Jsme tak svědky nákupní horečky, která zachvacuje nejen velké hypermarkety, ale i menší obchody, kde se to nakupujícími jen hemží. Samozřejmostí jsou dlouhé fronty a tašky plné věcí pro celou rodinu nebo přátele. Za nízké ceny se nakupuje určitě s radostí a informace o výprodejích se mezi spotřebiteli šíří bleskovou rychlostí. O výhodných možnostech nákupů nás informují také média. Na to vše prodejci spoléhají. Ne vždy je ale spokojenost na obou stranách.
V průběhu července, kdy většina prodejních míst avizovala zahájení výprodeje sezónního zboží, se inspektoři všech krajských pracovišť České obchodní inspekce (ČOI) zaměřili na kontroly provozoven poskytujících slevy bez ohledu na prodávaný sortiment, s výjimkou stánkového prodeje. Cílem kontrol bylo ověřit, jak prodejci při těchto výprodejních akcích plní povinnosti stanovené jim zákonem o ochraně spotřebitele, zákonem o technických požadavcích na výrobky, a příslušnými prováděcími předpisy. Bohužel výsledky šetření nejsou uspokojivé. V období od 2. do 31. července provedli inspektoři 287 kontrol, přičemž závady byly zjištěny ve 123 provozovnách. Ve 120 případech zjistili inspektoři porušení jednoho i více ustanovení zákona o ochraně spotřebitele, 7 porušení zákona o technických požadavcích na výrobky, jednou porušení povinností daných zákonem o obalech a ve 3 provozovnách bylo zjištěno použití úředně neověřeného měřidla.
Sdružení obrany spotřebitelů proto zákazníkům doporučuje, aby vždy žádali u pokladen zaplacení těch snížených cen, které jsou uvedeny na visačkách. Nestačí tedy jen informace, že věc je snížena o 50 %, ale cena v korunách musí být zřejmá spotřebiteli bez jakýchkoli pochybností. Při kontrolách ČOI bylo ve 44 případech zjištěno porušení informačních povinností. Výrobky byly bez identifikace výrobce, dovozce, popřípadě dodavatele a textilní výrobky byly bez informací o materiálovém složení. V případě chybějících informací upozorněte prodavače, aby sjednal nápravu, a nezapomeňte si ponechat účtenku o zaplacení. I na zboží z výprodejů se vztahuje záruka 24 měsíců. Pokud se stane, že účtenku ztratíte, můžete jako důkaz pro uznání reklamace použít výpis z bankovního účtu a nebo svědectví druhé osoby.
V případě zakoupení elektroniky a nebo jiného spotřebního zboží, žádejte vyplnění záručního listu. Zaznamenán musí být datum prodeje, cena, typ zboží a veškeré informace o prodávajícím včetně IČ a DIČ. Pokud obchodník prodává zlevněné věci s vadou, musí je prodávat zcela odděleně od věcí nepoškozených a bez vad nebo ve speciálně označeném obchodě (bazar, obchod s použitým zbožím, second-hand atd.)
Nezapomínejte také, že reklamní letáky musejí uvádět dobu, pro kterou sleva platí. Obchodníci vás musejí jasně upozornit na případné vyprodání již inzerovaného zlevněného zboží.
Spotřebitelé se v SOS poradnách také často dotazují v jaké lhůtě mohou uplatnit právo z odpovědnosti za vady u použitého zboží zakoupeného v bazaru. V tomto případě může být lhůta 24 měsíců zkrácena na dobu 12 měsíců, ale jen pokud byl kupující s touto podmínkou předem obeznámen a také s ní souhlasí. U věcí použitých není ze zákona záruka na vady, které vzniknou po převzetí věci, lze uplatnit jen odpovědnost za ty vady, které existovaly k okamžiku převzetí a projevily se později, a to právě ve výše zmíněné lhůtě. Při nákupu například použitého mobilního telefonu v bazaru může však podnikatel poskytnout smluvní záruku na výrobek či jen na jeho části. Je-li tomu tak, žádejte účtenku a nechejte si potvrdit i záruční list pro případnou reklamaci těch částí mobilu, na které se záruka vztahuje.
Vždy si zkontrolujte, zda návod k použití je v češtině a žádejte u prodejce nápravu, pokud tomu tak není. Původní obal a nebo krabici nemusíte uchovávat po dobu 24 měsíční záruky. Jen v případě poskytnutí delší záruční doby než je ze zákona, se prodavače zeptejte, zdali máte uchovávat také původní obal a jaké jsou další podmínky pro případnou reklamaci.
A jaký je výsledný efekt zmíněných kontrol ČOI? Inspektoři uložili za méně závažná porušení zákonů kontrolovaným fyzickým osobám celkem 73 blokových pokut v celkové výši 66 500 Kč. V 56 případech byly zjištěné skutečnosti podkladem pro zahájení správního řízení. Vydány byly zákazy prodeje na 2 309 kusů zboží v celkové hodnotě 563 701 Kč a zákaz používání 3 kusů měřidel s neplatným úředním ověřením.
(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném
Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.
Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.