SOS > Informační materiály vydané v rámci kampaně EU Trvejte na svých právech
Telefony ze všech stran
- Trápí vás vysoké účty a chcete ušetřit?
- Nefunguje vám linka nebo vám ji dokonce nechtějí zřídit?
- Znáte pasti telekomunikačních smluv?
- Bojíte se drahých linek?
Ať je člověk doma či v zahraničí, neustále chce být v kontaktu se svými blízkými. Každý český občan má podle statistik mobilní telefon, mnozí i pevnou linku. Ovšem překvapení, která přinášejí telefonní účty, nebývají vždy jen ta příjemná. Znáte svá základní práva?
Pevná linka
Díky principu tzv. univerzální služby máte právo na zřízení pevné telefonní stanice kdekoliv v ČR. Na této lince by mělo být možné i připojení k internetu.
Jak ušetřit
- Vyberte si operátora, který vám nabídne celkově nejvýhodnější podmínky, což neznamená jen nejnižší cenu.
- Zjistěte si, od kdy můžete volat za výhodnější cenu mimo špičku a využívejte této výhody.
- Volání v rámci vlastní sítě bývá levnější než např. z pevné sítě na mobil.
- Do zahraničí můžete volat levněji prostřednictvím speciálního kódu u většiny operátorů. Detaily zjistíte na infolince.
TIP: Užívání mobilních telefonů v zahraničí v rámci tzv. roamingu může způsobit velký průvan v peněžence. Téměř všechny služby, a to často i ty, které jsou v ČR zdarma, draze zaplatíte. Úspornější je nevolat a raději využívat zprávy SMS.
Vyberte si...
- I když paušál platíte jednomu operátorovi, můžete volat s jiným díky takzvané volbě operátora pomocí speciálního kódu.
- Lze to řešit i bez kódu pomocí předvolby operátora, kdy dojde ke standardnímu nastavení na ústředně. I pak ale máte možnost využít volby.
TIP: Operátora nyní můžete změnit i bez ohlašování nového čísla všem svým známým, a to kvůli tzv. přenositelnosti čísel. Tato možnost existuje v pevných i mobilních sítích. Zajímejte se však o cenu za přenesení.
Služby se zvýšenou cenou (900, 906, 909)
- Linky se zvýšenou tarifikací mají předvolbu podle typu služby: 900 (informační služby), 906 (zábavné služby), 909 (služby pro dospělé) a 976 (internetové služby); další dvě číslice určují výši tarifu v Kč za minutu volání.
- Drahé SMS zprávy je možné rozeznat podle počátečního čísla 90 a celkové délky jen sedmi čísel; cenu v Kč za odeslání určují poslední dvě číslice. Ale pozor: jednotliví operátoři mají ještě další služby zpoplatnění čísel. Je možné je však poznat podle jejich krátkého čísla.
TIP: Volání na drahé linky si lze nechat zablokovat u operátora, a to i podle typu služeb (např. jen erotické).
Pasti telekomunikačních smluv
Při uzavírání smluv si dejte pozor:
- na minimální měsíční částku, kterou budete muset hradit i v případě, že např. odjedete do zahraničí a telefon vůbec nevyužíváte,
- na dobu, na kterou bude smlouva uzavřena, protože operátoři mnohdy chystají smlouvy na dobu určitou v délce jednoho roku či dokonce dvou let; po tuto dobu budete mít jen omezenou možnost změny, což je nepříjemné zejména ve spojitosti s bodem výše,
- na délku výpovědní doby, protože mnohdy běží výpovědní lhůta i tři měsíce od podání vaší výpovědi,
- zda smlouva garantuje opravdu všechno, co slibovala původní reklama, protože odlišnosti bývají mnohdy významné.
Když nastane problém...
- Pošle-li vám telefonní poskytovatel služeb příliš vysoké vyúčtování či účtuje-li služby, které jste nevyužili, máte nejprve možnost uplatnit reklamaci. Ta musí být vyřízena nejpozději do 30 dnů. Je-li zamítnuta, obraťte se na Český telekomunikační úřad, který o vaší námitce rozhodne ve správním řízení.
- ČTÚ je hlavním dozorovým orgánem i pro další otázky související s telekomunikacemi, včetně poštovních služeb.
- Pokud si nevíte rady, můžete se vždy obrátit na Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS), které vám pomůže se zorientovat ve vašich právech a doporučí vhodný postup pro řešení příslušného problému. Dotázat se můžete v síti osobních poraden, na poradenské lince SOS po telefonu 900 08 08 08 (8 Kč/min) či na www.spotrebitele.info
Zakotvení v českém právu:
Zakotvení v evropském právu:
Všechny tyto informační materiály můžete získat návštěvou
v poradnách SOS.
Obdobná práva máte v celé EU!