SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ ČESKÉ REPUBLIKY (SOS)
Consumers Defence Association of the Czech Republic
Naše poslání
Naším posláním je především obhajoba spotřebitelských práv. Hlavními prioritami je spotřebitelské vzdělávání, shromažďování, zpracovávání a šíření informací souvisejících s ochranou spotřebitele.
S tím souvisí i vydávání dvouměsíčníku Štít spotřebitele, který informuje o tom, na čem SOS pracuje a co se děje nového z hlediska ochrany spotřebitelských práv.
Velkým podílem se věnujeme poradenské činnosti, která umožňuje spotřebitelům operativně konzultovat své problémy.
Připomínkujeme zákony týkající se ochrany spotřebitele a upozorňujeme na nezákonné či neetické chování podnikatelských subjektů.
Důležitou prioritou SOS je bezpečnost výrobků, proto se zaměřujeme na dodržování bezpečnosti potravinových i nepotravinových výrobků a upozorňujeme na výskyt těch nebezpečných.
Soustředíme se také na zprostředkovávání spotřebitelských testů tak, aby s nimi byl seznámen co nejširší okruh spotřebitelů, kteří mají zájem o kvalitní a bezpečné výrobky.
Jsme otevřené občanské sdružení, které nabízí spotřebitelům možnost stát se naším členem, a tím aktivně přispět k rozvíjení naší činnosti.
- POSKYTUJEME RADY SPOTŘEBITELŮM
SOS dává spotřebitelské veřejnosti možnost získat informace o spotřebitelských právech a konzultovat konkrétní spotřebitelský problém v poradnách SOS, které již existují ve všech krajích ČR, a také na řadě internetových serverů.
- VYDÁVÁME ČASOPIS „ŠTÍT SPOTŘEBITELE”
SOS vydává od svého založení v roce 1993 vlastní časopis s názvem Štít spotřebitele. Objednávku předplatného tohoto dvouměsíčníku lze lze získat na kontaktních adresách SOS.
- PROVOZUJEME SERVER „SVĚT SPOTŘEBITELŮ”
SOS je na internetu aktivní od roku 1998. Na adrese www.spotrebitele.info lze navštívit náš server „Svět spotřebitelů”, který přináší aktuality z domova i zahraničí, poradnu, zákony, Knihovnu spotřebitelských informací a dává formou Databáze spotřebitelských zkušeností možnost vložit vlastní poznatek či poučit se ze zkušeností ostatních.
- VYDÁVÁME LETÁKY, BROŽURY A CD
SOS předává formou letáků a brožur aktuální informace a doporučení, jak postupovat ve spotřebitelsky nejrizikovějších situacích. Komplexní souhrn informací o ochraně spotřebitelů v různých oblastech vydává SOS v elektronické podobě na datovém CD.
- DÁVÁME SPOTŘEBITELŮM MOŽNOST SE SDRUŽIT
SOS je otevřené občanské sdružení a vítá nové členy ze všech míst ČR, ať již mají zájem pouze aktivity SOS morálně podpořit, nebo přicházejí se zájmem aktivně se na projektech SOS podílet. Sympatizujícím členem se stane každý, kdo vyplní Přístupovou listinu, z čehož mu nevzniká povinnost úhrady členských příspěvků ani jiné závazky. Může se stát také přispívajícím či aktivním členem. Více informací na stránkách zde
- PŘIPOMÍNKUJEME PŘIPRAVOVANÉ ZÁKONY
SOS se vyjadřuje ke znění vznikajících zákonů i k novelám stávajících v oblastech, jež se dotýkají spotřebitelských zájmů. Vítáme všechny zdůvodněné návrhy změn zákonů.
- USILUJEME O BEZPEČNÉ VÝROBKY A SLUŽBY
SOS věnuje pozornost především tomu, aby se spotřebitelé setkávali pouze s bezpečnými výrobky a službami. Proto se snaží trvale prosazovat hlas spotřebitelů v technické normalizaci, která může být účinnou cestou, jak výrobky a služby učinit vůči spotřebiteli přátelské. Vítáme pomoc všech, kteří jsou vyzbrojeni odbornými znalostmi.
- SLEDUJEME BEZPEČNOST POTRAVIN
SOS považuje za samozřejmé, že na trhu mohou mít místo pouze bezpečné potraviny a že spotřebitelé mají právo na přesné informace o tom, co jedí. Specializovaná skupina SOS vyhledává objektivní informace k této problematice a předává je spotřebitelům.
- PODPORUJEME SPOTŘEBITELSKÉ VZDĚLÁVÁNÍ
SOS prosazuje rozvoj spotřebitelské osvěty včetně zařazení významných informací o ochraně práv a oprávněných zájmů spotřebitelů do osnov předmětů vyučovaných na základních a středních školách. Proto SOS navazuje spolupráci i s pedagogickými fakultami. Podobné cíle prosazuje SOS také v oblasti celoživotního vzdělávání.
- SPOLUPRACUJEME MEZINÁRODNĚ
SOS je členem celosvětové spotřebitelské organizace Consumers International i Evropské organizace spotřebitelů BEUC. V elektronických konferencích a osobní účastí na seminářích, shromážděních a kongresech se zástupci SOS aktivně podílejí na mezinárodní výměně zkušeností, v zájmu ochrany spotřebitelů v době globalizace trhu. SOS spolupracuje se zahraničními spotřebitelskými organizacemi na společných projektech.
- OCHRANU SPOTŘEBITELE VNÍMÁME KOMPLEXNĚ
SOS působí v rámci svých možností v ochraně práv a oprávněných zájmů spotřebitelů ve všech segmentech trhu včetně finančních služeb, elektronického obchodování, telekomunikací, obrany proti přirozeným monopolům, zdravého životního prostředí atd.
Další informace o SOS
Poslání
Hájíme práva a oprávněné zájmy spotřebitelů v oblastech, kde síly jednotlivce nestačí.
Stručná historie
SOS vzniklo jako nezávislá, nezisková a nepolitická organizace v Ostravě 1. února 1993, od roku 1999 má sídlo v Praze. V současné době má SOS své členy ve všech regionech ČR a provozuje Spotřebitelská informační centra již ve všech krajích.
Financování
Na počátku SOS existovalo pouze z členských příspěvků, drobných darů či příjmů. V současné době tvoří nejvýznamnější položku příjmů dotace ze státního rozpočtu, získávané prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu ČR pro kalendářní rok na základě jednotlivých projektů. Celkový rozpočet SOS v roce 2003 dosáhl 4 mil. Kč.
SOS:
- zapojuje občany do svých aktivit: SOS je otevřené občanské sdružení. Vítá nové členy ze všech krajů České republiky, kteří chtějí aktivity SOS morálně podpořit podpisem Přístupové listiny SOS, anebo mají zájem se aktivně podílet na ochraně spotřebitele při realizaci projektů SOS. Přístupovou listinu lze získat na všech kontaktních adresách SOS;
- poskytuje poradenskou činnost: V Brně, Českých Budějovicích, Teplicích, Karlových Varech, Liberci, Olomouci, Ostravě - Bohumíně, Plzni, Praze, Svitavách, Týništi nad Orlicí a Zlíně již pracují Spotřebitelská informační centra SOS (dále SIC), a usilujeme o jejich dalším rozšíření. Poradny SIC jsou prvním kontaktním místem pro spotřebitele, kteří se cítí poškozeni prodávajícím nebo dodavatelem. Poradci vysvětlují spotřebitelům jejich práva, nemohou však suplovat advokátní kanceláře. Od roku 1998 provozujeme také internetovou poradnu; od roku 2002 poradenskou linku SOS po telefonu 900 08 08 08 s dotovanou cenou 8 Kč/min.;
- šíří informace: Od srpna 1993 vydává SOS vlastní časopis Štít spotřebitele. Šíří také letáky, brožury, zákony s komentáři vlastních poradců, a též CD. Od roku 1998 provozuje internetový server (viz www.spotrebitele.info) pod názvem Svět spotřebitelů. Další informace spotřebitelům zprostředkováváme prostřednictvím médií, ale i vlastních besed a přednášek;
- spolupracuje mezinárodně: SOS je od roku 2003 řádným členem mezinárodní organizace Consumers International, která zastřešuje na 260 spotřebitelských organizací ze 120 zemí světa, i evropské spotřebitelské organizace BEUC sdružující 33 organizací z 23 evropských zemí. V elektronických konferencích i osobní účasti zástupců SOS na mezinárodních seminářích, workshopech a kongresech se aktivně podílíme na mezinárodní výměně zkušeností, v zájmu ochrany spotřebitelů v době globalizace trhu.
Priority SOS
Sdružení obrany spotřebitelů České republiky si stanovilo dlouhodobé priority a prosazuje jejich postupné naplňování:
- Spotřebitel musí mít možnost obhájit své právo i přesto, že jeho partnerem je profesionální prodávající či dodavatel. Proto se SOS ve svých projektech věnuje:
- otázkám spotřebitelského vzdělávání na všech stupních škol i mimo ně,
- shromažďování, zpracování a šíření informací souvisejících s ochranou spotřebitele a usnadňujících orientaci kupujících na trhu,
- připomínkování legislativních norem,
- poradenské činnosti, která umožňuje individuálním klientům konzultovat jejich spotřebitelský problém.
- Očekávání kupujících může splnit pouze fungující trh, charakterizovaný rovnými podmínkami bez nástrah pro spotřebitele. Proto SOS:
- upozorňuje na nezákonné či neetické chování podnikatelských subjektů,
- podporuje odstraňování monopolů a dalších tržních nedostatků, které vedou k umělému,
- prosazuje přiměřenou, ale efektivní regulaci trhu,
- vybízí spotřebitele, aby využívali všech dostupných způsobů k předávání svých kladných i záporných spotřebitelských zkušeností.
- Služby a výrobky pro spotřebitele musí být bezpečné. Proto se SOS zaměřuje:
- na otázky bezpečnosti potravin i nepotravinářských výrobků,
- na prosazování oprávněných zájmů spotřebitelů v oblasti tvorby technických norem,
- na shromažďování výsledků srovnávacích spotřebitelských testů, garantovaných akreditovanou laboratoří nebo zkušebnou, a jejich zprostředkování co nejširšímu okruhu spotřebitelů,
- na sledování výsledků kontrolní činnosti státních dozorových orgánů a pohotové zprostředkování zjištěných skutečností spotřebitelům.
- Všestranná ochrana spotřebitele není myslitelná bez její občanské složky. Proto SOS:
- posiluje spotřebitele v jejich zájmu o soustavný aktivní přístup k ochraně jejich práv a oprávněných zájmů,
- je otevřeným občanským sdružením, které dává spotřebitelům ze všech regionů České republiky možnost sdružit se a prosazovat své oprávněné zájmy společně v oblastech, kde jednotlivec na svou obranu nestačí,
- vytváří pro spotřebitele příležitosti sdružit se podle regionů i podle oborů k řešení konkrétního společného problému a jeho odstranění dlouhodobě prosazovat.
Vybrané úspěchy SOS
- na základě našeho jednání s Českou spořitelnou, změnila banka své rozhodnutí a vyplatila slibovanou prémii 10 000 Kč všem studentům, kteří na to měli podle původních podmínek při uzavírání smlouvy nárok;
- zabývali jsme se řešením kauz spojených s tzv. timesharingem, zejména v souvislosti s firmou Morro Mar Vacation Club;
- varovali jsme spotřebitele před podvodným jednáním některých firem (Vegas, European City Guide);
- velkou pozornost jsme věnovali řešení problémů spotřebitelů s nechtěným přesměrováním internetového připojení na linky se zvýšenou tarifikací. Kvůli tomu byly zřízeny speciální internetové stránky www.dialery.spotrebitele.info, kde jsou zveřejňovány aktuální zprávy i doporučení dalšího postupu pro poškozené, vzor trestního oznámení i preventivní doporučení pro každého uživatele.
Kauzu telefonních karet, na kterou SOS upozornilo už v roce 2002 se podařilo dotáhnout do úspěšného konce, Český Telecom vyplatil spotřebitelům více než 50 miliónů korun;
- realizovali jsme vlastní testy a průzkumy (elektronické obchody, vracení zboží, špatné značení hořčice Boneco, chybné značení dávkování bylinkového čaje Teekanne) pro zlepšení orientace spotřebitelů na trhu;
- jen za rok 2003 jsme zaznamenali více než 9000 podání spotřebitelů;
- provozujeme síť poradenských míst v řadě různých regionů ČR a pro zajištění odborné úrovně poradenské činnosti pořádáme semináře pro poradce;
- stále rostoucí návštěvnost internetového serveru Svět spotřebitelů;
- vydali jsme řadu CD-ROM (Ochrana spotřebitele v ČR a EU, Dvouletá záruční doba apod.), zvukové CD "Spotřebitel v úzkých", brožury Spotřebitelská sebeobrana aneb Jak se bránit 80 trikům prodávajících, Zákon o ochraně spotřebitele s komentářem, sérii komentovaných znění zákonů v podobě brožur Oprava a úprava věci (smlouva o dílo), Zhotovení věci (smlouva o dílo), Prodej zboží v obchodě (kupní smlouva) a desítky letáků;
- intenzivně spolupracujeme s médii;
- pro posílení spotřebitelské výchovy ve výuce jsme vydali obecný metodický materiál k využití na ZŠ či SŠ i řadu sborníků příkladů ke konkrétním předmětům - matematika, ČJ, fyzika, chemie.