E-learningový kurz Rycon.cz
Chcete se naučit zvládat své peníze? Chcete ušetřit, ale nevíte jak na to? Objednejte si internetový kurz Člověk a jeho svět peněz, který Vás provede světem soukromých financí!
Škodu z neoprávněné exekuce
Celkem hlasů: 655
- Služby pro podnikatele
ETICKÝ KODEX OBČANSKÝCH SPOTŘEBITELSKÝCH ORGANIZACÍ
Vznik Etického kodexu občanských spotřebitelských organizací iniciovalo v roce 2003 několik občanských sdružení spotřebitelů, která se dlouhodobě věnují ochraně práv a oprávněných zájmů spotřebitelů v České republice. Nezávislá sdružení spotřebitelů vyhlásila svůj Etický kodex 19. září 2003 kvůli stále intenzivnější snaze některých komerčních subjektů prosazovat své podnikatelské záměry a zájmy pod nálepkou nezávislých spotřebitelských iniciativ. Signatáři Etického kodexu jsou přesvědčeni, že přijatý dokument napomůže eliminovat tyto snahy. Veřejnost i média získávají díky Etickému kodexu jednoduchou pomůcku, jak si ověřit, zdali spotřebitelská organizace, která je oslovuje, je signatářem Etického kodexu, a deklaruje-li tímto způsobem svou nezávislost na podnikatelských subjektech či politickém vlivu.
Etický kodex občanských spotřebitelských organizací má v současné době tyto signatáře:
- Centrum spotřebitelsko-podnikatelských vztahů a ochrany spotřebitele: Ivan Vojtek, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
- Občanské sdružení spotřebitelů TEST: JUDr. Ida Rozová, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
- Sdružení obrany spotřebitelů České republiky: Ing. David Šmejkal,
- Spotřebitelský poradenský a informační servis: Petr Brynda, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Zájemci o přistoupení ke kodexu mohou využít kterýkoli z uvedených kontaktů.
Preambule
Úkolem občanských spotřebitelských organizací je ochrana oprávněných zájmů a práv spotřebitelů, které vyplývají ze zákonů i dobrých mravů. Tento etický kodex spojuje občanské spotřebitelské organizace, aby mohly nezávisle, transparentně a odpovědně hájit a prosazovat základní práva spotřebitelů i jejich odpovědnost k udržitelné spotřebě.
Signatáři tohoto etického kodexu za spotřebitele považují každého občana, který při poptávání zboží a služeb nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti.
I. Signatáři etického kodexu
- Signatářem etického kodexu může být nevládní nezisková organizace, která:
a) byla ustavena podle zákona 83/1990 Sb. o sdružování občanů, podle zákona 248/1995 Sb. o obecně prospěšných společnostech nebo podle zákona 227/1997 Sb. o nadacích a nadačních fondech;
b) má ve stanovách, statutu nebo nadační listině zakotveno naplňování cílů směřujících k ochraně spotřebitelských zájmů;
c) vykonává činnost, zaujímá stanoviska a výlučně jedná ve prospěch spotřebitelů, jejich práv a zájmů;
d) nejedná ve prospěch osobních zájmů představitelů organizace a vyvaruje se finančního či personálního propojení s podnikatelskými subjekty, pokud by mohlo vyvolat konflikt zájmů;
e) nesmí být ve svých aktivitách a jednání ovlivněna přijetím zdrojů, výhod nebo jiných forem pomoci od subjektů, od kterých by hrozil konflikt zájmů;
f) není propojena s žádnou politickou stranou;
g) zveřejňuje svoji Výroční zprávu včetně podrobného přehledu o financování;
h) nesmí šířit reklamu (s výjimkou produktů nabízených touto organizací a dalšími vybranými neziskovými subjekty), která by byla v rozporu s duchem tohoto etického kodexu. - Signatář se zavazuje akceptovat šetření Etické rady, včetně kontroly realizovaných aktivit a účetnictví.
- Signatář může využívat při svých aktivitách údaj o tom, že je signatářem etického kodexu, za podmínky uvedení internetové adresy rejstříku signatářů.
- Setkání signatářů se konají k uskutečnění voleb členů rady a k případným úpravám tohoto Etického kodexu. O nich může být rozhodnuto souhlasem alespoň 2/3 signatářů.
II. Etická rada
- Etická rada má při počtu do sedmi signatářských organizací tři členy, při vyšším počtu pět členů. Rozhoduje se na základě většinového principu při účasti alespoň 70 %. Jednání Etické rady jsou otevřená zástupcům signatářských organizací, kteří mají hlas poradní.
- Členové Etické rady jsou voleni signatářskými organizacemi z řad kandidátů jimi navržených. Volební období je jeden rok. Volby se konají každý rok nebo doplňovací volby dle potřeby v případě abdikace či jiného důvodu pro ukončení činnosti stávajícího člena rady. První etická rada je volena z organizací, které projevily zájem stát se signatáři etického kodexu.
- Etická rada pověří jednoho svého člena, který bude svolávat a řídit jednání Etické rady. V případě potřeby zorganizuje setkání signatářů.
- Dohlíží na dodržování pravidel etického kodexu, schvaluje nové signatáře, projednává jejich vyloučení a vede rejstříku signatářů veřejně dostupným způsobem na internetu.
- V případě prohřešku proti dodržování etického kodexu, o kterém se Etická rada dozví na základě informací od signatáře či třetích osob, iniciuje Etická rada bez zbytečného odkladu řízení o vyloučení z řad signatářů. V jeho rámci projedná se signatářem prohřešek. V případě jeho menší závažnosti poskytne lhůtu v maximální délce tří měsíců ke zjednání nápravy, v případě zásadního provinění rozhodne o vyloučení organizace z řad signatářů.
III. Přihlášení se k etickému kodexu
- Organizace, která projeví zájem stát se signatářem, zašle Etické radě informace prokazující plnění bodů podle části I. bod 1.
- Etická rada projedná doručené podklady do tří měsíců od jejich přijetí. V případě potřeby si vyžádá další informace od žadatele včetně šetření odpovídající části I. bod 2.
- Etická rada následně rozhodne o akceptaci přistoupení k etickému kodexu nebo o neakceptování, a zajistí případnou aktualizaci rejstříků.
V Praze dne 19. září 2003
Signatáři