Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
dovolená & volný čas
SOS > dovolená & volný čas > Komu hrozí soudní dohra?

Komu hrozí soudní dohra?

-foto-
Sdružení obrany spotřebitelů se rozhodlo aktivně vstoupit do sporu mezi Sazkou a Interkoncerts na jedné straně a poškozenými spotřebiteli na straně druhé. Jde o sporný „servisní poplatek“, který je strháván z každé vrácené vstupenky za neuskutečněné představení francouzského cirkusu Cirque du Soleil. Spotřebitelé, kteří byli tímto jednáním poškozeni se mohou informovat o plánovaném společném postupu na webových stránkách SOS, kde je možné se v této věci zaregistrovat.
V případě, že se nezdaří mimosoudní řešení sporu, bude SOS usilovat ve spolupráci s advokátem o vrácení neoprávněně strhávaného servisního poplatku prostřednictvím hromadné žaloby. Vedle toho SOS zůstává možnost využít práva daného zákonem o ochraně spotřebitele a podat na poškozující stranu žalobu na zdržení se protiprávního jednání, které spočívá obecně v praxi nevracení plných částek při zrušení pořádaných akcí.

SOS zatím oslovilo společnost Sazka a upozornilo jí, že dle právního názoru SOS zde dochází k rozporu se zákonem. Dle vyjádření mluvčího Sazky Zdeňka Zikmunda Servisní poplatek vrátit nelze, protože je to příjem organizátora. Organizátor – společnost Interkoncerts také tvrdí, že mu servisní poplatek nezůstal. Jediné, co je jisté je, že vzniklo bezdůvodné obohacení na úkor spotřebitelů, které je třeba vydat. Pokud k tomu nedojde, bude muset rozhodnout soud, na čí straně bezdůvodné obohacení vzniklo a kdo je tedy povinen ho vydat.

SOS upozorňuje na to, že v žádném případě není možné přenášet břemeno nákladů souvisejících se zrušením představení na třetí osobu – spotřebitele. Občanské právo totiž takovéto smlouvy k tíži třetí osoby zakazuje. SOS též upozornilo, že argument Sazky, že ustanovení o servisním poplatku je součástí jejího reklamačního řádu, neobstojí. „Je možné je považovat za tzv. nepřiměřené smluvní ujednání, které je ve spotřebitelských smlouvách zakázáno občanským zákoníkem a Směrnicí Rady 93/13/EHS o nepřiměřených podmínkách ve spotřebitelských smlouvách. Tato směrnice ve své  příloze výslovně stanoví, že nepřiměřenou smluvní podmínkou je ujednání, které dává prodávajícímu nebo poskytovateli možnost, aby v případě, že sám zrušuje smlouvu, si ponechal částky zaplacené za služby, které neposkytl“, říká právník SOS Mgr. Jan Šulc. Tato směrnice byla implementována do Občanského zákoníku § 55 a 56. Takové ujednání je tedy neplatné.

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky
tel.: 224 239 940, fax: 224 239 941 | www.spotrebitele.info, e-mail

  • Ivana Picková, tisková mluvčí, e-mail, tel.: 604 956 114
Archiv tiskových zpráv naleznete na našich internetových stránkách.

18.10. 2007 | Redakce SOS | Tisk článku
Poslat e-mailem na adresu:    

Líbil se Vám tento příspěvek? Pošlete vzkaz či poděkování autorovi SMS s textem SOS WEB + Váš text na číslo 900 0906 (tato SMS je Vám zpoplatněna částkou 6 Kč, technicky zajišťuje Marketing Evolution s.r.o.).



Diskutujte s námi i mezi sebou:

Dotazy vložené do diskuze nebudou zodpovězeny. Prosíme, vložte svůj dotaz do on-line poradny.



(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist