SOS > Informační materiály vydané v rámci kampaně EU Trvejte na svých právech
S čím vám můžeme pomoci?
- Máte spotřebitelský problém a nevíte, kam se obrátit?
- Nevíte, k čemu slouží a jaké mají oprávnění dozorové organizace a spotřebitelské organizace?
- Víte, co vám přinesou pravidelné informace od SOS?
- Máte potíže s nákupem zboží v zahraničí?
- S čím vším se můžete obrátit na SOS?
Kdo z nás ještě neměl problém s vadným výrobkem či nekvalitně provedenou službou? Věděli jste si vždy rady, jak takovou situaci řešit, kam podat stížnost nebo koho požádat o pomoc?
Existuje mnoho dozorových institucí i dalších subjektů, ale v první řadě se každopádně vždy můžete obrátit na Sdružení obrany spotřebitelů ČR.
S čím vám může pomoci SOS
- Nevíte, jak zjistit, který výrobek je kvalitní? Nedokážete se zorientovat v množství reklam a informací o vynikajících vlastnostech výrobků a úrovni služeb? Chcete informace o kvalitě bez reklam?
- Máte problémy s reklamací výrobku či služby, prodejce neuznal reklamaci či ji nevyřídil do 30 dnů, neznáte délku záruční doby?
- Řešíte problém s telekomunikačními firmami, přišlo vám nesmyslné vyúčtování za telefon nebo internet?
- Máte problémy s bankou, pojišťovnou, nelíbí se vám výše poplatků?
- Řešíte problém s nákupem přes internet, podomním prodejem, s cestovní kanceláří, s opravnou?
- Chcete poukázat na protiprávní jednání obchodníků, nevíte, kdo by se jejich jednáním měl zabývat a prošetřovat jej?
- Nacházíte v záručních listech, smlouvách, či obchodních podmínkách protiprávní ustanovení?
- Máte jakýkoliv jiný spotřebitelský problém? SOS Vám pomůže nejen nakoupit ty správné výrobky a objednat skutečně výhodné služby. Dále vám pomůže zorientovat se ve vašich právech, doporučí vhodný postup, podá informace o kompetentních dozorových orgánech.
Dotázat se můžete v síti našich osobních poraden, na poradenské lince 900 08 08 08 (8
Kč/min) nebo na
www.spotrebitele.info/poradna.
SOS pomáhá spotřebitelům od roku 1993, provozuje poradny po celé ČR, neustále zvyšuje počet svých členů, pořádá semináře, je aktivní mediálně, připomínkuje zákony, pracuje na společných projektech se zahraničními organizacemi, podává žaloby na zdržení se protiprávního jednání podnikatelů, spolupracuje s obcemi, prosazuje snížení poplatků u bankovních služeb, atd.
TIP: Jistota pro spotřebitele:
SOS nabízí prodejcům zboží a poskytovatelům některých druhů služeb Spotřebitelský audit obchodních podmínek (SAOP). Certifikát je zárukou pro spotřebitele, že obchodní podmínky prodejce jsou v souladu se zákonem.
www.spotrebitele.info/audit.
Pravidelný servis SOS pomůže i vám
Lepší než problémy řešit, je jim předejít. A to zvláště, když přitom můžete dokonce i ušetřit správnou volbou výrobků a služeb. Přidejte se k SOS a budete moci z toho profitovat i vy.
Proč odebírat informační servis?
- Získáte přehled o svých právech a předejdete tak nepříjemným situacím v obchodech.
- Výsledky srovnávacích testů zboží a služeb vám pomohou zakoupit kvalitní produkty, které budou nejlépe vyhovat právě vám.
- Získáte skutečně objektivní informace – jako jediné komplet bez reklam.
- Obdržíte přístup na poradenskou linku, jejíž poradce vám poradí za běžný tarif.
- Každý měsíc aktuální novinky e-mailem.
- A mnoho dalšího podle vaší volby.
Jak se přidat k SOS?
- Vyplněním přihlášky na www.spotrebitele.info nebo zasláním přihlášky písemně.
- Členství má více typů a každý si může vybrat pro sebe to nejvýhodnější, pro sympatizující členství stačí uvést jméno, adresu a datum narození. Informace o dalších typech členství a jeho podmínkách vám rádi sdělíme a naleznete je také na www.spotrebitele.info
Státní dozorové orgány
- Česká obchodní inspekce (www.coi.cz) zasahuje, pokud je porušován zákon o ochraně spotřebitele, například při vyřizování reklamací, otázkách poctivosti prodeje či bezpečnosti výrobků.
- Státní veterinární správa (www.svscr.cz) chrání spotřebitele před zdravotně závadnými produkty živočišného původu, provádí veterinární ochranu státního území a ochranu před týráním zvířat.
- Státní zemědělská a potravinářská inspekce (www.szpi.gov.cz) kontroluje značení a kvalitu potravin jiného než živočišného původu.
- Živnostenské úřady kontrolují oprávněnost podnikání, zasahují, pokud prodávající odmítá vydat paragon, prodejna není řádně označena, byla zrušena či zde není osoba mluvící česky. Dohlížejí na dodržování zákona o regulaci reklamy (např. nevyžádaná reklama).
- Český telekomunikační úřad (www.ctu.cz) kontroluje poskytovatele telekomunikačních služeb, včetně služeb poštovních.
Pomoc spotřebitelům v EU
- Evropské spotřebitelské centrum (ESC) vám může pomoci v případě, že máte problém s výrobkem či službou z jiného členského státu EU. Získáte zde informace o svých právech, pomoc s řešením konkrétního sporu, pomoc při mimosoudním řešení a také překladatelské služby.
- Kontakt na ESC v ČR: Na Františku 32, 110 15 Praha 1, tel.: 22406 2046 (2017); [email protected], www.mpo.cz (v části ochrana spotřebitele).
- Evropská spotřebitelská centra jsou i v ostatních zemích EU.
Zakotvení v českém právu:
Zakotvení v evropském právu
Všechny tyto informační materiály můžete získat návštěvou
v poradnách SOS.
Obdobná práva máte v celé EU!