Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
dovolená & volný čas
SOS > dovolená & volný čas > Těšili jste se na dovolenou a CK zkrachovala?

Těšili jste se na dovolenou a CK zkrachovala?

-pláž-
Dovolená bývá okamžikem, na který se většina z nás těší celý rok. Co ale dělat, když se vysněná cesta změní v noční můru? Přinášíme několik rad a doporučení, jak se zachovat v případě úpadku CK a jak požadovat náhradu škody.

Stali jste se klienty cestovní kanceláře, která vyhlásila úpadek, jako tomu bylo v uplynulých dnech v případě I´m travelling – DETUR? Všechny cestovní kanceláře jsou povinny mít sjednané pojištění záruky pro případ úpadku, jehož certifikát by měli svým klientům předložit nejpozději při podpisu smlouvy. V případě, že se cestovní kancelář dostane do finančních problémů a k úpadku skutečně dojde, mají klienti právo na náhradu škody. Nahlásit pojistnou událost tedy musí u pojišťovny, se kterou má cestovní kancelář smlouvu, v případě I´m travelling je onou institucí Česká pojišťovna.

 

Co dělat, když CK zkrachuje

 

§         V případě, že jste dosud na zájezd neodcestovali, nahlaste pojistnou událost pojišťovně, se kterou má cestovní kancelář smlouvu o pojištění proti úpadku (viz níže).

 

§         V případě, že jste již s cestovní kanceláří odcestovali a právě jste se dozvěděli, že vyhlásila krach a není tudíž schopna zajistit vám sjednané služby, držte se pokynů na informační kartičce, kterou by vám měla CK poskytnout spolu s osvědčením o pojištění při podpisu cestovní smlouvy. Pojišťovna by se ve spolupráci s asistenční službou měla postarat o váš bezpečný návrat.  

 

Jak vymáhat náhradu škody

 

  • Pojistnou událost nahlaste pojišťovně, se kterou má CK sjednané pojištění záruky pro případ úpadku (osvědčení o pojištění insolvence vám kancelář musí předat při podpisu smlouvy, popř. informace o pojištění jednotlivých kanceláří naleznete na www.ackcr.cz nebo na www.mmr.cz).

     

  • Pojistná událost musí být nahlášena nejpozději do 6 měsíců od data jejího vzniku, a to písemně (doporučujeme tuto okolnost nahlásit pojišťovně co nejdříve, pokud jste v zahraničí, tak volejte ihned).

     

Kdo vám vynahradí pokaženou dovolenou

 

  • Česká pojišťovna, u které má sjednáno pojištění cestovní kancelář I´m travelling, vyplatí po šesti měsících ode dne vyhlášení úpadku poškozeným klientům buď zaplacenou zálohu nebo cenu neuskutečněného zájezdu, případně rozdíl mezi zaplacenou cenou zájezdu a cenou částečně poskytnutého zájezdu, pokud se zájezd uskutečnil pouze zčásti.

     

  • Pojišťovna poskytne pojistné plnění na základě oznámení klienta CK tím, že zajistí dopravu z místa pobytu v zahraničí zpět domů včetně nezbytného ubytování a stravování do doby odjezdu.

     

  • Pokud si klienti CK zajistí dopravu včetně nezbytného ubytování a stravy na vlastní náklady sami, poskytne pojišťovna náhradu pouze do výše, jakou by musela sama vynaložit.

     

  • Výše pojistného plnění závisí na počtu podaných oznámení o pojistné události a výši pojistné částky. Pokud budou nároky poškozených vyšší než částka, na kterou byla CK pojištěna, klienti obdrží snížené pojistné plnění.

     

Co znamená, když je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku a na co se pojištění vztahuje:

 

  • Každá CK má podle zákona č. 159/1999 Sb. povinnost mít sjednané tzv. pojištění záruky pro případ úpadku. Toto pojištění má ochránit klienty CK v případě, že nebude schopna zajistit dojednané služby.

     

  • Pojištění se vztahuje na situace, kdy cestovní kancelář, která zkrachuje, neposkytne klientovi dopravu zahrnutou v ceně zájezdu z místa pobytu zpět do České republiky, nevrátí klientovi zaplacenou zálohu nebo cenu v případě, že se zájezd neuskutečnil nebo nevrátí klientovi rozdíl mezi zaplacenou cenou zájezdu a cenou částečně poskytnutého zájezdu, pokud se uskutečnil jen zčásti.

     

 

Zbývá rada na závěr: Při sjednávání cestovní smlouvy s cestovní kanceláří se vždy informujte, zda je kancelář pojištěna proti úpadku, což může potvrdit certifikátem. V informacích, které obdržíte od cestovní kanceláře před odjezdem na dovolenou, by neměly chybět pokyny, jak se zachovat v případě úpadku. Tento certifikát si můžete také ověřit přímo u dané pojišťovny, většina z nich má na svých internetových stránkách zveřejněn seznam pojištěných CK pro případ insolvence.

 

 

 

 

 

 

 

 


27.07. 2007 | Petra Vaňková | Tisk článku
Poslat e-mailem na adresu:    

Líbil se Vám tento příspěvek? Pošlete vzkaz či poděkování autorovi SMS s textem SOS WEB + Váš text na číslo 900 0906 (tato SMS je Vám zpoplatněna částkou 6 Kč, technicky zajišťuje Marketing Evolution s.r.o.).



Diskutujte s námi i mezi sebou:

Dotazy vložené do diskuze nebudou zodpovězeny. Prosíme, vložte svůj dotaz do on-line poradny.
17.10.07
CK úpadek nevyhlásila  (Jana Kovářová)



(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist