SOS > Informační materiály vydané v rámci kampaně EU Trvejte na svých právech
Potřebujete něco opravit nebo zhotovit?
- Víte, jaké jsou záruční lhůty na zakázkovou výrobu nebo opravu?
- Znáte svá práva při uplatňování reklamace?
- Víte, jak nenaletět?
- Co dělat, když je reklamace zamítnuta?
Toužíte po nové kuchyňské lince a chcete si ji nechat zhotovit na zakázku? Nechce vám zhotovitel poskytnout záruku? Nebo vám naúčtoval cenu vyšší, než bylo dojednáno? Zde je několik drobných rad a doporučení, jak postupovat a na co si dát pozor.
Podmínky smlouvy o dílo, tedy zhotovení nebo opravy věci, stanovuje občanský zákoník.
POZOR: Na opravu věci je zákonná záruční lhůta 3 měsíce, na opravu stavby 18 měsíců. Záruka na zhotovení věci je 6 měsíců, na zhotovení stavby je záruční lhůta 3 roky.
Zhotovitel může poskytnou i záruku delší, než říká zákon, ale v tom případě si může stanovit podmínky uplatnění reklamace, která je nad rámec zákonné záruky.
TIP: Pokud není věc zhotovena na počkání, nechte si VŽDYCKY vystavit písemné potvrzení o objednávce s uvedenou cenou a přesným popisem opravy či zhotovení. Vyhnete se tak sporům, co bylo předmětem objednávky a v jaké ceně.
Jak nenaletět
- Předem se informujte na cenu opravy či zhotovení.
- V písemném potvrzení by měla být uvedena cena, popis opravy či zhotovení a doba trvání.
- Cena musí být vždy předem sjednána; pokud nelze určit cenu předem, musí být stanovena odhadem.
- Zjistí-li zhotovitel dodatečně, že odhadem stanovená cena bude podstatně vyšší, musí vás na to písemně upozornit a vy s tím musíte souhlasit; pokud tak neučiní, nemá nárok na zaplacení rozdílu v ceně.
- Za podstatné překročení ceny se považuje překročení o víc než 10–20 %.
- Při podstatném překročení ceny můžete odstoupit od smlouvy.
- Není možné, aby zhotovitel neposkytl žádnou záruku nebo ji zkrátil pod rámec zákonné záruky.
- Od smlouvy můžete odstoupit i v případě, že je zřejmé, že dílo nebude včas hotovo.
TIP: Je výhodnější koupit si náhradní díl v prodejně a nechat si ho pak opravářem nebo zhotovitelem nainstalovat. Na tento díl tak bude záruka 24 měsíců.
Jak reklamovat
V případě, že se na výrobku vyskytne vada, kterou jste nezavinili, reklamujte ho u zhotovitele. Zapamatujte si následující...
- Pokud je v případě opravy věc opravena vadně, máte právo na bezplatné odstranění vady; pokud vada nejde odstranit, nebo se vyskytne znovu, máte právo na zrušení smlouvy nebo na slevu.
- Vyskytne-li se vada na zhotovené věci, máte také právo na bezplatné a bezodkladné odstranění vady; pokud je vada neodstranitelná nebo je opakovaná a navíc brání užívání věci, můžete zrušit smlouvu a žádat vrácení peněz; když se jedná o vadu, která užívání věci nebrání, máte právo na přiměřenou slevu.
- Zhotovitel musí vadu odstranit bez zbytečného odkladu, nejpozději do 30 dnů ode dne uplatnění reklamace.
- Sleva může být sjednána dohodou; pokud se nedohodnete, může slevu určit znalec.
- Záruční lhůta se prodlužuje o dobu vyřizování reklamace.
- Pokud není reklamace vyřízena do 30 dnů, máte právo na odstoupení od smlouvy.
POZOR: Poškodí-li zhotovitel převzatou věc, nebo ji ztratí, odpovídá plně za způsobenou škodu. Odpovídá také za škodu, kterou jím zhotovená věc způsobí na jiných věcech.
TIP: Máte právo na úhradu nutných nákladů, které vám vzniknou v souvislosti s uplatněním reklamace (doprava, znalec apod.). Toto právo však musíte uplatnit nejpozději do jednoho měsíce.
Co dělat v případě, že prodávající reklamaci zamítne
- Pokud jste přesvědčeni, že reklamace je oprávněná, pokuste se s prodávajícím dohodnout; pokud to nebude možné, upozorněte na to, že jste ochotni se bránit.
- V případě, že reklamace opět nebude uznána, kontaktujte odborníka – znalce daného oboru.
- Pokud jeho posudek vyzní ve váš prospěch, uplatňujte reklamaci opět u prodávajícího; ten ji však ani v tomto okamžiku nemusí uznat.
- Můžete se bránit soudní cestou; se znaleckým posudkem máte velkou šanci na úspěch a prodávající riskuje, že z drobné částky za výměnu či opravu bude muset kvůli soudním výlohám platit několikanásobně více.
POZOR: Opravenou nebo zhotovenou věci si musíte vyzvednout nejpozději do jednoho měsíce od zhotovení. Pokud tak neučiníte, může zhotovitel vyžadovat poplatek za uskladnění a po šesti měsících může věc dokonce prodat.
Zakotvení v českém právu:
Všechny tyto informační materiály můžete získat návštěvou
v poradnách SOS.
Obdobná práva máte v celé EU!