Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
SOS > Informační materiály vydané v rámci kampaně EU Trvejte na svých právech

Nepřiměřené smluvní podmínky

  • Domníváte se, že vámi uzavřená smlouva dává více práv dodavateli než vám?
  • Omezil ve smlouvě dodavatel vaše zákonná práva?
  • Víte, jak se nepřiměřeným ustanovením ve smlouvě bránit?

Pan Kopic zakoupil v autobazaru dva roky starý automobil. Po několika dnech se mu auto nepodařilo nastartovat. Přivolaný opravář našel problém ve startéru, který byl zřejmě již v okamžiku prodeje vadný. Protože bazar na tuto vadu neupozornil, rozhodl se pan Kopic vůz reklamovat. Bazar reklamaci odmítl s odvoláním na ustanovení spotřebitelské smlouvy, ve kterém bylo uvedeno, že na prodaný vůz se nevztahuje odpovědnost za vady. Nešťastný spotřebitel se obrátil na poradnu SOS s dotazem, zda se může bránit, když smlouvu se zmíněným ustanovením podepsal.
§ 55–56 občanského zákoníku umožňuje spotřebiteli dovolat se neplatnosti smluvních ustanovení spotřebitelských smluv, která znamenají k újmě spotřebitele značnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran.



Co je spotřebitelská smlouva

Spotřebitelská smlouva je např. smlouva kupní či smlouva o dílo, pokud smluvními stranami jsou na jedné straně spotřebitel a na straně druhé dodavatel. Spotřebitelem je podle občanského zákoníku osoba, která při uzavírání smlouvy nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti. Dodavatel naopak v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti při uzavírání smlouvy jedná (otázku spotřebitelských smluv upravuje § 55–56 občanského zákoníku.).

TIP: Jednoduchou pomůckou, jak zjistit, zda jste při uzavírání smlouvy byli v roli spotřebitele, je otázka, jestli jste doklady o uzavření smlouvy zahrnuli do svého účetnictví v rámci podnikání.


Nepřípustná ustanovení spotřebitelských smluv

Spotřebitelské smlouvy nesmějí obsahovat zejména smluvní ujednání, která:
  • vylučují nebo omezují odpovědnost dodavatele za jednání či opomenutí, kterým byla spotřebiteli způsobena smrt či újma na zdraví (např. při provozu dopravních prostředků),
  • vylučují nebo omezují práva spotřebitele při uplatnění odpovědnosti za vady či odpovědnosti za škodu (např. zkrácená záruční doba, vyloučení možnosti odstoupení od smlouvy při výskytu neodstranitelné vady),
  • opravňují dodavatele odstoupit od smlouvy bez smluvního či zákonného důvodu a spotřebitele nikoliv,
  • opravňují dodavatele, aby bez důvodů hodných zvláštního zřetele vypověděl smlouvu na dobu neurčitou bez přiměřené výpovědní doby,
  • zavazují spotřebitele k plnění podmínek, s nimiž se neměl možnost seznámit před uzavřením smlouvy,
  • opravňují dodavatele ke zvýšení ceny zboží či služeb (např. při smlouvě o dílo), aniž by spotřebitel byl oprávněn od smlouvy odstoupit, je-li cena sjednaná v době uzavření smlouvy při splnění podstatně překročena,
  • dovolují dodavateli převést práva a povinnosti ze smlouvy bez souhlasu spotřebitele, dojde-li převodem ke zhoršení dobytnosti nebo zajištění pohledávky spotřebitele.

Úplný přehled najdete na našich internetových stránkách.


Jak správně postupovat
  • Před podpisem smlouvy si pečlivě přečtete, zda některá její ustanovení neomezují vaše práva.
  • Ustanovení, která se odchylují od zákona v neprospěch spotřebitele či obsahují ujednání, která znamenají značnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran, jsou tzv. relativně neplatná, této neplatnosti se však musí spotřebitel DOVOLAT.
  • Obraťte se na dodavatele nejlépe doporučeným dopisem s dodejkou. V tomto dopisu výslovně ocitujte nepřípustná ustanovení a uveďte, že se dovoláváte jejich neplatnosti.
  • Neplatná ustanovení smlouvy není možné soudně vymáhat. Pokud se však jejich neplatnosti nedovoláte, může se dodavatel jejich plnění domáhat soudní cestou. V takovém případě namítejte neplatnost co nejdříve i v průběhu soudního řízení.
TIP: Mohli byste se setkat s tím, že soud na základě žaloby dodavatele vydá tzv. platební rozkaz. Co nejdříve, nejpozději však do 15 dní od doručení, proti němu podejte tzv. odpor. V následném soudním řízení pak namítejte neplatnost nepřípustných smluvních ustanovení.


Cena uvedená ve smlouvě

Ustanovení zákona o nepřiměřených smluvních ujednáních se nevztahují na ujednání, která vymezují předmět a cenu plnění smlouvy. U těchto ujednání proto neplatnost z důvodu nepřípustnosti namítat nemůžete.

TIP: Cena spotřebního zboží a služeb je ve velké většině smluvní. Její výhodnost proto pečlivě zvažte PŘED uzavřením smlouvy.


Zakotvení v českém právu:


Zakotvení v evropském právu
Kompletní informace k tématu naleznete na www.spotrebitele.info/kampan/smlouvy nebo v poradnách SOS po celé CR.


Všechny tyto informační materiály můžete získat návštěvou v poradnách SOS.

Logo Evropské unie
Obdobná práva máte v celé EU!
Trvejte na svých právech
Novinky Základní informace Akce Téma Tiskové zprávy Fotografie
TV spoty
Informační letáky
Pohledy

Kontakty

Logo Evropské unie
Tato stránka je součástí kampaně Evropské unie Trvejte na svých právech!

(c) SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s., Novákových 8, 180 00 Praha 8, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Služby založené na principu SMS technicky zabezpečuje MobilBonus s.r.o., infolinka: 777 717 535 (po-pá 9.00-17.00), [email protected], www.mobilbonus.cz.
Sdružení obrany spotřebitelů ČR využívá mediální služby serveru Pressweb: www.pressweb.cz.
Copyright (2006) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Společnost Mediafax je mediálním partnerem Sdružení obrany spotřebitelů ČR.
Přetiskování autorských materiálů pouze se souhlasem redakce.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie   Pressweb
TOPlist