis Svět spotřebitelů  (www.spotrebitele.cz) i tištěný časopis Štít spotřebitele a realizuje řadu dalších aktivit, zaměřených na zlepšení postavení spotřebitelů. Je členem evropské spotřebitelské organizace BEUC i celosvětové Consumers International. Od roku 2003 je signatářem Etického kodexu občanských spotřebitelských organizací; rejstřík signatářů je přístupný na adrese kodex.spotrebitele.info.

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky
tel.: 224 239 940, fax: 224 239 941 | www.spotrebitele.info, e-mail

EUProjekt Posílení ochrany práv spotřebitelů vytvořením právních kapacit spotřebitelských organizací je spolufinancován z programu Evropské unie Transition Facility spravovaném Nadací rozvoje občanské společnosti. Děkujeme za podporu.
Archiv tiskových zpráv naleznete na našich internetových stránkách.

11.11. 2005 | Redakce SOS | Tisk článku
Poslat e-mailem na adresu:    

Líbil se Vám tento příspěvek? Pošlete vzkaz či poděkování autorovi SMS s textem SOS WEB + Váš text na číslo 900 0906 (tato SMS je Vám zpoplatněna částkou 6 Kč, technicky zajišťuje Marketing Evolution s.r.o.).



Diskutujte s námi i mezi sebou:

Dotazy vložené do diskuze nebudou zodpovězeny. Prosíme, vložte svůj dotaz do on-line poradny.
5.12.05
Záruka za službu  (Alfons)
2.1.06
Záruka za službu  (Alfons)
31.5.06
vydřiduši v ČSOB  (Nikita)
18.12.06
Opravny versus jejich klienti.  (Olda)
26.12.06
SOS  (Jaryn)
18.8.07
SOS-JARYN  (Zdeněk Haisler)



(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist