Soutěže se zúčastnili několikačlenné týmy studentů, jejichž úkolem bylo vypracovat celkem pět zadaných úkolů v průběhu pěti měsíců. V září 2006 se do soutěže přihlásilo 266 týmů. V březnu 2007 však řešilo poslední úkol pouhých 58 týmů. „Poslední kolo soutěže se týkalo reklamní kampaně k vybranému problému z oblasti odpovědné spotřeby. Studenti se snažili přesvědčit své okolí o nutnosti změny svého stereotypního chování, což se mnohým určitě podařilo,“ uvedla koordinátorka projektu Lenka Petýrková z Generation Europe.
Cílem soutěže bylo osvojení znalostí a dovedností ve spotřebitelské oblasti a zlepšení orientace mladých lidí ve spotřebitelské problematice. Úlohy tématicky zabíraly široké spektrum spotřebitelských problémů, od srovnávacího testu výrobků po vytvoření malé reklamní kampaně. Do Bruselu tak jelo osm nejlepších týmů z následujících škol: Gymnázium Chomutov, Reálné gymnázium Prostějov, Gymnázium Praha 9, OA a VOŠS Brno, Gymnázium Komenského v Havířově, Gymnázium v Třeboni, Gymnázium J.V. Jirsíka v Českých Budějovicích a Gymnázium z Mikulova. Další úspěšní účastníci soutěže získali hodnotné ceny.
Studenti s učiteli se podívali nejen do Evropského parlamentu v Bruselu, ale stihli také navštívit další tři evropská města. Kromě Bruselu si tak mohli prohlédnout i Lucemburk, Gent a Bruggy. V Lucemburku navštívili hrobku Jana Lucemburského, v Gentu shlédli slavný oltář v katedrále sv. Bavona a v Bruggách nasáli atmosféru Benátek severu.
Hlavní náplní zájezdu však bylo navštívení Evropského parlamentu. Studenti s učiteli byli nejdříve v krátké prezentaci seznámeni s fungováním EP, hlavními orgány Evropské unie, jejich pravomocemi, zásadními body legislativního procesu a poté následovala beseda s europoslankyní Zuzanou Roithovou, tiskovým mluvčím stálého zastoupení ČR v Bruselu Janem Vytopilem a s asistentkou komisaře Vladimíra Špidly Ivou Laňovou. Hovořilo se nejen o funkci institucí, pro které výše jmenovaní pracují, ale také o aktuálních problémech a směřování EU.
Studenti byli přítomni jednání Evropského parlamentu, kde právě probíhala konference o budoucnosti Evropy, kterou v době návštěvy Evropský parlament hostil.
Zeptali jsme se na názor jednoho z učitelů: „Myslím, že pro studenty měla soutěž velký přínos v tom, že se dozvěděli mnoho zajímavých informací a začali se více zajímat o spotřebitelské záležitosti“ říká Mgr.
A jak vidí celou soutěž Zuzana Roithová? „Vítězné práce měly špičkovou úroveň. Ukazovala jsem je kolegům v Evropském parlamentu, z nichž mnozí nemohli uvěřit tomu, že je zpracovali čeští středoškoláci,“ komentovala výsledky soutěže euposlankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Podle ní soutěž také ukázala výbornou kvalitu některých českých škol.
Pro porotce to nebyl jednoduchý úkol, vybrat ty nejlepší týmy. Snažili jsme se hodnotit všechny práce spravedlivě a vybrat opravdu nejzdařilejší díla. Nejen vítězné týmy si ze soutěže něco odnesly. Ostatní účastníci získali mnoho zajímavých informací a práce na řešení úkolů je jistě obohatila. Mým přáním je, aby zájem studentů o spotřebitelská témata neskončil touto soutěží, ale aby se dál zajímali o dění kolem sebe a stali se informovanými spotřebiteli.
Více informací o průběhu soutěže můžete nalézt na www.generation-europe.cz.
(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném
Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.
Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.