IT & telekomunikace Informační server Sdružení obrany spotřebitelů České republiky přináší aktuální informace ze spotřebitelské problematiky, řešení reklamací platnou legislativou, odpovědi na otázky. http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace.html Sat, 03 Nov 2012 21:36:23 +0000 Joomla! 1.5 - Open Source Content Management cs-cz ČOI: 76 % kontrolovaných e-shopů porušuje předpisy na ochranu spotřebitele http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/296-oi-76-kontrolovanych-e-shop-poruuje-pedpisy-na-ochranu-spotebitele.html http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/296-oi-76-kontrolovanych-e-shop-poruuje-pedpisy-na-ochranu-spotebitele.html ČOI: 76 % kontrolovaných e-shopů porušuje předpisy na ochranu spotřebitele

Česká obchodní inspekce (ČOI) zveřejnila na svých stránkách průběžnou zprávu o kontrole internetových obchodů za 1. čtvrtletí 2011, ve které se zabývá otázkou bezpečnosti nákupu na internetu. Z této zprávy vyplývá, že až 76 % z 224 kontrolovaných e-shopů porušilo své povinnosti vyplývající z předpisů na ochranu spotřebitele.








Internetový prodej představuje jednu z nejrychleji se rozvíjejících forem prodeje. A není divu: spotřebitel může nakupovat z pohodlí domova, ceny jsou obvykle nižší a nabídka bohatší jako v kamenných obchodech. Nákup přes internet však představuje i určité riziko: prodávajícím je zde (více či méně) anonymní osoba, cena se platí obvykle předem, spotřebitel navíc nemá možnost zboží si před nákupem „osahat“. Z těchto důvodů věnují předpisy spotřebitelského práva smlouvám uzavíraným na dálku (kam řadíme i nakupování na e-shopech) zvýšenou pozornost (např. právo do 14 dnů od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodu) a z těchto důvodů se na ně zaměřuje i kontrolní činnost ČOI.

Nejčastější prohřešky

Nejčastěji porušovaný – v polovině případů - byl § 4 zákona o ochraně spotřebitele zakazující nekalé obchodní praktiky (zejména klamavé a agresivní obchodní praktiky). Ve čtyřech z deseti případů ČOI shledala porušení povinnosti řádně informovat o podmínkách uplatnění reklamace (rozsah, způsob, místo). Dalšími zjištěnými nedostatky byly špatné označení zboží (složení, materiál, výrobce), nesprávné informování o ceně nebo vlastnostech zboží, neposkytnutí informací v českém jazyce atd.

Z naší činnosti vyplývá podobně, že nejvíce problémů se pojí s reklamací. Prodávající buďto odmítá reklamaci úplně nebo kupujícímu stanovuje nepřiměřené podmínky, které stěžují jeho pozici (požaduje po spotřebiteli originální obal, „zkracuje“ záruční lhůtu, požaduje úhradu nákladů apod.). Častým je i případ, kdy spotřebitel zaplatí, no dodavatel zboží již nedoručí a vyhýbá se jakémukoliv kontaktu, nebo zboží sice doručí, avšak ne kompletní nebo v stavu neodpovídajícím kupní smlouvě (kvalita, barva, velikost atd.).

Rada: Jak předejít problémům

Nejlepší je samozřejmě prevence. Ostražitost a čas věnovaný hledání vhodného internetového obchodu se Vám pak může vrátit v podobě spokojenosti s výrobkem a bezproblémového záručního servisu.

  1. Zjistěte si, o jakého prodávajícího se jedná: Prodávající je povinen na svých stránkách zveřejnit své údaje – obchodní jméno (nebo jméno a příjmení) a sídlo. Podnikat právní kroky je vždycky jednodušší proti tuzemské společnosti, jako proti společnosti zahraniční. Navíc si pak můžete prodávajícího „proklepnout“ v obchodním nebo insolvenčním rejstříku (dostupné na www.justice.cz) a zjistit tak, zdali společnosti nehrozí úpadek

  2. Zjistěte si, jaké jsou na prodávajícího reakce: Na internetu jsou k nalezení stránky, které se specializují na recenzování internetových obchodů (např. www.heureka.cz). Na těchto stránkách se o své zážitky dělí mnoho spotřebitelů, takže dokážou být spolehlivým vodítkem pro posouzení poctivosti prodávajícího

  3. Čtěte obchodní podmínky: Je pochopitelné, že ne každému se chce často dlouhé obchodní podmínky číst. Když se však jedná o větší částku, měli byste si na to čas najít. Prodávající, kterého obchodní podmínky jsou nekvalitní nebo omezují práva spotřebitele, asi nebude spolehlivý

  4. Porovnávejte: Obvykle dané zboží prodává veliké množství e-shopů. Když je cena u jednoho z nich výrazně nižší než u ostatních, tak to vzbuzuje podezření. Také prodávající, který poskytne přesnější a úplnější informace nebo kvalitnější fotografie výrobků, bude patrně solidnější

  5. Certifikáty: Určitou garancí můžou být i různé certifikáty, které osvědčují, že se jedná o kvalitního prodejce. Příkladem může být i náš Spotřebitelský audit obchodních podmínek (SAOP), který zaručuje, že obchodní podmínky prodávajícího jsou v souladu s předpisy na ochranu spotřebitele

  6. Platba na dobírku: Tedy platba až při doručení zboží. V takovém případě bývá sice cena nebo poštovné obvykle vyšší (nebo prodávající vůbec tento způsob platby neumožňuje), no alespoň máte jistotu, že kupní cenu zaplatíte, až když máte objednané zboží ve svých rukách

 

Zdroj: www.coi.cz

]]>
[email protected] (Redakce SOS) IT a komunikace Fri, 08 Jul 2011 14:40:24 +0000
Hromadné nákupy dorazily do Čech http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/171-hromadne-nakupy-dorazily-do-ech.html http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/171-hromadne-nakupy-dorazily-do-ech.html Hromadné nákupy dorazily do Čech
-zdvižený prst u počítače-
Webová služba megasleva.cz začala v tuzemsku fungovat od 1. září. Jejím vzorem je americký portál Groupon.com a principem je kolektivní nakupování, které výrazně sráží ceny.










Lidé si prostřednictvím až devadesátiprocentní slevy, pokud o ni projeví zájem například deset zákazníků, mohou on-line zakoupit služby či zboží v jedenácti českých městech. Každý třetí den bude pro zájemce k dispozici nová atraktivní nabídka.

"Jedná se o obrovské slevy v restauracích, při trávení volného času či například sportovním vyžití," upřesnil Pummer.

Luxusní večeře pro dva za 299 korun, ubytování na zámku za nízké náklady, které vyrazí dech či adrenalinový zážitek za cenu lístku do kina už nebudou v České republice fikcí.

"Fenomén kolektivního nakupování zažívá ve světě boom. Inspirovali jsme se Spojenými státy, kde systém velmi levných nákupů pro více lidí najednou našel miliony příznivců," řekl Jan Pummer, obchodní ředitel společnosti B&P.

Slevy portálu www.megasleva.cz je možné od počátku využít v Praze, Liberci, Mladé Boleslavi, Ústí nad Labem, Děčíně, Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Olomouci. Cílem společnosti je nabízet zákazníkům služby a zboží za velmi nízké ceny v desítkách měst po celé republice.

Zdroj: Mediafax

]]>
[email protected] (Mediafax) IT a komunikace Mon, 08 Nov 2010 00:00:00 +0000
Nákup elektroniky na internetu je bezpečnější http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/172-nakup-elektroniky-na-internetu-je-bezpenji.html http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/172-nakup-elektroniky-na-internetu-je-bezpenji.html Nákup elektroniky na internetu je bezpečnější
-web-
Česká obchodní inspekce (ČOI informovala, že 86 % internetových prodejen s elektronikou respektuje práva spotřebitelů oproti květnu 2009, kdy to bylo pouze 64 %. Vyplývá to z šetření, které zadala EU, informoval mluvčí ČOI Tomáš Vozáb.









Nejčastějšími odhalenými nešvary jsou zavádějící informace ohledně spotřebitelských práv, nesprávné údaje o celkové ceně a chybějící kontaktní údaje prodejce.

Přesné informace o celkové ceně uvádí 94 % stránek, oproti 75 % v květnu 2009.

Kontaktní údaje prodejce jako je jméno, adresa a e-mail, nyní uvádí 95 % stránek, na rozdíl od 82 % v květnu 2009.

Za dokázané porušení zákona EU o spotřebitelských právech ČOI uložila pokuty nebo některé stránky zrušila. Podle informací inspekce budou vnitrostátní kontroly nadále pokračovat. Další zásahy a společné mezinárodní kontrolní akce jsou naplánovány na příští rok.

V současnosti inspektoři prověřují internetové obchody, které prodávají vstupenky na sportovní a kulturní akce. Kontrola odhalila, že 40 % stránek předpisy dodržuje, avšak u 60 % obchodů inspektoři zaznamenali porušování práv spotřebitelů a kontrola se v nich bude opakovat.

Hlavními zjištěnými nedostatky jsou neúplné informace o ceně (74 %), nepoctivé podmínky (73 %), nebo neúplné informace o prodejci (48 % stránek).

Zdroj: Mediafax

]]>
[email protected] (Mediafax) IT a komunikace Fri, 05 Nov 2010 00:00:00 +0000
Finanční gramotnost školáků na internetu http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/173-finanni-gramotnost-kolak-na-internetu.html http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/173-finanni-gramotnost-kolak-na-internetu.html Finanční gramotnost školáků na internetu
-dětiškolní-
Volně ke stažení jsou od čtvrtka na internetu pracovní listy, které jsou určené pro učitele základních škol a které jim usnadní výuku finanční gramotnosti dětí, spadající pod předmět Výuka k občanství. S podrobnostmi seznámil Mediafax Jan Matoušek z České bankovní asociace, která je autorem projektu








Podklady, které čítají celkem osm listů, z nichž každý je opatřen metodickými pokyny, najdou učitelé na internetových stránkách www.financnivzdelavani.cz. "Z prvních čtyř listů se děti dozví, co to vlastně peníze jsou a jakou plní funkci. Školáci tak zjistí, jak má vypadat rodinný rozpočet, jaké existují příjmy a výdaje, naučí se, jak si pohlídat, abychom neutráceli víc, než si vyděláme, či rozdíl mezi investicí a spotřebou," nastínil Matoušek obsah první části materiálu.

Zbylé listy žáky poučí o tom, že banka není místo, kam se chodí pro peníze, když dojdou, ale místo, kde se pouze schraňují. Děti se dozví i to, jak bezpečně zacházet s platební kartou.

Sami učitelé si budou moci rozhodnout, zda děti základům finančního vzdělání naučí v rámci jednoho ročníku nebo jestli si listy rozdělí a s informacemi žáky seznámí postupně v celém průběhu druhého stupně, na kterém se předmět s názvem Výuka k občanství na základních školách vyučuje.

Z nápadu vypracovat pro učitele pracovní listy k výuce finančního vzdělání je nadšená Michaela Dvořáková z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, jež se na jejich vzniku podílela jako oponentka. "Existuje mnoho učebnic zaměřených na finanční vzdělanost dětí, málokterá ale poskytuje konkrétní příklady, většinou jsou totiž zakončeny pouze obecným doporučením. Pracovní listy jsou navíc odborně garantované," vychvaluje Dvořáková nápad bankéřů.

Projekt vznikal zhruba půl roku. Samotný portál www.financnivzdelavani.cz, který obsahuje rozličné informace o finančních tocích, funguje už od roku 2007.

Zdroj. Mediafax

]]>
[email protected] (Mediafax) IT a komunikace Thu, 04 Nov 2010 00:00:00 +0000
3D televizory – technologie, kterou příliš nevyužijete http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/174-3d-televizory-technologie-kterou-pili-nevyuijete.html http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/174-3d-televizory-technologie-kterou-pili-nevyuijete.html 3D televizory – technologie, kterou příliš nevyužijete
-telka3-
Film Avatar se postaral o celosvětové pozdvižení a vzbudil velký zájem o 3D technologii i u těch, kteří o ní doposud neslyšeli. Na 3D televizory ale dopadl tento zájem v mnohonásobně menší míře. Důvodem je mizivá nabídka vysílání trojrozměrných pořadů a 3D filmů. Existují jiné důvody, proč si 3D televizor pořídit? Časopis dTest otestoval několik prvních televizorů s možností 3D efektu.








Objektem testování se staly čtyři televizory s 3D efektem. Zkoumala se zejména kvalita obrazu, vliv pozorovacího úhlu na změnu vnímané svítivosti a barevnosti, odrazivost povrchu obrazovky a plynulost pohybu. Další zkoušky se týkaly zvuku, obsluhy a spotřeby energie, hodnotilo se i vybavení televizí. Zajímavé bylo také zhodnocení víceúčelnosti, tedy možnost příjmu a zobrazování záznamů z různých zdrojů.

Všichni, kdo se na testování podíleli, byli příjemně překvapeni kvalitou 3D reprodukce. Někteří testující si ale stěžovali na tlak na čele či na zvýšenou námahu očí vedoucí až k bolestem hlavy. Další, testem zjištěná negativa, se váží například k odrazivosti vnitřní strany brýlí i k mnohdy viditelnému zdvojení obrazu kolem ostrých kontrastních objektů, který však lze řešit snížením podsvícení obrazovky.

Výsledky testu hovoří jasně pro nejlevnější z testovaných produktů, kterým je televizor Samsung LE40C750; vynikal nad ostatními ve všech hlavních oblastech. Celkově byl vyhodnocen i jako jeden z nejlepších televizorů na trhu, i pokud se odmyslí 3D efekt. Naopak pouze uspokojivé hodnocení lze dát nejdražšímu televizoru v testu, kterým byl PanasonicTX-P50VT20E. Jeho obraz je uspokojivý, zvuk pouze dostatečný a model naprosto propadl ve spotřebě energie.

Otázkou zůstává, zda má význam pořizovat si 3D televizor i za stávající, tedy prakticky nulové televizní nabídky v této oblasti. Z hlediska rychlejšího nástupu 3D technologie je jistě zajímavější oblast blu-ray disků. Je ovšem nezbytné vlastnit přehrávač kompatibilní s 3D technologií a přijmout fakt, že i v této oblasti je nabídka dosud malá. Slibně se také jeví využití této technologie při hraní počítačových her. Jinak zůstávají 3D televizory lahůdkou vhodnou pro fanoušky nových technologií.

Zdroj: dTest

]]>
[email protected] (Časopis dTest) IT a komunikace Mon, 25 Oct 2010 00:00:00 +0000
Zásilky gigantických rozměrů http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/175-zasilky-gigantickych-rozmr.html http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/175-zasilky-gigantickych-rozmr.html Zásilky gigantických rozměrů
-darky-
USB klíčenka ztracená v balíku až 2972 krát větším než ona. Proč se tak malé předměty balí do tak velkých krabic?










Důvody tohoto štědrého plýtvání nejsou nijak zvlášť lichotivé. Mnoho internetových podnikatelů se rozhodlo používat pouze jednu nebo dvě typizované velikosti kartonových obalů, bez ohledu na rozměry samotného výrobku. Takový postup umožňuje zkrátit proces balení, jednoduše proto, že odpadá výběr vhodné krabice.

 

Všechny druhy předmětů se hází do stejně velkých obalů. Druhým důvodem je předcházení krádežím. Internetové obchody vždy zasílají balíky anonymně, a jejich velké rozměry by měly odradit případné zloděje během celého průběhu expedice.

 

Důsledkem takového postupu je, že se přepravují z 90-ti procent prázdné balíky, a to s celým nákladem oxidu uhličitého, který během jejich cesty vznikne!

 

Zdroj: 60 millions de consommateurs, únor 2010

]]>
[email protected] (60 millions de consommateurs a Kateřina Dragonová) IT a komunikace Mon, 18 Oct 2010 00:00:00 +0000
Test videokamer http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/176-test-videokamer.html http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/176-test-videokamer.html Test videokamer
-kamera-
Tentokrát bylo testováno dvacet digitálních videokamer, z toho sedm se standardním a třináct s vysokým rozlišením. Kamery s vysokým rozlišením dle předpokladu v testu uspěly lépe, ale překvapivě o pouhý jeden hodnotící stupeň.

 



 


Test se zaměřil především na kvalitu obrazu a zvuku, dále byla hodnocena obsluha videokamer, funkce fotoaparátu, provozní doba na jedno nabití baterie a vybavení. Kamery s vysokým rozlišením přesvědčily podle očekávání kvalitou obrazu. Obě kategorie měly ale shodné problémy se zvukem a problematická byla také kratší provozní doba většiny kamer.

Na pomyslné stupně vítězů tentokrát dosáhly tři nejdražší modely s cenou okolo třiceti tisíc korun. Celkové nejlepší hodnocení získala videokamera Canon Legria HF S21. V rámci první poloviny hodnocených modelů nalezneme ale i cenově přijatelnější přístroje, které si přitom zachovávají ještě dobrou kvalitu obrazu. Takovým případem je i kamera Panasonic HDC-HS60 za 14 520 Kč, která získala v testu celkové hodnocení dobře.

Videokamery se standardním rozlišením za vyšší kategorií kamer pokulhávají v kvalitě obrazu i ve výbavě. Přesto všechny získaly hodnocení uspokojivě a méně náročným uživatelům postačí.

Zdroj: časopis DTest

]]>
[email protected] (Časopis dTest) IT a komunikace Thu, 07 Oct 2010 00:00:00 +0000
Další podvodné faktury ze Slovenska http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/177-dali-podvodne-faktury-ze-slovenska.html http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/177-dali-podvodne-faktury-ze-slovenska.html Další podvodné faktury ze Slovenska
-zápas-
Neuplynulo ani půl roku od doby, kdy SOS – Sdružení obrany spotřebitelů, o.s opětovně varovalo před Slovenskou společností Pro Content s.r.o., která záměrně podvedla české uživatele internetu a po té po nich vymáhala neoprávněné faktury na 60 Euro. Podobná situace se nyní opakuje. Tento týden se objevily neoprávněné faktury znovu – tentokrát od společnosti Online Investment Group Ltd.







Společnost Online Investment Group Ltd., která jako své sídlo uvádí Seychely, provozuje internetový portál www.ms-2010.sk. Na těchto stránkách probíhala v době konání Mistrovství světa ve fotbale soutěž o televizory Samsung. Po zodpovězení třech jednoduchých otázek byl zákazník nucen vyplnit formulář se svými osobními údaji a potvrdit akceptaci všeobecných obchodních podmínek.

 

„Celý podvod a nekalý trik společnosti je schován právě ve všeobecných obchodních podmínkách, se kterými museli soutěžící vyslovit souhlas,“ říká Jan Votočka, mluvčí a právník SOS a dále objasňuje: „Obchodní podmínky byly totiž fakticky jakousi smlouvou, na jejímž základě měli zákazníci získat přístup k portálu obsahujícím fotbalové informace z Mistrovství světa. Za tuto službu, která byla samozřejmě jinde volně dostupná zcela zdarma, společnost nyní požaduje 39,95 Euro.“

 

Problém je ovšem v tom, že většina uživatelů netušilo a dodnes ani netuší, že by nějakou smlouvu uzavřeli. Jednoduše vyplnili soutěžní formulář a v obsáhlých obchodních podmínkách poplatek nehledali. Teprve nyní, kdy po nich společnost požaduje zaplacení necelých 40 Eur, se dozvídají, že měli smlouvu uzavřít. Počty poškozených jsou zatím neznámé, neboť společnost s vymáháním a upomínkami teprve začíná.

 

„Spotřebitelům, na které se společnost s fakturou obrátí, rozhodně doporučuji na výzvy nijak nereagovat a rozhodně nic neplatit,“ rezolutně radí Votočka a závěrem dodává: „Dle názoru SOS chyběla na straně spotřebitelů vůle smlouvu uzavřít a tak smlouva jako taková nemohla platně vzniknout. SOS zároveň proti společnosti učiní v nejbližších dnech příslušné právní kroky k zajištění ochrany českých zákazníků.“

]]>
[email protected] (Redakce SOS) IT a komunikace Wed, 29 Sep 2010 00:00:00 +0000
Staré desky nevyhazujte, ale digitalizujte http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/178-stare-desky-nevyhazujte-ale-digitalizujte.html http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/178-stare-desky-nevyhazujte-ale-digitalizujte.html Staré desky nevyhazujte, ale digitalizujte
-gramofon-
Pokud máte doma staré gramofonové desky, můžete je poslouchat, aniž byste trávili dny sezením u gramofonu. Přístroje umožňující digitalizaci gramofonových desek a magnetofonových kazet převádějí záznamy na CD nebo do formátů, jako je MP3.









Důvodů pro digitalizaci gramodesek, či kazet je hned několik. Data jsou v digitálním formátu trvanlivější, mnohem snadněji využitelná a dostupná. Další výhodou je možnost úpravy původní desky či kazety změnou pořadí skladeb, a zápisem metadat, tedy údaji o skladbě a interpretovi, které se ve formě tzv. tagů zobrazují v hudebních přehrávačích.

Časopis Test se zaměřil na několik gramofonů, které lze připojit k počítači nebo které nahrávají na USB paměť, dále na magnetofon, USB předzesilovač pro použití s běžným gramofonem a víceúčelový přístroj, který nahrává kazety i gramofonové desky přímo na CD. Důležitým kritériem pro výběr z nabízených zařízení je primárně nosič, který má být digitalizován. Dále je třeba zohlednit formát záznamu, ve kterém budou data nadále používána, a zařízení, které se bude ke gramofonu připojovat.

U testovaných zařízení se porovnávaly ceny, technické parametry, snadnost obsluhy a především kvalita zvuku jak při přehrávání, tak při digitalizaci nosiče. Vítězem mezi gramofony byl přístroj značky Ion, který vyniká zejména kvalitou zvuku. Jeho nevýhodou je ale vysoká cena, přes 12 tisíc korun. Nejhůře se umístil gramofon Soundmaster s velmi nízkou kvalitou zvuku a obtížnou obsluhou.

Zdroj: Časopis TEST

]]>
[email protected] (Časopis dTest) IT a komunikace Wed, 22 Sep 2010 00:00:00 +0000
Staré mobily na záchranu goril http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/179-stare-mobily-na-zachranu-goril.html http://www.spotrebitele.info/it-a-telekomunikace/179-stare-mobily-na-zachranu-goril.html Staré mobily na záchranu goril
-mobil2-
Celkem 15 zoologických zahrad v rámci spolupráce Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) a firmy REMA Systém sbírají od 1. června staré mobilní telefony na záchranu goril. Ochránci přírody umístili jednu nádobu na staré mobily v budově Nuselská 34, informovala o tom organizace.








Satelitní telefony, stany nebo boty potřebují strážci biosférické rezervace Dja v Kamerunu pro pohyb a pobyt v terénu. Za každý odevzdaný telefon přispěje firma REMA Systém na nákup potřebného vybavení pro tyto ochránce africké přírody.

"Agentura cítí povinnost pomoci kolegům v zemi, kde ochrana přírody mnohdy ztroskotává na nedostatku základního vybavení, které považujeme za zcela běžné a samozřejmé. Zapojení do projektu nás téměř nic nestojí," řekl František Pelc, ředitel AOPK ČR.

Mobily budou shromažďovat také některá regionální pracoviště AOPK ČR jako třeba krajská střediska a správy CHKO ve svých sídlech.

Akce se tím podle Petra Kubernáta z firmy REMA Systém rozšíří o dalších 37 sběrných míst.

Projekt 'Pomáháme gorilám' odstartoval na počátku dubna v pražské zoo. Za dva měsíce se jí podařilo shromáždit více než tři tisíce starých mobilů. Cílem je pomoci žijícím gorilám nížinným ve volné africké přírodě. Ocenila jej také OSN.

Zdroj: Mediafax

]]>
[email protected] (Mediafax) IT a komunikace Fri, 17 Sep 2010 00:00:00 +0000