Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
SOS > Informační materiály vydané v rámci kampaně EU Trvejte na svých právech

Jak vyzrát nad záludnostmi podomního prodeje

  • Zvete si obchodníky s výhodnými nabídkami k sobě domů?
  • Znáte svá práva při podomním prodeji či prodeji na výstavách?
  • Víte, jak od takové smlouvy odstoupit?

U dveří paní Novotné zazvonil pan Jakl, sympatický prodejce vysavačů XXW. Chvíli váhala, ale pak podlehla lákavé nabídce vyluxování jedné místnosti v bytě zdarma. Však už to jídelna potřebuje. Pan Jakl byl přesvědčivý, a tak paní Novotná na závěr prezentace s dobrým pocitem podepsala smlouvu. Dobrý pocit ale vydržel jen do příchodu syna. Společně usoudili, že cena za vysavač je příliš vysoká.

Občanský zákoník dává v § 57 možnost za určitých podmínek odstoupit od smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele.



Jak lze odstoupit od smlouvy

Od smlouvy uzavřené při podomním prodeji má spotřebitel právo odstoupit ve lhůtě 14 dní od jejího uzavření. Nedošlo-li dosud ke splnění dodávky zboží či služeb dodavatelem, může od smlouvy odstoupit do 1 měsíce. Pokud ale nebyl spotřebitel písemně upozorněn na právo odstoupit od smlouvy, prodlužuje se tato lhůta na 1 rok. Písemné upozornění musí obsahovat i označení osoby, u níž je třeba toto právo uplatnit, a to včetně jejího bydliště či sídla. Prodávající není oprávněn účtovat za zákonné odstoupení od smlouvy žádné poplatky.



Jak odstoupit od smlouvy
  • Odstoupení od smlouvy uplatněte písemně, nejlépe doporučeným dopisem s dodejkou.
  • Dopis zašlete osobě, uvedené v písemném upozornění na možnost odstoupení od smlouvy. Pokud taková osoba není uvedena, zašlete ho prodávajícímu do jeho sídla či bydliště.
  • V dopisu uveďte, že v zákonné lhůtě odstupujete od smlouvy.
  • Specifikujte zboží a žádejte ve vámi určené lhůtě způsob vrácení peněz. Dle zákona je prodávající povinen vrátit peníze nejpozději do 30 dnů od odstoupení od smlouvy.
  • Nejste povinni své rozhodnutí odůvodňovat.
TIP: Nakupujete-li v běžném kamenném obchodě, zákon prodávajícímu neukládá povinnost umožnit vám následné odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. Přesto se vždy vyplatí ověřit si, zda obchod nevychází vstříc svým zákazníkům nad rámec zákona a neumožňuje v určité lhůtě zboží vrátit.


Úvěr
  • Při podomním prodeji vám zejména u dražších výrobků může být nabídnuto poskytnutí úvěru.
  • Uvažte, zda jsou splátky ve vašich finančních možnostech.
  • Pečlivě prostudujte podmínky úvěru, zejména výši úroku a možnost splacení úvěru před dohodnutým termínem.
  • Pohlídejte si, zda je uvedena sazba RPSN.
TIP: Možnost odstoupení od smlouvy se vztahuje i na prodej zboží na výstavách či předváděcích akcích. Obdobná pravidla platí i v jiných evropských státech. Pokud jste takto zakoupili zboží v jiném státě EU a nevíte si rady, jak od smlouvy odstoupit, můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum.


Čeho se vyvarovat
  • Nepouštějte do svého domu či bytu neznámé osoby přicházející s výhodnou nabídkou. Pokud se rozhodnete nabídku vyslechnout, přizvěte třetí osobu. Nikdy s domnělým obchodníkem nezůstávejte o samotě.
  • Nenechte se prodávajícím zmanipulovat k unáhleným rozhodnutím, vyžádejte si čas na rozmyšlenou.
  • Před podpisem si vždy pečlivě smlouvu přečtěte.
  • Nesjednávejte si návštěvu dodavatele za účelem objednávky, v takovém případě byste se zbavili možnosti od smlouvy odstoupit.
TIP: Než se rozhodnete výrobek zakoupit, ověřte si, jaké zkušenosti měli s produktem a prodávajícím jiní spotřebitelé. K tomu slouží i Databáze spotřebitelských zkušeností na www.spotrebitele.info/databaze.


Od kterých smluv nemůžete odstoupit
  • Od smluv, jejichž předmětem je výstavba, prodej, nájem nebo jiné právo k nemovitosti, s výjimkou smluv o jejích opravách.
  • Na dodávku potravin nebo jiného zboží běžné spotřeby dodávaného stálými doručovateli do domácnosti spotřebitele nebo do jiného jím určeného místa.
  • Od pojistné smlouvy a smlouvy o cenných papírech.
  • Úplný přehled najdete na našich internetových stránkách www.spotrebitele.info
TIP: Také při podomním prodeji musí prodávající plnit povinnosti dané zákonem, tedy např. nesmí klamat spotřebitele. Pokud se domníváte, že se takového jednání dopouští, obraťte se na místně příslušný inspektorát České obchodní inspekce.


Zakotvení v českém právu:


Zakotvení v evropském právu
Kompletní informace k tématu naleznete na www.spotrebitele.info/kampan/nakupy nebo v poradnách SOS po celé CR.


Všechny tyto informační materiály můžete získat návštěvou v poradnách SOS.

Logo Evropské unie
Obdobná práva máte v celé EU!
Trvejte na svých právech
Novinky Základní informace Akce Téma Tiskové zprávy Fotografie
TV spoty
Informační letáky
Pohledy

Kontakty

Logo Evropské unie
Tato stránka je součástí kampaně Evropské unie Trvejte na svých právech!

(c) SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s., Novákových 8, 180 00 Praha 8, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Služby založené na principu SMS technicky zabezpečuje MobilBonus s.r.o., infolinka: 777 717 535 (po-pá 9.00-17.00), [email protected], www.mobilbonus.cz.
Sdružení obrany spotřebitelů ČR využívá mediální služby serveru Pressweb: www.pressweb.cz.
Copyright (2006) The Associated Press (AP) – všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Společnost Mediafax je mediálním partnerem Sdružení obrany spotřebitelů ČR.
Přetiskování autorských materiálů pouze se souhlasem redakce.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie   Pressweb
TOPlist