Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
SOS > Informační materiály vydané v rámci kampaně EU Trvejte na svých právech

Záruční lhůty a možnosti uplatnění reklamace

  • Znáte záruční lhůty u zboží, které nakupujete?
  • Znáte svá práva při uplatňování reklamace?
  • Nevíte, kdy máte právo na bezplatnou opravu, výměnu či vrácení peněz?
  • Co dělat, když je reklamace zamítnuta?

Koupili jste si krásný a drahý mobilní telefon a po pár měsících se nedá používat? Zkoušeli jste ho reklamovat a prodávající nechce reklamaci uznat? Nebo byl opraven a rozbil se znovu? Zde je pár drobných rad a doporučení, jak postupovat, pokud se na výrobku v záruce objeví vada.
Záruční lhůty upravuje § 620 občanského zákoníku – na běžné spotřební zboží je 24 měsíců, který také stanoví, že na žádost kupujícího musí prodávající vydat záruční list. Záruční list musí obsahovat obchodní jméno, identifikační číslo, adresu, obsah poskytované záruky, podmínky, dobu platnosti a způsob, jak uplatnit nároky.
Pokud je v záručním listu obsažen i seznam servisních opraven, je možné případnou reklamaci řešit právě tam.

TIP: Záruční doba se vztahuje i na zboží prodávané ve slevě či výprodejích. Pouze je-li poskytnuta sleva na určitou vadu, pak tuto vadu nelze reklamovat.


Jak reklamovat

V případě, že se na výrobku vyskytne vada, kterou jste nezavinili, doporučujeme věc reklamovat. K tomu je potřeba zapamatovat si následující...
  • Partnerem pro vyřizování reklamace je vždy prodávající, ten má konečné slovo při rozhodování o vyřízení reklamace.
  • Reklamovat můžete v provozovně, kde byl výrobek zakoupen, v sídle podnikání nebo i v jiné provozovně téže firmy s podobným sortimentem.
  • Pokud reklamujete do 6 měsíců od zakoupení, můžete se rozhodnout, zda chcete výrobek opravit nebo vyměnit.
  • V případě reklamace po uplynutí 6 měsíců musí prodejce výrobek opravit, pokud je vada odstranitelná, výměnu může kupující požadovat, není-li to vzhledem k povaze věci neúměrné.
  • Je-li vada neodstranitelná, můžete žádat výměnu nebo vrácení peněz (volba je na vás).
  • Při větším nebo opakovaném výskytu vad také můžete chtít peníze zpět.
  • Je-li reklamace vyřízena výměnou věci nebo její součásti, začíná běžet nová záruční lhůta (může se stát, že na některou součást bude delší záruční lhůta než na zbylou část).
POZOR: Pokud prodávající stanoví záruční lhůtu delší, než určuje zákon, může si také stanovit podmínky a rozsah záruky. Znamená to, že pokud je na věc záruka např. 5 let, po uplynutí 24 měsíců může omezit možnost uplatnění reklamace (například požadavkem předložit záruční list apod.).


Jak při reklamaci nenaletět
  • K reklamaci je nejjednodušší mít paragon; není vaší povinností ho uchovávat, ovšem musíte nějak prokázat nákup zboží. Prokázat nákup lze i jinými doklady (výpisem z účtu při platbě kartou, záručním listem, čestným prohlášením apod.).
  • Zboží můžete reklamovat i bez originálního obalu.
  • Prodávající není oprávněn vám odebrat paragon, originál si proto vždycky nechte u sebe.
  • Reklamovat můžete po celou provozní dobu prodávajícího.
  • Pečlivě si přečtěte reklamační protokol, než ho podepíšete; často se stává, že spotřebitelé podepíší delší lhůtu pro vyřízení, než je dáno zákonem, a pak jsou překvapeni, že vyřizování trvá příliš dlouho.
  • Reklamace musí být vyřízena bez zbytečného odkladu maximálně však do 30 dnů; po překročení této lhůty máte právo na výměnu věci nebo vrácení peněz.
  • Za vyřízení reklamace se považuje předání výrobku po opravě, výměně nebo zamítnutí, popř. vrácení peněz při odstoupení od smlouvy.
  • Záruční lhůta se prodlužuje o dobu vyřizování reklamace.
TIP: Pokud je reklamace uznána, prodávající je povinen uhradit vám všechny nutné náklady spojené s uplatněním reklamace (tj. poštovné, jízdné, znalecký posudek atd.). Na tyto náklady je však třeba mít doklad.


Co dělat, když prodávající reklamaci zamítne
  • Pokud jste přesvědčeni, že reklamace je oprávněná, pokuste se s prodávajícím dohodnout. Pokud to nebude možné, upozorněte, že jste připraveni se bránit.
  • V případě, že nebude reklamace opět uznána, nechte si zhotovit znalecký posudek.
  • Pokud posudek bude vypovídat ve váš prospěch, uplatňujte reklamaci opět u prodávajícího.Ten však ani v tomto okamžiku nemusí reklamaci uznat.
  • Můžete se bránit soudní cestou; se znaleckým posudkem máte velkou šanci na úspěch. Naopak prodávající riskuje, že místo drobné částky za zboží bude muset platit několikanásobně více.
TIP: Prodávající není oprávněn požadovat poplatek za zamítnutou reklamaci. Pokud tomu tak je, doporučujeme kontaktovat Českou obchodní inspekci.


Zakotvení v českém právu:


Zakotvení v evropském právu
Kompletní informace k tématu naleznete na www.spotrebitele.info/kampan/nakupy nebo v poradnách SOS po celé ČR.


Všechny tyto informační materiály můžete získat návštěvou v poradnách SOS.

Logo Evropské unie
Obdobná práva máte v celé EU!
Trvejte na svých právech
Novinky Základní informace Akce Téma Tiskové zprávy Fotografie
TV spoty
Informační letáky
Pohledy

Kontakty

Logo Evropské unie
Tato stránka je součástí kampaně Evropské unie Trvejte na svých právech!

(c) SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s., Novákových 8, 180 00 Praha 8, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Služby založené na principu SMS technicky zabezpečuje MobilBonus s.r.o., infolinka: 777 717 535 (po-pá 9.00-17.00), [email protected], www.mobilbonus.cz.
Sdružení obrany spotřebitelů ČR využívá mediální služby serveru Pressweb: www.pressweb.cz.
Copyright (2006) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Společnost Mediafax je mediálním partnerem Sdružení obrany spotřebitelů ČR.
Přetiskování autorských materiálů pouze se souhlasem redakce.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie   Pressweb
TOPlist