Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
vaše práva
SOS > vaše práva > Pozor na praktiky některých firem

Pozor na praktiky některých firem

-foto-
V poslední době se množí dotazy spotřebitelů, zejména seniorů, kteří si stěžují na praktiky brněnské firmy Finest Selection, která podomním způsobem prodeje nabízí přístroje na bázi magnetoterapie.

Víme z praxe, že mnoho důvěřivých lidí často neodolá nabídce vyzkoušet na měsíc zdarma zázračný přístroj, který jim zaručeně vrátí ztracené zdraví a životní elán. Proč by ne, říkají si, když nebudeme spokojení a slibované účinky se nedostaví, můžeme přístroj vrátit a zálohu dostaneme zpět. Má to ale háček. Spíše tedy několik háčků, které zapříčiňují, že těmto lidem nakonec kromě očí pro pláč zůstane také přístroj, který nepotřebují a navíc jsou chudší o několik desítek tisíc.  

 

V čem tedy podle spotřebitelů spočívají praktiky podomních prodejců zmíněné firmy? Spotřebitelům, kteří nakupují výrobky nebo služby jinde než v klasickém kamenném obchodě, tedy i při podomním prodeji, zákon vychází vstříc tím, že mohou od kupní smlouvy odstoupit do 14 dnů od uzavření smlouvy. Tito obchodníci však takovéto ustanovení poněkud obchází a vykládají si ho po svém. Kontaktují zákazníky sami a sami se také do jejich bytu „pozvou“. Záminkou může být třeba nabídka nezávazné konzultace zdravotního stavu. Nejen, že tyto telefonáty jsou nevyžádané a dotazy pracovníků firmy na zdravotní stav oslovených minimálně nevhodné, ale rovněž domluvení následné nezávazné zdravotní konzultace považují za pozvání za účelem objednání zboží. To totiž znamená, že pokud si spotřebitel prodejce pozve se záměrem nějaké zboží koupit nebo objednat, nemůže odstoupit od kupní smlouvy do 14 dnů. Toho si je prodejce velmi dobře vědom. Právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů máte vždy, pokud smlouvu uzavřete na ulici, na předváděcí akci nebo u sebe doma – tedy mimo prostory obvyklé k podnikání. Pokud navíc nedošlo k předání zboží při podpisu smlouvy, prodlužuje se tato lhůta na jeden měsíc.

 

Má-li prodejce  šťastnou ruku, podaří se mu domluvit onu nezávaznou osobní konzultaci v bytě osloveného potenciálního zákazníka. Následuje poutavé vyprávění o účincích magnetoterapie, které bývá obvykle završeno prodejem přístroje Biomag a podpisem kupní, případně úvěrové smlouvy. Nezřídka je ovšem tvrzeno, že se jedná o pouhou půjčku přístroje na 1 měsíc za vratnou zálohu 2 400 korun, kdy si spotřebitel může přístroj nezávazně vyzkoušet a případně ho vrátit, přičemž mu bude záloha vrácena v plném rozsahu. Spotřebitelé se tak v domnění výhodné nabídky často rozhodnou ke koupi, resp. zapůjčení přístroje.

 

V kupní smlouvě spotřebitelé, aniž by si toho vůbec všimli, podepíší formulku, kterou se „dobrovolně“  zbavují zákonné možnosti odstoupení od smlouvy právě proto, že si prodejce pozvali domů za účelem objednávky. Nabízí se ale otázka – Je pozvání obchodníka k nezávazné zdravotní konzultaci skutečně pozvánkou k objednání zboží, o kterém zákazník vůbec nevěděl? Podle názoru SOS nikoliv, a proto spotřebitel nemůže být zbaven možnosti od uzavřené smlouvy odstoupit.

 

Lidé, a zejména ti starší, bohužel velmi často smlouvy důsledně nečtou a důvěřivě podepíší prakticky cokoliv. Co lze takto napáleným lidem doporučit? V každém případě by to neměli vzdávat a pokusit se v zákonné lhůtě písemně odstoupit od smlouvy, kterou s obchodníkem sepsali. V odstoupení od smlouvy je nutné současně obchodníka upozornit na to, že smluvní podmínka, která v rozporu s realitou říká, že zboží bylo zakoupeno po osobním pozvání prodejce za účelem objednávky je nepravdivá a neplatná pro obcházení zákona. Prodejce by měl  následně do 30 dnů vrátit zálohu a vzít zpět přístroj. Nárok na odstoupení by spotřebitelé v takovém případě měli mít, neboť si nesjednali schůzku s prodejcem za účelem objednávky, ale jakousi nezávaznou zdravotní konzultaci. Realita je ovšem taková, že odstoupení od takto zavádějící smlouvy je v praxi velmi obtížné a pokud obchodník peníze dobrovolně nevrátí, nezbývá, než je vymáhat soudně a prokázat, za jakých okolností ke sjednání návštěvy obchodníka ve skutečnosti došlo.

 

Každý by si proto měl dávat velký pozor na to, než podlehne zdánlivě výhodné nabídce, kterou mu doma představí pod záminkou zdravotní konzultace pozvaný prodejce. A  když spotřebitel přece jen působivé prezentaci výrobku neodolá, měl by si vždy velmi pečlivě ohlídat, zda ve smlouvě nepotvrzuje skutečnost, že si sjednal návštěvu obchodníka za účelem objednávky. V každém případě, pokud řešíte podobný problém a nevíte si s ním rady, je tu pro vás SOS a jeho poradci vždy připraveni vám pomoci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


17.04. 2007 | Petra Vaňková | Tisk článku
Poslat e-mailem na adresu:    

Líbil se Vám tento příspěvek? Pošlete vzkaz či poděkování autorovi SMS s textem SOS WEB + Váš text na číslo 900 0906 (tato SMS je Vám zpoplatněna částkou 6 Kč, technicky zajišťuje Marketing Evolution s.r.o.).



Diskutujte s námi i mezi sebou:

Dotazy vložené do diskuze nebudou zodpovězeny. Prosíme, vložte svůj dotaz do on-line poradny.



(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist