Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
SOS > Informační materiály vydané v rámci kampaně EU Trvejte na svých právech

Pozor při nákupu použitého zboží

  • Čím se liší nákup použitého zboží od nákupu zboží nového?
  • Vztahuje se na použité zboží záruka?
  • Kdy lze u použitého zboží uplatnit právo z odpovědnosti za vady?

Při pohledu na poslední účet za pevnou telefonní linku se paní Linda rozhodla, že nazrála situace k jejímu zrušení. Pořídí si mobilní telefon. Na radu známého se rozhodla pro koupi staršího telefonu. V prodejně s použitým zbožím byli velmi ochotní a nabídli jí bohatý výběr telefonů. Vybraný přístroj jí následně předvedli i přezkoušeli, proto ho bez obav koupila – aniž si překontrolovala vystavený prodejní doklad. Doma telefon začal „vypadávat”. Paní Linda se vypravila zpátky do prodejny a požadovala odstoupení od kupní smlouvy. Její reklamaci prodávající zamítl, protože přístroj byl prodán bez záruky, což také uvedl na prodejním dokladu. Jako řešení navrhl opravu za 800 Kč. Protože by se po provedené opravě již cena přístroje blížila ceně nového mobilního telefonu, paní Linda to odmítla.



Jak bez rizika kupovat starší zboží

Protože kolem reklamací použitých mobilních telefonů, ojetých automobilů a dalšího použitého zboží vzniká v poslední době mnoho nejasností i sporů mezi spotřebiteli a prodávajícími, je vhodné se seznámit se všemi specifiky a riziky, které nákup použitého zboží odlišují od nákupu zboží nového.



Jak má být použité zboží prodáváno
  • Při prodeji použitých výrobků musí prodávající na tuto skutečnost spotřebitele předem zřetelně upozornit. Takové výrobky musí být prodávány odděleně od ostatních výrobků. V této části provozovny nesmí být uloženy předměty, které neslouží k prodeji.
  • Na prodej použitého zboží se vztahuje povinnost značení názvem výrobku, označením výrobce nebo dovozce, popř. dodavatele, údaji o hmotnosti, množství nebo velikosti, popř. rozměru, stejně jako značení údaji o složení materiálu či dalšími údaji nezbytnými k identifikaci popř. užití výrobku, ovšem jen v přiměřené míře.
  • Skutečnost, že jde o použitý výrobek, musí být zřetelně vyznačena v dokladu o zakoupení zboží.


Jak použité zboží reklamovat

I u použitého zboží lze uplatnit právo z odpovědnosti za vady. Má-li být ovšem spotřebitel úspěšný, musí splnit tři základní podmínky.

  • Musí prokázat, že vada byla na výrobku již při jeho převzetí.
  • Musí prokázat, že reklamovaná vada neodpovídá míře používání nebo opotřebení, které měla věc při převzetí kupujícím.
  • Musí prokázat, že mu na reklamovanou vadu nebyla při prodeji poskytnuta sleva.


Jsou u použitého zboží lhůty pro odpovědnost  za vady shodné s lhůtami u nového zboží?

Prodávající může tuto dobu v dohodě s kupujícím zkrátit, ne však méně než na 12 měsíců; tuto dobu uvede prodávající v dokladu o prodeji věci.


Praktické rady
  • Při nákupu použitého zboží si vždy předem ověřte, kdo je prodávajícím; zda například autobazar, který s vámi smlouvu sepisuje, není pouze zprostředkovatelem pro zcela jiného prodávajícího.
  • Zvláště při nákupu ojetých motorových vozidel trvejte na co nejpřesnějším popisu stavu vozidla při prodeji. Významná je hlavně informace, zda vozidlo nebylo havarované.
  • Před zakoupením ojetého motorového vozidla požaduje prodávající často tzv. nevratnou zálohu. Zde je třeba vědět, že spotřebitelské smlouvy nesmějí obsahovat ujednání, která v rozporu s požadavkem dobré víry znamenají k újmě spotřebitele značnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran. Mezi nepřípustná smluvní ujednání patří také ta, která dovolují dodavateli, aby spotřebiteli nevydal jím poskytnuté plnění i v případě, že spotřebitel neuzavře smlouvu s dodavatelem či od ní odstoupí; což je případ zmíněné nevratné zálohy.


Jednal prodejce z našeho příběhu v souladu se zákonem?

Nikoliv. I na použité zboží musí prodejce poskytnout záruku, a to minimálně 12 měsíců. Není tedy možné, aby na prodejním dokladu bylo uvedeno, že se na použité zboží neposkytuje záruka žádná. Prodávající pouze neodpovídá za vady, které vznikly předchozím používáním věci. Znamená to tedy, že jestliže má použitá věc vady a je na tyto vady poskytnuta sleva, prodávající za ně neodpovídá.



Zakotvení v českém právu:


Zakotvení v evropském právu
Kompletní informace k tématu naleznete na www.spotrebitele.info/kampan/nakupy nebo v poradnách SOS po celé CR.


Všechny tyto informační materiály můžete získat návštěvou v poradnách SOS.

Logo Evropské unie
Obdobná práva máte v celé EU!
Trvejte na svých právech
Novinky Základní informace Akce Téma Tiskové zprávy Fotografie
TV spoty
Informační letáky
Pohledy

Kontakty

Logo Evropské unie
Tato stránka je součástí kampaně Evropské unie Trvejte na svých právech!

(c) SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s., Novákových 8, 180 00 Praha 8, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Služby založené na principu SMS technicky zabezpečuje MobilBonus s.r.o., infolinka: 777 717 535 (po-pá 9.00-17.00), [email protected], www.mobilbonus.cz.
Sdružení obrany spotřebitelů ČR využívá mediální služby serveru Pressweb: www.pressweb.cz.
Copyright (2006) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Společnost Mediafax je mediálním partnerem Sdružení obrany spotřebitelů ČR.
Přetiskování autorských materiálů pouze se souhlasem redakce.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie   Pressweb
TOPlist