Řada obcí a většina měst vydává v nejrůznější podobě určitý zpravodaj pro své občany. SOS nabízí možnost zařazení sloupku spotřebitelské poradny do tohoto periodika. SOS kladené dotazy bezplatně zodpoví a poskytne ke zveřejnění. Uvítáme možnost umístění základních kontaktních údajů SOS, aby spotřebitelé věděli, kam se obrátit, budou-li požadovat rychle konzultaci. Nebudou-li mít vaši občané v daném období vlastní dotazy, můžeme zde umisťovat odpovědi na nejčastější dotazy, které se objevují v poradnách SOS.
Koupila jsem si MP3 přehrávač přes internet, ale moc mi nevyhovuje a ani kvalita nahrávek není taková, jakou jsem čekala. Můžu ho vrátit?
Vzhledem k tomu, že jste přehrávač zakoupila od internetového prodejce, máte právo do 14 dnů od převzetí věci od kupní smlouvy odstoupit a požadovat zpět své peníze, a to bez udání důvodu. Aby odstoupení prodávající uznal, je důležité do 14 dnů dopis s odstoupením od smlouvy doručit na jeho adresu. Tuto problematiku upravuje § 53 občanského zákoníku, který také ukládá prodávajícímu povinnost písemně upozornit spotřebitele na možnost odstoupení. Pokud to opomene, prodlužuje se lhůta na odstoupení až na 3 měsíce. Může se také stát, že prodávající požaduje po spotřebiteli poplatek za odstoupení od smlouvy. Vyžadování takového poplatku však není oprávněné a mohlo by se považovat za bezdůvodné obohacení ze strany prodávajícího.
V případě, že se na přehrávači objeví vada později, je možné uplatnit reklamaci běžným způsobem, tedy zaslat věc prodávajícímu, který má na vyřízení reklamace 30 dnů. Pokud bude vada odstranitelná, máte právo na opravu, bude-li vada neodstranitelná, můžete žádat výměnu věci nebo vrácení peněz.
Na prezentaci jedné firmy jsem k dekám, které mají prý úžasný účinek, dostala ještě jako dárek termosku. Jak jsem doma zjistila, termoska netěsní a káva z ní vytéká. Mohu ji reklamovat?
V tomto případě čtenářku zklamu, termosku reklamovat nemůže. Nekupovala ji, neuzavřela na ni kupní smlouvu (byť jen ústně), dostala ji jako dárek.
Jenže celá věc má ještě jeden mnohem důležitější aspekt. Jde totiž především o trik, který používají různé společnosti, organizující podobné prezentační akce. Nabízejí velmi často zboží, které by lidé mohli koupit někdy mnohem levněji v kamenném obchodě a mnohdy ještě kvalitnější. Ale účastníci takových akcí jsou podrobování velmi silnému psychickému nátlaku – byť si toho nejsou vědomi – s jediným cílem, aby nakupovali.
Jednak jim společnost umožnila výlet, nebo zábavný program, takže se lidé navíc cítí určitým způsobem zavázáni. Na druhou stranu najednou vidí, že je možné získat jako bonus k nákupu ne jednu, ale mnohdy i několik věcí. Je samozřejmě otázka, zda vůbec věci nabízené jako dárek v daný okamžik člověk potřebuje, nicméně je asi v lidské přirozenosti neodmítat, když mi něco někdo nabízí a říká, že to je zadarmo.
Problém je v tom, že to v žádném případě zadarmo není, naopak dárky dostávají v naprosté většině jen ti, kteří uzavřou kupní smlouvu na deky či jinou věc.
Spotřebitelé by si ale vždycky měli pamatovat, že až přijedou z podobné akce domů a nechají si všechno projít hlavou, mají ze zákona možnost do 7 dnů odstoupit od uzavřené smlouvy bez udání důvodu.
Na Vánoce jsem dostala dvě velké umělecké encyklopedie. Mohu jednu z nich vrátit, když budu mít paragon?
I když prodejcům žádný zákon neukládá, že mají měnit bezvadné zboží za jiné, přesto to po vánočních svátcích dělají. Nicméně protože je to nad rámec zákona, mají plné právo stanovit si vlastní podmínky. Někdy je to originální obal, jindy třeba neodstřižené visačky – např. na textilním zboží. Samozřejmostí je, že zboží je nenošené, čisté, neporušené, většina prodejen si navíc stanovuje datum, do kdy je ochotna vánoční „nepodařené” dárky měnit.
I v případě encyklopedie je samozřejmé, že půjdete do prodejny s paragonem, někdy je obtížné ho od dárce získat. Pokud je encyklopedie zatavená ve fólii, nebývá s výměnou problém, pokud ne, může prodejce namítnout, že už ji zpět nevezme a bude samozřejmě plně v právu, jak už jsme si vysvětlili.
Těžko můžete po prodejcích vymáhat zpátky peníze, většinou jsou ochotni k výměně takového dárku za jiné zboží, jen někteří vrací zpátky peníze.
Obecně není možné vracet CD, DVD či počítačové programy s porušeným originálním obalem, jinak opravdu prodejci vycházejí zákazníkům vstříc.
Pokud se na vánočním dárku objeví nějaká vada, pak je možné reklamovat klasickým způsobem. S ohledem na ustanovení § 616 občanského zákoníku může spotřebitel do šesti měsíců po převzetí žádat výměnu vadného výrobku za nový, protože se má zato, že vada existovala už při převzetí. Spotřebitelé by na to neměli zapomínat a vyžadovat to.
Nechali jsem si udělat plovoucí podlahu prý novou technologií – zámkovou. Jenže po dvou měsících se začala na frekventovaných místech povolovat. Firma odmítá reklamaci přijmout, že prý jsme podlahu nadměrně namáhali.
Každá plovoucí podlaha je určená do celkem přesně definovaných prostor. Existují plovoucí podlahy, které snesou velkou zátěž, ale prodejny nabízejí i takové, které jsou určené třeba do ložnic a podobných klidových oblastí. To se týká ale odolnosti povrchu, podlaha jako taková musí držet pohromadě určitě déle než dva měsíce, ať je dělaná tzv. „zámkovou” technologií, nebo lepenou (dnes se už téměř nepoužívá). Není podstatné, jakou technologií firma pracovala, podstatné je, že se podlaha začala hýbat.
Pokud není s firmou možná dohoda, zavolejte si na posouzení kvality práce soudního znalce (www.justice.cz) a na základě jeho posudku jednejte dál. Budete-li s firmou komunikovat, dejte přednost písemnému vyjadřování svých požadavků a zasílejte jim dopisy v obálkách s dodejkou. Mají tu výhodu, že je prokazatelné, že firma vaši korespondenci obdržela.
Počítejte také s tím, že na smlouvy o dílo je záruční doba většinou 6 měsíců, pokud vaši zakázku firma nehodnotila jako stavební práce, kde je ze zákona daná záruka 18 měsíců. Proto je dobré mít v ruce doklad (doručenku), případně reklamační protokol, že jste své požadavky uplatnili včas.
(c) SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s., Novákových 8, 180 00 Praha 8, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Služby založené na principu SMS technicky zabezpečuje MobilBonus s.r.o., infolinka: 777 717 535 (po-pá 9.00-17.00), [email protected], www.mobilbonus.cz.
Sdružení obrany spotřebitelů ČR využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2006) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Přetiskování autorských materiálů pouze se souhlasem redakce.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném
Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.
Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.