Generální ředitelství Evropské komise pro dopravu a energie vydalo sadu nařízení, která vedou k větší ochraně práv cestujících během letecké přepravy.
Větší bezpečnost
EU zhotovila seznam leteckých společností, které byly shledány jako nebezpečné a mají omezený nebo zakázaný provoz v rámci unie. Pravidelně aktualizovaný seznam těchto společností můžete nalézt zde.
Práva cestujících
EU poskytuje cestujícím specifická práva při narušení (zpoždění či zrušení) či přeložení letů. Legislativa EU rovněž kryje ztrátu, poškození či zpoždění zavazadel.
Identita letecké společnosti
Evropská unie stanovila povinnost informovat cestující co nejdříve o názvu a totožnosti letecké společnosti, která bude skutečně jejich let provozovat.
Cestující se sníženou pohyblivostí
Evropská unie vytvořila pravidla pro ochranu postižených osob a osob se sníženou pohyblivostí před diskriminací a k zajištění toho, aby se jim během letu dostávalo patřičné asistence.
Popřípadě na bezplatné telefonní lince: 00 800 6798 10 11
Více informací můžete získat na internetové adrese: http://ec.europa.eu/transport/air_portal/passenger_rights/index_en.htm
Informace o uvedené problematice lze nalézt rovněž na webu Sdružení obrany spotřebitelů v rámci informačního letáku Letecká doprava. http://www.spotrebitele.info/kampan/letaky.php.
V rámci kampaně Trvejte na svých právech!, kterou organizuje a financuje Evropská unie ve spolupráci se Sdružením obrany spotřebitelů a magazínem TEST, nabízíme možnost posílání pohlednic s motivy kampaně. Je možné si vybrat z devíti různých pohlednic, které jsou motivovány televizním reklamním spotem upozorňujícím na práva spotřebitelů při nákupu dovolené. Pohlednice lze nalézt na internetových stránkách SOS. Odeslat je můžete zde.
Nominovaná eurokomisařka za Bulharsko, současná ministryně zahraničních věcí Meglena Kunevová, bude zodpovědná za ochranu spotřebitelů. Oznámil to předseda Evropské komise José Manuel Barroso,s tím, že se tak stane od ledna 2007 po vstupu nových zemí do unie, kam spolu s Bulharskem vstoupí rovněž Rumunsko.
Meglena Kunevová vystudovala právnickou fakultu v Sofii. Od roku 2001 je členkou bulharského parlamentu a ministryní zahraničních věcí. Byla rovněž šéfkou týmu, který vyjednával vstup Bulharska do EU.
V rámci kampaně Trvejte na svých právech!, kterou organizuje Evropská unie ve spolupráci se Sdružením obrany spotřebitelů a magazínem TEST nabízíme možnost získat informace o spotřebitelských právech. V rámci souboru vydaných informačních letáků je možné dozvědět se například, jak vyzrát nad záludnostmi podomního prodeje, jak poznáte bezpečný výrobek, na co si dát pozor při nákupu dovolené, zda je výhodnější spotřebitelský úvěr či leasing a mnoho dalších cenných rad. Veškeré materiály jsou k dispozici zdarma. Získat je lze v elektronické podobě na internetových stránkách Sdružení obrany spotřebitelů. Více zde. Popřípadě je možné si je vyzvednout ve kterékoli regionální poradně SOS. Jejich adresy a otvírací doby jsou k dispozici zde.
Text MuDr. Zuzany Roithové MBA, místopředsedkyně výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu distribuovaný zástupcům médií na akci Trvejte na svých právech i na internetu! Dne 13.11 2006.
Dobrý den, dovolte mi abych vás i já přivítala na další akci v rámci kampaně Trvejte na svých právech, kterou pořádá a financuje Evropská unie. Nejprve bych ráda pohovořila o jakou kampaň se jedná, proč probíhá a jaké má cíle. Jedná se o kampaň Evropské unie.
Kampaň v České republice propaguje Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). EU nejen otevírá podnikům přístup na trhy všech zemí Unie, ale rovněž podporuje a chrání zájmy svých občanů v jejich každodenním životě. Aby však evropský trh pracoval pro ně, musí spotřebitelé znát svá práva, vědět, jak jich využívat, a rozhodovat se na základě informací. A s pomocí spotřebitelských sdružení si musí umět zajistit dodržování svých práv a měli by vědět, jak dosáhnout nápravy. V této souvislosti vstupuje do hry informační kampaň „Trvejte na svých právech!“.
Jejím cílem je:
- informovat české občany o spotřebitelských právech, které jim poskytují právní předpisy EU na ochranu spotřebitele.
- Podnítit je k uplatňování těchto práv
- Podporovat spotřebitelská sdružení jakožto klíčový zdroj informací
Kampaň je prezentována za pomoci reklamních televizních spotů a rovněž akcí jako je ta dnešní. Dnešní akce se jmenuje: Trvejte na svých právech i na internetu! a její součástí bude vyhlášení výsledků testu internetových obchodů, který provedlo Sdružení obrany spotřebitelů ČR. Spotřebitelé v rámci EU nakupují na internetu stále častěji, avšak současně, jak ukázal výzkum eurobarometru, doposud u většiny občanů EU převažuje k takové formě nákupu nedůvěra. Ta je způsobena nedostatečnou informovaností v oblasti spotřebitelských práv a neznalostí internetového trhu. Spotřebitelé, kteří jsou si jisti svými právy a mají silnější postavení, jsou hnací silou evropské konkurenceschopnosti, protože vyhledávají nejvýhodnější obchodní transakce bez ohledu na hranice a dávají vydělat nejlepším a nejinovativnějším podnikům Evropské unie. Lépe informovaní spotřebitelé, kteří uplatňují svá práva, rovněž přispějí k lepšímu provádění a prosazování pravidel na ochranu spotřebitele. A spotřebitelé, kteří znají svá práva doma, by měli rovněž vědět, že na podobná práva a ochranu mají nárok kdekoli v celé EU, kam jedou nebo kde nakupují.
Zpráva EU o důvěře spotřebitele v digitálním prostoru
Vypracovala: MUDr. Zuzana Roithová MBA, místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu
1.) Důvěru spotřebitelů na Internetu negativně ovlivňují tyto problémy:
· nejistota ohledně spotřebitelských práv a povinností
o neexistuje ucelený seznam uživatelských práv a povinností na Internetu v jediném dokumentu platném pro elektronické obchodování v EU
· netransparentnost/anonymita prodávajících či poskytovatelů služeb
o spotřebiteli je často zastírána skutečná identita prodávajících, např. zda si ubytování objednává přímo u daného hotelu či jen přes zprostředkovatele
· nedůvěra vůči přeshraničním obchodům
o dle průzkumu Evropského statistického úřadu z roku 2006 pouze 3 % českých spotřebitelů nakupuje zboží přes Internet z jiného členského státu EU (21 % českých spotřebitelů však nakupuje přes Internet od českých prodejců či poskytovatelů služeb)
· nevýhodné smluvní podmínky
o každý desátý evropský spotřebitel se setkal s nepřiměřeně nevýhodnými smluvními podmínkami; nejvyšší procentní průměr v EU má ČR – 28 % českých spotřebitelů narazilo na nepřiměřeně nevýhodné smluvní podmínky
· složitá vymahatelnost svých práv zejména přeshraničně
o 71 % evropských spotřebitelů si myslí, že je těžší vyřešit problémy/spory při nákupu z jiného členského státu; 65 % spotřebitelů se domnívá, že je složitější vrátit zboží zakoupené přeshraničně na Internetu (89 % evropských spotřebitelů neví o možnosti požádat o pomoc s řešením přeshraničních sporů Evropská spotřebitelská centra)
· nedodání objednaného a zaplaceného zboží či dodání zboží neodpovídajícího objednávce
o každý čtvrtý evropský spotřebitel narazil na problém s dodávkou zboží objednaného na dálku
· zavádějící reklama a informace o zboží či jiné nekalé obchodní praktiky
o třetina evropských spotřebitelů se setkala s nekalou reklamou a šest procent spotřebitelů dokonce s podvodnou reklamou; 78 % českých spotřebitelů by bylo pro zákaz veškeré nevyžádané reklamy (3. nejvyšší průměr v EU)
· zneužitelnost poskytnutých osobních údajů, rizika spojená s platbami na dálku, apod.
2.) Zlepšení důvěry spotřebitelů v digitálním prostředí se dle mého názoru nejlépe dosáhne zvýšením úrovně, tj. nastavením zásad, kultury elektronického obchodování. Mým cílem je sebevědomý evropský spotřebitel a nejrychlejší cesta vede přes informační kampaně, jako je zde představovaná kampaň SOS „Trvejte na svých právech“, financovaná z prostředků Evropské komise. Jako někdo, kdo stál u zrodu tohoto projektu (kdy jsem interpelovala komisaře Kiprianou pro uvolnění evropských financí pro spotřebitelské kampaně v nových členských zemích a zařazení České republiky do první vlny příjemců) upřímně oceňuji, jak vysoce kvalitní informační kampaně bylo SOS schopné připravit. Navíc přináším velmi povzbuzující informaci - Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu schválí v listopadu uvolnění zvýšených finančních prostředků pro informační kampaně o právech spotřebitelů i na období 2007 - 2013.
3.) Kromě informačních kampaní Evropská unie musí podniknout aktivní kroky k zvýšení důvěry spotřebitelů v digitálním prostředí. Ve své zprávě o důvěře spotřebitelů v digitálním prostředí poskytnu spolu s kolegy z výboru hlavní politické zadání pro budoucí postup Evropské komise při ochraně spotřebitele na internetu.
· Nové řešení horizontálních problémů, společných různým oblastem informačních technologií, spatřuji ve spuštění komplexní Evropské iniciativy na podporu důvěry spotřebitele v digitálním prostředí, která by mimo jiné obsahovala systém včasného varování o nekalých obchodních praktikách na Internetu.
· Rovněž navrhuji vydat Evropskou chartu práv uživatele v digitálním prostředí. Nový koncept má v jednom dokumentu shrnout dosavadní práva a navíc formulovat i ta nová - například ve vztahu ke zdravotně postiženým občanům.
· Taktéž věřím, že důvěru v elektronické obchodování a zejména přeshraniční internetové nákupy posílí udělování Evropského symbolu důvěryhodnosti internetových služeb. Systém by na základě externího a nezávislého posouzení i pravidelné kontroly certifikovaných on-line prodejců a poskytovatelů služeb zajistil evropským spotřebitelům výrazně vyšší jistotu při internetových nákupech.
· V neposlední řadě se chci zaměřit na posílení práv evropských turistů při nákupu zájezdů, ubytování či přepravy přes Internet. Tyto služby jsou vůbec nejčastější oblastí přeshraničního nákupu na Internetu v EU, avšak bohužel evropské předpisy poskytují spotřebitelům v této oblasti minimální právní ochranu. Dle mého názoru tím Evropská unie hazarduje s důvěrou desítek miliónů evropských turistů v prosaditelnost spotřebitelských práv a to se musí razantně změnit.
V rámci informační kampaně Evropské unie Trvejte na svých právech byli 31. srpna v podvečer vylosováni výherci, kteří v první etapě kampaně poslali správné odpovědi na otázky uvedené v sadě letáků vydaných Sdružením obrany spotřebitelů (SOS) a spotřebitelským sdružením Test.
Předplatné časopisu TEST vyhrává Jana Hejčlová z Rychnova nad Kněžnou, předplatné časopisu Štít spotřebitele Eva Chlumská z Prahy
Těšíme se na další odpovědi na otázky uvedené na zadní straně letáků. Nezapomeňte, že v závěru roku budeme losovat o digitální fotoaparát, mobilní telefon a rychlovarnou konvici.
Pro mě jakožto komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitele je nesmírně důležité přiblížit Evropu jejím občanům. Cílem evropské politiky ochrany spotřebitelů je poskytnout občanům EU skutečné a hmatatelné výhody a práva.
EU nejen otvírá podnikům přístup na trhy všech zemí Unie, ale rovněž podporuje a chrání zájmy svých občanů v jejich každodenním životě. Aby však evropský trh pracoval pro ně, musí spotřebitelé znát svá práva, vědět, jak jich využívat, a rozhodovat se na základě informací. A s pomocí spotřebitelských sdružení si musí umět zajistit dodržování svých práv a musí vědět, jak dosáhnout nápravy.
V této souvislosti vstupuje do hry informační kampaň „Trvejte na svých právech!“. Jejím cílem je:
- informovat české občany o spotřebitelských právech, které jim poskytují právní předpisy EU na ochranu spotřebitele,
- podnítit je k uplatňování těchto práv a
- podporovat spotřebitelská sdružení jakožto klíčový zdroj informací a poradenství.
Cílem televizních spotů, které budou vysílány na českých veřejnoprávních i komerčních stanicích, je upozornit spotřebitele na práva, která jim právní předpisy EU a vnitrostátní právní předpisy dávají při vyřizování spotřebitelského úvěru, nakupování přes internet a cestování na zájezd. Při takových transakcích jde často o velké sumy peněz a stojí za to věnovat určitý čas a úsilí tomu, abyste předešli problémům, nebo pokud k nim již došlo, pokusili se získat náhradu nebo nápravu.
Výzkum provedený na cílové skupině v Praze, Brně a Ostravě ukázal, že čeští spotřebitelé často nemají motivaci zjistit si svá spotřebitelská práva nebo zapojit se do spotřebitelského sdružení, dokud nezjistí, že mají „velký problém“. K tomu dochází nejčastěji při podepisování smluv, v nichž si zákazník nepřečte sdělení uvedené malým písmem, a při poskytování služeb jako cestování, bankovnictví a pojištění.
V nedávno provedeném průzkumu mnoho českých spotřebitelů připustilo, že neznají svá práva: více než polovina uvedla, že nezná svá práva při vyřizování úvěru na nákup automobilu nebo pračky nebo při nákupu zájezdu; a téměř dvě třetiny přiznaly, že neví, jaká práva mají při nakupování přes internet nebo ze zásilkového katalogu.
Proč chce EU informovat spotřebitele?
Dnes zajišťují vnitrostátní právní předpisy českým spotřebitelům stejná nebo podobná práva a ochranu, jakou mají ostatní občané EU. To bylo součástí procesu přistoupení.
Avšak přijetí společných právních předpisů nevyřeší vše. Potřebujeme rovněž, aby právní předpisy fungovaly. To znamená, že: musíme podporovat chování podniků přátelské ke spotřebiteli, podporovat spotřebitelská sdružení, pomáhat spotřebitelům uplatňovat svá práva a povzbudit aktivní postoj spotřebitelů a tak přejít od ochrany spotřebitelů k posílení jejich postavení.
Otevřené trhy, internet a jiné novinky v oblasti maloobchodu a distribuce přinášejí nové příležitosti, nové výrobky, nové služby, ale rovněž nové nástrahy. Marketingové techniky a triky jsou čím dál rafinovanější. Aby se spotřebitelé mohli správně rozhodnout, je nutné varovat je a informovat.
Po posledním rozšíření EU je v Evropě téměř 450 milionů spotřebitelů. Jejich význam pro hospodářství nesmíme přehlížet: výdaje za konečnou spotřebu činí v EU téměř 60 % jejího HDP.
Spotřebitelé, kteří jsou si jisti svými právy a mají silnější postavení, jsou hnací silou evropské konkurenceschopnosti, protože vyhledávají nejvýhodnější obchodní transakce bez ohledu na hranice a dávají vydělat nejlepším a nejinovativnějším podnikům Evropské unie.
Lépe informovaní spotřebitelé, kteří uplatňují svá práva, rovněž přispějí k lepšímu provádění a prosazování pravidel na ochranu spotřebitele.
A spotřebitelé, kteří znají svá práva doma, by měli rovněž vědět, že na podobná práva a ochranu mají nárok kdekoli v celé EU, kam jedou nebo kde nakupují.
Proč chce EU podporovat spotřebitelská sdružení jednotlivých členských států?
Spotřebitelské organizace jsou zdrojem informací o právech spotřebitelů, který ve všech zemích EU požívá největší důvěry. Průzkum Eurobarometru ukázal, že pokud jde o správné vysvětlení spotřebitelských práv, v České republice lidé věří nejvíce spotřebitelským sdružením (51 %), a až poté právníkům (22 %), přátelům a rodině (10 %) a vládě (1 %).
Silné spotřebitelské sdružení je nejlepším způsobem, jak zajistit, aby se k zájmům spotřebitelů přihlíželo při vytváření politik na vnitrostátní úrovni i na úrovni EU a při dialogu s podniky.
Proto kampaně, které vedeme v nových členských státech, kombinují odborné znalosti komunikačních specialistů a zkušenosti spotřebitelských sdružení, což je v České republice SOS – Sdružení obrany spotřebitelů.
Silné spotřebitelské sdružení může podnítit veřejnou diskusi o uznávání práv spotřebitelů a může být základnou pro aktivní zapojení občanů do veřejné sféry.
Na závěr shrňme, že aby mohli spotřebitelé plně využívat výhod plynoucích z právních předpisů EU na ochranu spotřebitele, budou muset svá práva znát a trvat na nich a případně se stál členy spotřebitelských sdružení.
Doufám, že tato kampaň bude příležitostí k diskusi o právech spotřebitelů se všemi zúčastněnými stranami: s mladými odborníky a rodinami ve městech i na venkově, se spotřebitelskými organizacemi, podnikateli i s vnitrostátními úřady.
Dnes se ve Žlutých lázních konala první PR akce (scénická férie) na téma DOVOLENÁ. Veřejnost a novináři se zde dozvěděli, jak si mají počínat při nákupu dovolené přes cestovní kancelář / cestovní agenturu. Byli upozorněni na problémy, které mohou při nákupu dovolené nastat, jak se jich vyvarovat, případně jak svá práva vymoci.
(c) SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s., Novákových 8, 180 00 Praha 8, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Služby založené na principu SMS technicky zabezpečuje MobilBonus s.r.o., infolinka: 777 717 535 (po-pá 9.00-17.00), [email protected], www.mobilbonus.cz.
Sdružení obrany spotřebitelů ČR využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2006) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném
Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.
Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.