Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
společnost
SOS > společnost > První rozsudky v kauze katalogových firem

První rozsudky v kauze katalogových firem

-spravedlnost-
V kauze katalogových firem, kterým podlehlo mnoho českých společností, padla první rozhodnutí ve prospěch oklamaných firem. Dvě české firmy, které využily „bezplatnou“ nabídku společnosti Intercable Verlag AG, vyhrály soudní spor. V kauze však zazněl i jeden opačný verdikt.

Podle odhadu SOS padlo za oběť nekalým praktikám tzv. katalogových firem až dva tisíce českých firem a organizací. První soudy, které v ČR proběhly, přinesly rozdílné verdikty. V šesti případech daly soudy za pravdu firmám, které se nechaly zlákat nabídkou „bezplatné inzerce“, třikrát ale rozhodly ve prospěch švýcarské reklamní společnosti  Intercable Verlag AG.

Celá záležitost začala tím, že firmě přišla písemná či emailová nabídka, nebo je přímo navštívil obchodní zástupce s nabídkou bezplatné aktualizace jejich kontaktních údajů v katalogu firem. Aniž by o tom firmy věděly, podepsaly ale smlouvu. Formulář pro aktualizaci dat nepodepisovali pouze jednatelé a zástupci firem, ale také běžní pracovníci, recepční či brigádník, a zanedlouho byla na cestě do firmy první faktura. Po neuhrazení faktury na nemalé částky (v eurech) následovaly upomínky a při nezaplacení mohly firmy skončit i před soudem.

Pouze tři rozsudky (dva vítězné pro firmy a jedna pro Intercable Verlag) jsou nyní pravomocné, to znamená, že se již nelze odvolat. Ostatní spory jsou v různých fázích odvolacího řízení. Prvním velkým úspěchem v celé kauze byl případ přepravní společnosti CS International, které dal nejprve za pravdu Obvodní Soud pro Prahu 7. Švýcarská strana se odvolala, ale ani konečný verdikt z července ji nepotěšil. „Soud prvního stupně rozhodoval podle švýcarského práva a společnost CS International vyšla jako vítěz díky tomu, že se včas pokusila objednávku zrušit. Odvolací soud ale tento rozsudek neshledal správným a verdikt zněl, že smlouva vůbec nebyla uzavřena a švýcarské právo se tedy na případ nevztahuje. Obchodní zástupce společnosti Intercable Verlag AG totiž uvedl mého klienta v omyl,“ osvětluje případ obhájce společnosti CS International Petr Svoboda.* Tatáž katalogová firma neuspěla ani v případu pražské banky, která od soudu vítězně odešla v polovině září. Případ byl o to složitější, že společnost Intercable Verlag AG zaplatila poplatek za první rok, což se mohlo jevit jako uznání smlouvy. Stejně jako u případu společnosti CS International ale odvolací městský soud žalobu zamítl.*

Jediným vítězstvím firmy Intercable Velag AG tak zatím je pouze případ společnosti Bohemia Model Management, která podle pravomocného rozsudku z června tohoto roku musela za nechtěnou inzerci zaplatit jeden roční poplatek, tedy 690 Eur. Rozdíl mezi případy dvou vítězných rozsudků a tímto je ve způsobu „uzavření smlouvy“. První zmíněné navštívil obchodní zástupce reklamní společnosti, zatímco do Bohemia Model Management přišel poštou poptávkový formulář. Jednatelka firmy využila na první pohled bezplatné zajímavé nabídky. Soud v tomto případě neshledal formulář zavádějícím. Prozatím tedy nepadl průlomový vítězný rozsudek v případě, že firma klamavý formulář objednávky přijala poštou, faxem nebo mailem.

„V Česku zatím podnikatele žalovala pouze jediná společnost a to Intercable Verlag AG, a to celkem v sedmi případech,“ vysvětluje Ivana Picková. Ve Švýcarsku proběhl soud s třemi českými firmami, které žalovala katalogová firma Eucodata. Případ skončil smírem. České firmy zaplatily pouze jeden roční "poplatek" za inzerci a smlouvy skončily. Podobné „triky“ jako Intercable Verlag AG či Eucodata  praktikovalo v uplynulých letech v Česku i několik dalších zahraničních společností. Jedná se například o společnosti Construct Data Verlag, European City Guide či Nova Channel. Žádná z nich ale dosud nežalovala společnosti v ČR, ani jinde v zahraničí.

Intercable Verlag AG má zatím pouze jeden pravomocný rozsudek proti společnostem, které podepsali jejich formuláře. Nezbývá než čekat na další soudní rozhodnutí. Dobrý vývoj naznačuje situace v zahraničí, kde například v Německu, Itálii a Rakousku už soudy posoudily formuláře katalogových firem jako zavádějící a případy často končí ve prospěch poškozené firmy. Podvedenými jsou malé i velké firmy. Nechtěné a drahé služby katalogových společností si objednalo několik velkých českých bank a pojišťoven, ušetřen nezůstal ani veřejný sektor. Zhruba třetina poškozených poplatky raději zaplatí. Častým důvodem je vedle obav z prohraného soudního sporu také snaha ochránit dobré jméno firmy či organizace.*

Katalogové firmy řádily také v zahraničí. European City Guide zaplatila pokutu 300 tisíc Eur ve Španělsku a v Belgii za klamavou reklamu a podvody zaplatila 275 tisíc Eur. V Itálii musela v březnu společnost Intercable Verlag AG zaplatit pokutu 22,5 tisíc Eur a nesmí nadále používat starý typ formulářů. Společnosti Nova Channel uložil italský soud pokutu 40 tisíc Eur. Rakouská společnost Construct Data AG se v únoru zavázala k ukončení klamavých náborů  v Evropské unii, v zemích Evropského hospodářského prostoru  a ve Švýcarsku. Nesmí také trvat na svých nárocích, pokud byl někdo uveden v omyl a proto chybně smlouvu podepsal. Zasloužil se o to rakouský Svaz ochrany proti nekalé soutěži (Schutzverband), který na  společnost podal žalobu.*

Co tedy doporučit firmám, kterým nadále chodí upomínky? Případy jsou individuální a říci zda zaplatit či ne, lze až po posouzení okolností daného případu. Pokud postižená strana zaplatí, je tu sice ještě možnost domáhat se vrácení bezdůvodného obohacení, avšak pozice takového subjektu bývá těžší.

Veškerou komunikaci s firmou je nejlépe mít v písemné podobě. To znamená jak vyjádření, že jde o neobjednanou službu, tak další vyjádření je třeba uschovat pro případ soudního sporu, kde je pak možné podat písemné důkazy. Podle dosavadních výsledků soudních sporů lze říci, že velkou šanci na úspěch mají ty společnosti, jež navštívil přímo obchodní zástupce. Menší šance je pak u těch, kteří přijali formulář poštou, faxem či emailem.

Pro české firmy, které se chtějí připojit k trestnímu oznámení na Intercable Verlag AG, je to možné u  Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5. Přidaly by se tak již k pěti stovkám stejně poškozených firem a institucí, jejichž počet neustále roste. Společnostem, které mají obavu, aby se jim něco podobného nepřihodilo, lze doporučit, aby kontrolovaly a prověřovaly všechny formuláře, které budou podepisovat a dávat na ně své razítko. Pokud jste si jisti, že nikdo za firmu žádný formulář nepodepisoval, a přesto přijde faktura či balíček k úhradě, nemusíte nic platit.

Připojujeme také několik užitečných rad:

1. Okamžitě po zjištění, že jste podepsali objednávku je nutno tuto službu písemně odmítnout s odůvodněním, že jste takovou službu nechtěli a že jste byli uvedeni v omyl.

2. Cokoliv od tzv. katalogové firmy přijde, pošlete zpět s odůvodněním, že jste si nic neobjednali.

3. Vše archivujte, abyste v případě soudu měli v ruce jednoznačný projev vůle od objednávky („smlouvy“) odstoupit.

4. Můžete se připojit k hromadným trestním oznámením (ČR).

5. Informujte úřady a média (poslance, evropské poslance, velvyslanectví, Českou obchodní inspekci, Hospodářskou komoru, ministerstva, např. seco ve Švýcarsku - švýcarské ministerstvo hospodářství, atd.).

6. Poučte všechny své zaměstnance, aby se u vás podobná situace neopakovala.

7. V případě, že budete katalogovou firmou žalováni, obracejte se na advokáty, kteří již byli v soudních sporech s katalogovou firmou úspěšní.

 

* Zdroj: PROFIT, 1. 10. 2007


24.10. 2007 | Jana Pospíšilová | Tisk článku
Poslat e-mailem na adresu:    

Líbil se Vám tento příspěvek? Pošlete vzkaz či poděkování autorovi SMS s textem SOS WEB + Váš text na číslo 900 0906 (tato SMS je Vám zpoplatněna částkou 6 Kč, technicky zajišťuje Marketing Evolution s.r.o.).



Diskutujte s námi i mezi sebou:

Dotazy vložené do diskuze nebudou zodpovězeny. Prosíme, vložte svůj dotaz do on-line poradny.



(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist