Členská sekce:


English version
SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ
domácnost & bydlení
SOS > domácnost & bydlení > Jsou spotřebitelé chráněni před nebezpečnými výrobky?

Jsou spotřebitelé chráněni před nebezpečnými výrobky?

-foto-
Jsou systémy prevence a varování před nebezpečnými výrobky v České republice funkční? SOS upozornilo, že do evropského výstražného systému o nebezpečných potravinách (RASFF) poslala Česká republika 25. července 2007 dva výrobky – oříšky kešu, dovezené z Indie a jablečný džus, vyrobený v České republice. Bohužel čeští spotřebitelé se o tom do dnešního dne nic nedozvěděli. Dne 14. srpna oznámila firma Mattel dobrovolné stažení nebezpečných hraček z trhu, přestože obdobné hračky se stejným problémem stahovala již loni v listopadu a na hračkách nalezneme značku CE. Žádný dozorový orgán u nás ani v Evropě tento nedostatek neodhalil. Funguje tedy evropský výstražný systém o nebezpečných výrobcích (RAPEX) skutečně efektivně?
Oba systémy prevence a varování před nebezpečnými potravinami (RASFF) a před nebezpečnými výrobky (RAPEX) mají značné mezery ve fungování. Český zákazník tyto nedostatky může nepříjemně pocítit na svém zdraví. Že se jedná o opravdu závažná nebezpečí, potvrdila jak komisařka Evropské unie při své návštěvě v Číně věnované bezpečnosti čínského exportu, tak světová a evropská spotřebitelské asociace ve svých nedávných vyjádřeních. Na vině je dosti vágní evropská úprava obou systémů i značně roztříštěný přístup dozorových orgánů nad trhem ve 27 členských státech EU. Možné zdravotní problémy kupujících jsou pak důsledkem stávajícího převážně administrativního přístupu k dozoru, kdy dozorové orgány nevytvářejí na výrobce a dovozce dostatečný tlak, který by je přiměl k aktivnějšímu přístupu k zajišťování bezpečnosti spotřebitelů. Je třeba nezávisle zhodnotit a lépe promyslet fungování celého systému varování před nebezpečnými výrobky jak na úrovni Evropské unie, tak u nás doma.

Zákazníci by podle názoru SOS měli být v obou systémech dostatečně informováni např. fotografií o vzhledu a přesném názvu výrobku vč. šarže, výrobci, dovozci, prodejci a další údajích nutných k identifikaci nebezpečného produktu spotřebitelem. Výstupy ze systému RAPEX, které jsou informačně štědřejší, zveřejňuje pro každého v češtině SOS na stránkách www.spotrebitele.info. „Z praxe se nám ukazuje, že lepší využitelnosti obou systémů pro spotřebitele brání i to, že se navzájem prolínají. Např. nádobí lze nalézt někdy v RASFF a někdy v Rapexu, říká mluvčí SOS Ivana Picková.

Problém je i se značkou CE, která u spotřebitelů vzbuzuje falešný pocit bezpečí, přestože se jedná jen o vlastní vyjádření výrobce o shodě s bezpečnostními požadavky. O značce CE si mnozí myslí, že označuje původ výrobku v zemích EU či že byl výrobek nezávisle testován. „Spotřebitelé by rozhodně neměli značce CE slepě důvěřovat, ale rozhodovat se i na základě dalších kritérií,“ zdůrazňuje Picková.

Nedávné kauzy jako jablečný džus a oříšky kešu s plísní obsahem nebezpečného zahušťovadla E 412 ukazují na problémy v komunikaci. „Chápeme, že kompetence jednotlivých úřadů jsou určitým způsobem rozdělené. Nicméně dává-li Česká republika varování do evropského systému, nevíme, proč necítí povinnost varovat vlastní občany,“ říká mluvčí SOS Ivana Picková. Sdružení obrany spotřebitelů je přesvědčeno, že jasné, přehledné a okamžité informování spotřebitelů a systematický dozor jsou jediným řešením, jak se vyvarovat budoucích zdravotních rizik.

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky
tel.: 224 239 940, fax: 224 239 941 | www.spotrebitele.info, e-mail

  • Ivana Picková, tisková mluvčí, e-mail, tel.: 604 956 114
Archiv tiskových zpráv naleznete na našich internetových stránkách.

30.08. 2007 | Redakce SOS | Tisk článku
Poslat e-mailem na adresu:    

Líbil se Vám tento příspěvek? Pošlete vzkaz či poděkování autorovi SMS s textem SOS WEB + Váš text na číslo 900 0906 (tato SMS je Vám zpoplatněna částkou 6 Kč, technicky zajišťuje Marketing Evolution s.r.o.).


Související články:


Diskutujte s námi i mezi sebou:

Dotazy vložené do diskuze nebudou zodpovězeny. Prosíme, vložte svůj dotaz do on-line poradny.



(c) Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, IČ: 48429627. Všechny zveřejňované údaje mají pouze informativní charakter a nemohou být použity jako důkazní materiál. SOS nenese odpovědnost za aktuálnost, úplnost a správnost poskytovaných informací. S technickými náměty a připomínkami se obracejte na webmastera. Využíváme webhosting a publikační systém Toolkit od Econnectu.
Děkujeme za podporu naší činnosti: Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR, Evropské unii v rámci programu Transition Facility administrovaném Nadací rozvoje občanské společnosti, Generálnímu ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské unie.

Líbí se Vám náš server? Prosíme, podpořte nás.

Logo Evropské unie
[CNW:Counter] TOPlist